$
משפט

הסדר טיעון עם הרב מצגר: ירצה 3.5 שנות מאסר על עבירות שוחד ומרמה

הרב הראשי לשעבר יודה ויורשע בביצוע שורה ארוכה של עבירות, וכחלק מהעונש גם ישלם 5 מיליון שקל לקופת המדינה

תומר גנון 20:3324.01.17

הפרקליטות הגישה לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום והסדר טיעון נגד הרב הראשי לשעבר, יונה מצגר, המייחס לו ביצוע עבירות שוחד, מרמה, ומס בעת שכיהן בתפקידו וכן עבירת שיבוש מהלכי משפט. במסגרת ההסדר הוסכם כי מצגר יודה ויורשע בביצוע העבירות, ויוטל עליו עונש מאסר של שלוש שנים וחצי, ותשלום של 5 מיליון שקל לקופת המדינה.

 

 

 

בכתב האישום, שהוגש במסגרת הסדר, נטען כי הרב מצגר ביצע במהלך שנות כהונתו כרב הראשי לישראל, עבירות רבות ובהן לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, ועבירות מס, תוך שהוא פועל במסגרת תפקידו ומנצל את מעמדו הרם. כמו כן במהלך חקירת התיק ביצע הרב מצגר עבירות של שיבוש מהלכי משפט.

 

הרב יונה מצגר. חתם על הסדר טיעון הרב יונה מצגר. חתם על הסדר טיעון צילום: שאול גולן

 

במהלך ביצוע העבירות וכתוצאה מהן, קיבל הרב שוחד בסך כולל של כ-5 מיליון שקל ומתוכם נטל לכיסו סך כ-3 מיליון שקל, לאחר שהתחלק בכספי השוחד עם נהגו, ששימש כשליחו לקבלת כספי העבירות. שאר הכסף עבר לנהגו. נגד מצגר הוגשו שישה אישומים שונים, פרקליטות באמצעות עו"ד דניאל ויטמן ואילה גלברד-יעקב מפרקליטות מחוז ירושלים.

 

האישום הראשון עוסק ב"פרשת הגיורים", במסגרתו נאשם מצגר כי קיבל לכיסו טובות הנאה שמקורן בבעלי ממון תושבי חוץ אשר רצו להתגייר או לערוך בירורי יהדות, וביקשו את עצתו ועזרתו כרב הראשי לישראל. במהלך השנים 2007 עד 2012, בשלוש הזדמנויות, הפנה מצגר מתגיירים תושבי חוץ לרב גבריאל כהן ששימש כרב וכאב בית דין בלוס אנג'לס. מצגר עשה כן בעקבות הסכמה מוקדמת, לפיה הרב כהן יעביר לידיו מחצית מכל סכום שיתקבל מאותם תושבי חוץ. באותם שלושה מקרים, קיבל הרב מצגר סכומים משמעותיים - מחצית מהכספים שקיבל הרב כהן.

 

האישום השני עוסק בפרשת "אשכול העמותות". מצגר פעל יחד עם נהגו לגיוס תורמים לעמותות, בתמורה ל"עמלה", זאת תוך ניצול מעמדו ותפקידו כרב הראשי לישראל. מצגר סיכם עם בעלי העמותות כי בתמורה לפעולותיהם שלו ושל נהגו, יתנו בעלי העמותות לרב מצגר עשרות אחוזים מן התרומות שיתקבלו בעמותות בעקבות המלצתו ופועלו. עבירות אלו ביצע מצגר בעשרות מקרים ובקשר עם מספר עמותות בעת שכיהן כרב הראשי לישראל.

 

האישום השלישי עוסק בלקיחת שוחד על דרך של קבלת טובות הנאה שיטתית על ידי מצגר במהלך שנות כהונתו כרב הראשי לישראל. טובות הנאה אלה קיבל מצגר במספר רב של הזדמנויות, בין היתר במסגרת אירועים פרטיים שלו, וכן כתמורה לכך שהשתתף באירועים של נותני טובות ההנאה.

 

האישום רביעי הוא על קבלת דבר במרמה ממוסד תורני. על פי כתב האישום גייסו מצגר ונהגו תרומות למוסד. מצגר נטל לכיסו סכום של עשרות אלפי דולרים מתוך התרומה שיועדה כולה למוסד התורני, מבלי שגילה לתורמים כי עשה כן.

 

 

 

האישום החמישי עוסק בעבירות המס, ובו נאשם הרב מצגר, כי לא שילם מס עבור הכנסותיו מהעבירות המפורטות בארבעת האישומים הראשונים בכתב האישום המתוקן.

 

באישום השישי נאשם מצגר בשיבוש הליכי משפט בשתי הזדמנויות שונות, בהן פנה הנאשם לעד שהפליל אותו והפציר בו לדבוק בגרסה לפיה הנאשם לא ביצע כל עבירה, בכוונה להכשיל את ההליך השיפוטי שהתנהל נגדו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x