$
דעות

פרשנות

חותרים נגד נתניהו, שוב: מתנות, פגישות, הכל לגיטימי

רה"מ ניצל אתמול את שעת השאלות בכנסת כדי להקריא כתב הגנה שניסחו עורכי דינו ולגחך על שלל הפרשות. הוא אישר את פרטי תיק 1000, אך טען "שמותר לקבל מתנות מחברים" וגם שיחסי תקשורת ופוליטיקאים לא צריכים להיחקר

שחר אילן 08:1426.01.17

שעת השאלות בכנסת הפכה אתמול (ד') לבמה שעליה נשא רה"מ את כתב ההגנה שלו. לפיו, מנהלי הקמפיין נגדו מעבירים מסר ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט: "תביא את הראש של נתניהו ואם לא אתה לא יועץ משפטי'". אך נתניהו הביע ביטחון: "אמשיך להוביל את מדינת ישראל עוד שנים רבות".

 

עוד אמר נתניהו באותו מעמד ש"כשמדובר ביחסים מורכבים בין תקשורת לפוליטיקה, אני לא חושב שצריך לחקור אף אחד". נתניהו גם אישר שפיזר את הממשלה הקודמת אחרי שראה כי "חותרים נגדי בעניין 'ישראל היום' ובעניינים אחרים".

 

כך, התברר אתמול שלא רק לשאלות של עיתונאים ראש הממשלה לא עונה. הוא מעדיף לשאת נאומים גם כשהוא מתייצב לשעת השאלות של חברי הכנסת, שהיא אחד האירועים היוקרתיים במליאה.

 

מי שאיפשר לו זאת — לא ברור על סמך מה, בוודאי לא על סמך התקנון — היה יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שהחליט שראש הממשלה לא צריך לענות לשאלות בנושא פרשות 1000 ו־2000. כך התאפשר לנתניהו לשאת נאום אחד גדול וסדור.

 

בנימין נתניהו אמש במליאה בנימין נתניהו אמש במליאה צילום: גיל יוחנן

 

1.דף המסרים החדש של רה"מ

 

אם עד עכשיו האסטרטגיה של נתניהו בנוגע לחקירות התבססה על העיקרון "לא יהיה כלום כי אין כלום", בנאום הזה הוסיף ראש הממשלה מסרים חדשים, שמהם משתמע כי אולי בכל זאת יש בחקירות משהו.

 

נתניהו ביקש אתמול ליצור לחץ נגדי על היועץ המשפטי לממשלה באמצעות הטענה שהקמפיין של מתנגדיו להחלפת השלטון מתמקד במנדלבליט באמצעות הקריאות "תביא את הראש של נתניהו, ואם לא אתה לא יועץ משפטי'".

 

נתניהו העביר את המסר כי הוא מזלזל בפרשיות, וגימד אותן לאינספור פרטים שוליים ולא אמינים: "מי שמפעיל את הלחץ זה אנשים שהמציאו שיש צוללות עמוסות בכסף בדרך לפנמה, אנשים שהמציאו את 'ביבי טורס', דברים שלא היו ולא נבראו; תיק 1000, תיק 2000, תיק 3000, תיק 4000, תיק 5000 — אינסוף מספרים, אינסוף תיקים. אינסוף גם לשקרים". המסר מתבסס על ההנחה שהציבור הולך לאיבוד בסבך הפרשיות, נתניהו מנסה לרמוז לו שהכל שקרים ועלילות.

 

היה ויוגש כתב אישום, נתניהו ניסה אתמול לגמד אותו מראש ולטעון שביחס לכמות ולחומרת הדברים שנחקרו, מדובר בדברים זניחים: "התקשורת, הפרשנים הפוליטיקאים, עובדים בשיטת מצליח. אולי בסוף הלחץ יצליח. אחרי שיסגרו את כל התיקים יצטרכו לתת להם משהו כדי לרצות אותם, כתב אישום על משהו, לא חשוב על מה".

 

2. קשרים מפתיעים, אבל לא פליליים

 

נתניהו אמנם טען אתמול שלפני שחוקרים אותו "צריך לחקור 43 ח"כים שהצביעו בעד חוק 'ישראל היום' וקיבלו עיתונות מלטפת מנוני מוזס, ולא מתקפות כמו שאני קיבלתי ממנו".

 

על הדרך הוא הציג השקפה מעניינת על יחסי הון־עיתון: "כשמדובר ביחסים מורכבים בין תקשורת לפוליטיקה אני לא חושב שצריך לחקור אף אחד". לדברי נתניהו "אני לא הראשון שנפגש עם מוציאים לאור, עורכי עיתונים ואחרים שמשפיעים בתקשורת. אני שמח שמיזוג האוויר (במליאה, ש"א) עובד כי אחרת אני לא יודע מה היה קורה עם החמאה שהיתה נמסה לאנשים פה על הראש".

 

מעניין אם הטענה שיחסי עיתונות־פוליטיקה לא צריכים להיות שפיטים היא גם טענה משפטית שלו.

 

3.חברי בשמאל, חברי בימין

 

נתניהו אמנם פנה לחברי הכנסת של מפלגות השמאל כשהכריז: "לא היתה שום עבירה ולא מחליפים ראש ממשלה בחקירה. חברי בשמאל, יש לי חדשות. אני אמשיך להוביל את ישראל שנים רבות עבור אזרחי ישראל ועבור העם היהודי".

 

אבל כמובן שהמסר הזה מופנה לא פחות לחבריו — תופרי החליפות במפלגות הימין ובעיקר בבליכוד.

 

4.לא לכל דבר מתייחסים נתניהו התייצב חד משמעית מאחורי

 

הקו שאומר שהוא והמיליארד ארנון מילצ'ן, שעומד במרכז פרשת המתנות, חברים: "מותר לקבל מתנות מחברים. אבל מעוותים את החוק: יש חוק אחד לנתניהו וחוק אחר לכל השאר".

 

לדבריו, מתנגדיו טוענים ש"אם מותר לקבל מחברים — אז אלה לא חברים שלך. אנחנו חברים 20 שנה. הנשים חברות. המשפחות בחברות".

 

לעומת זאת בנאומו הוא לא התייחס לשאלה של ח"כ רוויטל סוויד מהמחנה הציוני מדוע הוא ממשיך להעסיק את אנשי משרד עורכי הדין שמרון־מולכו, אף שלכאורה עו"ד דוד שמרון הסתיר ממנו את ניגוד האינטרסים שלו בנושא הצוללות.

 

אולי בגלל שהוא מתכוון להמשיך לעמוד עוד שנים רבות בראשות הממשלה, הוא גם לא ענה לשאלות של ח"כ אילת נחמיאס ורבין מהמחנה הציוני ותמר זנדברג ממרצ, האם ישעה עצמו במקרה שיוגש נגדו כתב אישום.

 

5.מה פירק את הממשלה?

 

אז מה פירק את ממשלת נתניהו הקודמת? לא מעט פרשנים נוטים לטעון שכל הקלקולים מסביב, דוגמת חוק 0% מע"מ על דירות חדשות מקבלן של שר האוצר דאז יאיר לפיד, היו רק הרקע. מה שבאמת הכריע את גורלה של הממשלה הקודמת היה תמיכת השותפות הקואליציוניות בחוק ישראל היום. על רקע המצב שבו נתניהו נחשד בעסקה עם מו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס, נראה שגם הוא הולך ונוטה לדבוק בגרסה זו. "אני רואה שחותרים נגדי בעניין הזה ("ישראל היום", ש"א) ובעניינים אחרים אז אני מחליט לפזר ממשלה".

 

6.מנהרה אל ההיסטוריה

 

בין השאלות הרבות של אנשי האופוזיציה בנושאי חקירות (שנתניהו ענה עליהן רק בסוף נאומו) היו גם נושאים אחרים: בעניין המשא ומתן על האזרחים החטופים וגופות החיילים בעזה היה לנתניהו מסר תקיף: "אנחנו בעידן חדש". לדבריו, אם יש לחמאס ציפיות "זה לא יקרה. הצענו להם גופות של אנשי חמאס".

 

בתשובה לשאלה של ח"כ מירב בן ארי מכולנו הוא הביע תמיכה מלאה בפרסומו של דו"ח מבקר המדינה יוסף שפירא בנושא מבצע צוק איתן. "עמדתי חד־משמעית — שיפרסמו הכל".

 

לדבריו, נושא המנהרות נדון שם לא פחות מ־13 פעמים. לטענתו, כבר ב־2013 הצביע בפני שרי הקבינט על המנהרות כאחד האיומים על ישראל.

 

וכמובן המליאה זכתה גם בשיעור היסטוריה: "מאז ימי הבבלים לא פתרו את בעיית המנהרות. דיברתי עם נאס"א. אף אחד לא מצא פתרון. אנחנו פותרים: זה לא נעשה בתולדות האנושות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x