$
משפט

מנדלבליט: "אשקול לפרסם את קלטות נתניהו ומוזס במלואן"

היועץ המשפטי לממשלה התייחס לחקירה ואמר כי היא "מורכבת ביותר ואנו עושים את מירב המאמצים לסיימה בהקדם. תמלילי הקלטות לא מפורסמים במלואם בגלל החשש לפגיעה בחקירה"; עוד ציין ביחס לחקירות רה"מ כי "נגבו עשרות עדויות - בארץ ובחו"ל"

משה גורלי, תומר גנון ונעמי צורף 18:1816.01.17

"תמלילי הקלטות לא מפורסמים במלואם בגלל החשש לפגיעה בחקירה", אמר הערב (ב') היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בהתייחסו לחקירתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון (נוני) מוזס, "במסגרת חובתי לאינטרס הציבורי, בכוונתי גם לשקול בבוא העת, את סוגיית פרסום הקלטות במלואן, בשים לב למשמעות הציבורית של הנושא שאני מודע לה היטב ולכללים המשפטיים הנוגעים בדבר. בנקודת הזמן הנוכחית מוקדם עדיין להכריע בנושא. החקירה מורכבת ביותר ואנו עושים את מירב המאמצים לסיימה בהקדם". את הדברים אמר היועץ בטקס חלוקת התעודות למצטייני הפקולטה למשפטים במכללת נתניה. 

 

מוזס נחקר הבוקר בפעם הרביעית במשרדי יחידת להב 433 בלוד בנוגע לשיחות שניהל עם נתניהו - וזאת במשך שלוש שעות. אתמול נחקר מוזס במשך כשמונה שעות. עורך "ידיעות אחרונות", רון ירון, מסר עדות באותו עניין. נתניהו אמור להיחקר שוב השבוע לגבי פרשה זו, וכן לגבי פרשה 1000.

היועמ"ש מנדלבליט היועמ"ש מנדלבליט צילום: עמית שאבי

 

לדברי מנדלבליט, "החקירות נפתחו לפני חודש לאחר בדיקה שארכה מספר חודשים. חוקרי המשטרה בודקים בדקדקנות כל טענה וכל חשד. לעתים פעולות החקירה הזימו חשדות כפי שפורסם. עדויות של עשרות רבות נגבו בישראל ובחו"ל. טובת החקירה וחקר האמת היו השיקולים היחידים. מדי פעם ערכתי ישיבות סטטוס עם בכירי הפרקליטות כדי לבחון התקדמות החקירה בליווי אישי שלי".

 

היועמ"ש התייחס לקשר שבין פרשת 1000, בה נחקר חשד שנתניהו קיבל מתנות מאנשי עסקים, לפרשת 2000, הכוללת את הקלטות נתניהו ומוזס. לדברי מנדלבליט, "הוחלט בעצה אחת עם ראש אח"מ ופרקליט המדינה להתקדם בפרשת 1000 בלי לחשוף את 2000. פריצה מיידית ומוקדמת ב-2000 והסערה התקשורתית לא הייתה מאפשרת התקדמות בפרשת 1000. קיבלנו הכרעה אסטרטגית למצות את 1000 ולהיכנס בזמן הנכון ל-2000. היום אנו בדעה שההחלטה הייתה מושכלת ונכונה. הסיטואציה של חקירה תוך סערה תקשורתית פוליטית וציבורית מטילה עלי אחריות כבדה כיועמ"ש לבחון את החומרים בצורה עניינית ושקולה. נמשיך ונפעל רק משיקולים מקצועיים להגיע לחקר האמת ולשמור על שלטון החוק. אנו סוגרים את החלונות בסלאח א-דין כדי לא לשמוע את רעשי הרקע. התביעה הכללית היא עצמאית ובלתי תלויה תהא אשר תהא זהות הנחקרים".

 

עוד אמר כי "אני שומע ספקולציות חסרות שחר ואחריות המייחסים לנו שיקולים זרים. נדמה שיש מי שרוצה לתפוס טרמפ ולעזור לנו. תודה רבה, אין צורך. כל הדיבורים לא יזיזו אותנו מדרכנו להחליט ביושר מקצועי. בחקירת ראש ממשלה הסמכות היא שלי. חובתי לפעול לפי עקרונות שלטון החוק בלבד ולעמוד מול השפעות זרות. כך עשיתי וכך אעשה. בנקודת הזמן הנוכחית מוקדם להכריע בנושא כדי לא להפריע לחקירות שעדיין מתנהלות".

 

"זה לא יעזור לכם"

 

במהלך ישיבת סיעת הליכוד היום, תקף נתניהו את התקשורת בתגובה לפרסומים על שיחותיו עם מוזס. נתניהו חיקה את כתב ערוץ 2 גיא פלג ואמר: "לכל קוראי התמלילים הנה עוד תמליל בשבילכם – ביבי נקודותיים: זה לא יעזור לכם. אני מתכוון להמשיך להוביל את המדינה".

 

נתניהו התייחס גם לחשיפת השיחות בינו לבין מוזס, המעידות לכאורה על עסקה שנרקמה בין השניים, במסגרתה ירכך העיתון ביקורת כלפי נתניהו, ובתמורה הוא יביא להחלשתו של העיתון "ישראל היום". נתניהו אמר כי "אנשי התקשורת הם גם החוקרים וגם התליינים. זה לא שיקולי עריכה אלא שיקולי עריפה. המטרה היא ללחוץ להגיש נגדי כתב אישום. מסע התעמולה מנסה להסתיר מעיני הציבור את הישגי הממשלה. הציבור הישראלי לא קונה את המתקפה הזו. רבים מאזרחי המדינה תומכים בנו". ראש הממשלה הוסיף כי הוא "מנוע מלהציג את התמונה – לא היתה שום עבירה פלילית".

 

 

נתניהו ומוזס נתניהו ומוזס צילום: אלכס קולומויסקי, איי אף פי

 

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, התייחס לחקירות נגד ראש הממשלה ואמר: "כל מה שחשוב באמת נדחק הצידה. צריך לתת למשטרה למצות את החקירה וליועמ"ש ולפרקליט המדינה לבחון את חומרי החקירה, אך זה לא יכול לקחת יותר מדי זמן".

 

יו"ר האופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר: "בהודעת נתניהו בפייסבוק נחשפה העובדה שגרר את המדינה לבחירות מטעמים מסחריים בלבד. נתניהו שהודיע בוועדת הבחירות המרכזית בתצהיר רשמי שאין ולא היה קשר בינו לבין העיתון 'ישראל היום', שבר שתיקה, חשף את השקר והודה לראשונה בקשר הישיר שלו לעיתון 'ישראל היום'. נתניהו התגלה כמי שסוחר בדמוקרטיה הישראלית כברכושו הפרטי וכל אזרח בישראל צריך להיות חרד היום לדמותה של הדמוקרטיה הישראלית ולמה שעוד לא נחשפנו אליו במעלליו של נתניהו".

 

יאיר נתניהו צפוי להיחקר מחר 

 

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, צפוי להעיד מחר בשעות הערב בפרשה 1000 במשרדי להב 433, כך פירסם הערב ערוץ 10. לפי הפרסומים, המיליארדר האוסטרלי ג'יימס פאקר מימן את בנו של נתניהו בהזדמנויות שונות. על פי הפרסום, נתניהו הבן ינסה בחקירתו להרחיק את אביו מעניין המימון, ויטען כי לא ידע דבר. בנוסף, פורסם כי המשטרה מנסה להאיץ את נושא החקירה וגביית העדויות, ומוזס צפוי להיחקר שוב מחר. מו"ל "ישראל היום", שלדון אדלסון, צפוי למסור עדות גם הוא בימים הקרובים.

 

פרשה 1000 עוסקת כאמור במתנות יקרות ערך וטובות הנאה שקיבלו בני הזוג נתניהו מאנשי עסקים לאורך שנים. בין היתר, מדובר בסיגרים, משקאות חריפים וארוחות. בערוץ 2 דווח בעבר כי 4-3 אילי הון היו מעורבים בהעברה השיטתית של מתנות לבני הזוג. השמות שהוזכרו הם איש העסקים ארנון מילצ'ן, מפיק הוליוודי ומבעלי ערוץ 10, שאף מסר עדות במשטרה, והמיליארדר האוסטרלי ג'יימס פאקר. בערוץ 10 דווח בעבר כי בידי המשטרה עדויות של האנשים ששימשו כ"אנשי קשר" והיו אחראים על המנגנון להבאת המתנות לבני הזוג.

 

לפי הפרסומים, השווי המצטבר של המתנות לנתניהו נאמד במאות אלפי שקלים, כ־400 אלף שקל לפי גרסה אחת וכ־600 אלף שקל לפי גרסה אחרת. אחת הראיות שבידי החוקרים, לפי ערוץ 2, היא כרטסת של מילצ'ן עם פירוט רכישת משקאות חריפים בחנות "חינאוי ג'ורג'" בהרצליה בשנים 2012–2010, בסך כ־57 אלף שקל. המשקאות, לפי החשד, הועברו לבני משפחת נתניהו. שרה נתניהו עומתה עם הדברים, וטענה שלה ולראש הממשלה מערכת יחסים חברית וקרובה עם מילצ'ן, וגם הם מצדם העניקו לו מתנות.

 

 

 

אשר לפאקר, לפני כחודש וחצי דיווח ערוץ 10 כי נתניהו נהג להשתמש בביתו של המיליארדר בקיסריה לפגישות, ואילו בנו יאיר התארח בבתיו של פאקר בתל אביב ובחו"ל. בנוסף העניק פאקר כרטיסים להופעה של מי שהיתה בת זוגו, מריה קארי, למשפחת נתניהו ולראש המוסד היום, יוסי כהן. בערוץ 10 דווח כי במסגרת הפרשה נחקר גם חשד שפאקר סיפק לבני הזוג נתניהו ארוחות והטבות נוספות בשווי עשרות אלפי שקלים.

 

ערוץ 2 פרסם הערב ציטוטים נוספים מפגישות נתניהו ומוזס. מהציטוטים שפורסמו הערב עולה כי מספר העותקים של "ישראל היום" עלה בשיחות בין השניים.

 

אלה הציטוטים שהובאו הערב:

 

מוזס: "בוא רגע נחשוב על הפרטים של החוק. זה מתחיל שני שליש".

 

נתניהו: "צריך להגיד לשלדון".

 

מוזס: "צריך להגיד מספר (לדברי ערוץ 2, מדובר במספר העותקים של ישראל היום), לא שני שליש".

 

נתניהו: "צריך להסביר מה המספר. לא להוריד לגמרי. לא להוריד שלושה שלישים. להוריד לשני שליש".

 

מוזס: "כשהתחלנו לדבר על מספרים, זה היה 275 אלף עותקים והיום זה 325 אלף עותקים. אתה מבין למה כל זמן שעובר זה עושה בעיה? חוזרים למצב שאנחנו דוחים יותר ויותר קשה לפתור. אני מנסה לחשוב, ביום שישי זה 400 אלף עותקים. מנסה לחשוב על פורמולה של כמה עמודי מודעות".

 

נתניהו: "מה, אתה יכול להגביל אותו בעמודי המודעות?".

 

מוזס: "יש בעיה? מה הבעיה? שיש כאן מודעות ממשלתיות. 30 ,50 ,70 אחוז מהמודעות זה המדינה נותנת להם כסף. זה לא תקין. אני אומר לך את זה כהערת אגב, אבל אי אפשר הכל ביחד".

 

נתניהו: "בסדר, גם זה רשמתי לי. לא נטפל בזה עכשיו".

 

מוזס: "אני אגיד כמות עותקים ו-X אחוזי תפוסה. תפוסה זה מושג בעיתונות. בחינמון, מעל כמות עותקים מסוימת, אחוז המודעות לא יכול להיות גבוה, ואז הנזק שהוא גורם בהורדה של המחיר מוגבל. אנחנו מנסים למצוא ביחד משהו".

 

נתניהו: "אני חושב שמה שנשמע יותר סביר, אני חושב בקול רם... חלילה אני לא...".

 

מוזס: "אנחנו מנסים ביחד למצוא משהו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x