$
סביבה

המשרד להגנת הסביבה פתח בחקירה פלילית נגד חברת החשמל בשל זיהום הים

בשבוע שעבר אירע זיהום ים חמור צינור המיקשר של החברה באשדוד, ולפי ההערכות, זרמו לים עשרות קוב שמן. המשרד הורה להשבית מיידית את הצינור עד להחלפתו בצינור חדש

אסנת ניר 17:3617.01.17

המשרד להגנת הסביבה פתח בחקירה פלילית נגד חברת החשמל והורה להשבית לחלוטין ובאופן מיידי את צינור המיקשר של החברה באשדוד, ולא להזרים בו עוד שמנים עד להודעה חדשה. בשבוע שעבר אירעה תקרית זיהום ים חמורה בצינור באשדוד שבמסגרתה זרמו לים, לפי ההערכות, עשרות קוב שמן.

 

מדובר בצינור שמשמש את חברת חשמל וחברת פז בית זיקוק אשדוד לפריקה וטעינת שמן כבד. מדובר בצינור מיושן על פי המשרד, שנמצא באזור עתיר תשתיות.

 

המשרד הבהיר לחברת החשמל כי אם תהיה מעוניינת להחזיר לשימוש את הצינור יהיה עליה להחליפו לכל אורכו בצינור חדש ותקין או לבצע סקר מקיף לבדיקת הצינור והסדק שנוצר בו על ידי חברת הנדסה בינלאומית, שתנחה, תפקח ותאשר את התיקון. רק לאחר התקשרות עם חברה כזו וביצוע סקר, המשרד יהיה מוכן לבחון אופציה של תיקון. 

 

מחברת החשמל נמסר בתגובה כי: "החברה נקטה שורה של פעולות מיידיות ומקדמיות על מנת למנוע ולמזער את הזיהום, עם קבלת המידע על חשד לדליפה, צוותים מיוחדים פעלו בתיאום ושיתוף המשרד להגנת הסביבה, לאיתור מקור הדליפה, לאיטום וריקון הצנרת וכן, ננקטו פעולות שאיבה נרחבות. יש לציין כי הצינור נבדק ונמצא תקין באוקטובר 2015, התקינה מחייבת בדיקה אחת לחמש שנים. חברת החשמל תציג את פעילותה והיערכותה לאירועי ים בפני הגורמים הרלוונטיים".

 

 

כתם נפט בים מול באשדוד כתם נפט בים מול באשדוד צילום: משרד הגנס

בטל שלח
    לכל התגובות
    x