$
משפט

דיווח: "נתניהו ניסה לגייס משקיעים לידיעות אחרונות"

מו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס נחקר היום במשך שמונה שעות על השיחות שקיים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו

אלי סניור, ynet ותומר גנון 20:4315.01.17

ראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה לגייס משקיעים לידיעות אחרונות - כך דווח הערב (א') בערוץ 2.

 

גיא פלג דיווח על "מידע שהגיע אל המשטרה על מעורבותו ותיווכו לכאורה של נתניהו עם אנשי עסקים בניסיון להכניס אותם שותפים ב'ידיעות אחרונות', כדי שהוא יזכה, כך לכאורה עפ"י המידע, לתקשורת טובה יותר. ומי שמככב ברשימה הזאת הוא ג'יימס פאקר, גיבור או מכוכבי פרשת 1000, אותו מיליארדר אוסטרלי. עפ"י המידע שהגיע למשטרה, ארנון מילצ'ן גם הוא, גיבור פרשת 1000, תיווך בין פאקר לבין מוזס מ'ידיעות אחרונות', כשרה"מ עפ"י המידע שהגיע, הוא זה שהכין את פאקר, למפגשים עם מוזס. עפ"י מידע שנמצא ונבדק ע"י המשטרה נתניהו תיווך במכירת 'ידיעות אחרונות' גם לקונצרן הגרמני אקסל שפרינגר. רה"מ, שוב עפ"י המידע שהגיע למשטרה, שוחח עם יו"ר הקונצרן, ד"ר מתיאס דופנר. עפ"י עדויות שיש למשטרה - שחשוב שהוא יקנה את העיתון. נתניהו תיווך גם בין לארי אליסון הבעלים של חברת אורקל. מוזס נפגש גם עם אליסון בניסיון לגרום לו לרכוש את 'ידיעות אחרונות'. כאמור 3 אנשי עסקים שבעניינם עפ"י החשד תיווך ופעל כדי שהם ישתלטו על 'ידיעות אחרונות'".

 

מוקדם יותר הערב, בתום 8 שעות, הסתיימה חקירתו של מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון מוזס, ביחידה הארצית לחקירות הונאה 433 בלוד. מוזס נחקר היום שוב על השיחות שקיים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

הערב פרסמו בערוץ 2 ציטוטים נוספים מהפגישות בין השניים. אלה הדברים שהובאו הערב:

 

מוזס: "ביבי, יש בחירות בעוד שלושה וחצי חודשים. יהיו מיליון אלמנטים עליך. ניהלנו את זה ב-2009, אתה שכחת אולי".

נתניהו: "לא שכחתי בכלל".

מוזס: "זה נוהל אינטלגנטי, טוב והיינו לכאורה באותו מצב. כבר היינו בסרט הזה, עשינו את זה. זאת מערכת בחירות רביעית שלנו, לא שלישית, רביעית, 96', 99', 2009 ועכשיו".

מוזס: "בהנחה שאנחנו מסכמים את הדברים, אתה חייב לשחרר מישהו שידבר עם רון (רון ירון - עורך 'ידיעות אחרונות'), את מי שאתה רוצה. אתה חודשים לא נותן את זה".

נתניהו: "ניר חפץ יוכל לדבר איתו?".

מוזס: "לא. ניר רצה לעשות שני דברים, הוא רצה לעבוד אצלך ולהיות עורך ידיעות. אז אני לא רוצה. ניר מדבר איתו בשוטף אבל הוא לא יסמוך על ניר. העניין הוא שבעשר וחצי בלילה אני לשמחתי הולך לישון. בשוטף יש דברים. הדגשים החשובים שלך. הוא צריך להיות בקשר עם שני אנשים".

נתניהו: "זה לא עשר בלילה".

מוזס: "הוא צריך לדבר עם שני אנשים. עם רון (רון ירון - עורך 'ידיעות אחרונות') ועם ערן (ערן טיפנברון - עורך ynet לשעבר)".

נתניהו: "עם ערן ניר לא יכול לדבר? עדיף לא?".

מוזס: "יש משקעים. יש עבר. ניר היה עורך שבעה ימים ורצה להיות עורך ידיעות. הוא מעורבב. ynet זה פחות בעיה. זה במשך היום. זה יותר קל. אם יש דברים דחופים אתה יכול לדבר איתי במשך היום. במהלך היום שיהיה קשר עם רון. תראה ביבי, אנחנו צריכים לעשות הכל מהר, כי אני צריך להזיז את הספינה. אני אומר לרון ביום ראשון".

נתניהו: "אבל תסובב את הספינה".

מוזס: "אני אומר לרון ביום ראשון שידברו איתו, זו ההתחלה. היו כמה דברים קטנים, אחד או שניים, שהוא ביקש וזה קרה".  

 

ארנון מוזס מגיע לחקירה היום ארנון מוזס מגיע לחקירה היום צילום: אבי מועלם

 

 

בערוץ 2 פורסמו אמש (שבת) ציטוטים נוספים מהשיחות בין בנימין נתניהו למוזס, בהם מוזכרים גם עיתונאים מ"ידיעות אחרונות" ועיתונאים נוספים. אלה הציטוטים שפורסמו:

 

נתניהו: "אנחנו מדברים על מתינות, על תקשורת סבירה, להוריד את רף העוינות אליי מ-9.5 ל-7.5".

מוזס: "זה ברור לי. עזוב. צריך לדאוג שתהיה ראש ממשלה".

נתניהו: "אני חושב שבשביל המדינה צריך לדאוג".

מוזס: "אמרתי לך לשמחתך, אתה המשוגע שרוצה להיות ראש ממשלה, אז לבריאות, תהיה".

 

מוזס: "תן לי ימני (עיתונאי בעל דעות ימניות), אני אומר לך את זה כבר הרבה זמן".

נתניהו: "אני לא יכול להמציא. חגי סגל - שלדון לקח אותו להיות עורך 'מקור ראשון'".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: איי אף פי

 

מוזס: "זה מקצוע לנווט תקשורת".

נתניהו: "אני מדבר עם רב אומן, בתור רב אומן".

מוזס: "אתה...".

נתניהו: "אתה רב אומן כזה...".

 

מוזס: "תביא מישהו שיכתוב מחר בבוקר מאמרים, נו תביא. כבר מחר בבוקר. בלי קשר לכלום, לפני החוק, לפני הכל. מנסה להראות לך רצון טוב, תביא".

נתניהו: "קח את הבחור הזה, הכדורגלן הזה, אבי רצון".

 

מוזס הביע אי הסכמה, לדברי כתב ערוץ 2 גיא פלג.

 

נתניהו: "מה איכפת לך?".

מוזס: "עזוב את זה, אני צריך לשמור עליך מפניך. צריך מישהו שיכול לרשום באמצע השבוע מאמרים, תן לו (לארי הרו) 2-3 שמות ואנחנו נפנה אליהם, אבל צריך לבדוק איתם שלא התבטאו פומבית בנושא החוק".

 

נתניהו: "כל יום, איך קוראים לבחורה הזו?".

מוזס: "סימה (קדמון)?".

נתניהו: "כל יום יש לי אחד שהורג אותי, איך קוראים לו? אברמוביץ (אמנון

אברמוביץ)".

מוזס: "דיברנו שנתיים ואמרנו שאם מסתדרים, אתה צריך למצוא דרך וזה לא מסובך - נחום (נחום ברנע)".

נתניהו: "מה עם אמנון (אברמוביץ)?".

מוזס: "אני אפילו לא רוצה להתחיל להתווכח איתך אם הוא עובד אצלי. זה עובד אצלי? אלה אפשר להגיד להם מה לעשות? לאמנון אפשר להגיד מה לעשות? בחייך, הוא רוצה שברק יחזור. זה מה שהוא רוצה".

 

בנימין נתניהו וארנון מוזס בנימין נתניהו וארנון מוזס צילום: אלכס קולומויסקי, איי אף פי

 

נתניהו: "בסדר, שאמנון יהיה מאוזן".

מוזס: "לא, לא, אני יכול לקחת אחריות על האנשים שלנו. סימה ונחום, אלה? זה העבודה שלך, אמרתי לך. תהיה פה רעידת אדמה. זה יהיה משהו שצריך להיות חכמים, איך עושים את זה".

 

עורך "ידיעות אחרונות" מגיב

במקביל, פרסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות" רון ירון, עורך העיתון, מאמר המתייחס לפרשה תחת הכותרת "כשהבית רועד". אלה הדברים שכתב:

 

"תהיה פה רעידת אדמה".

(נוני מוזס לבנימין נתניהו בתשובה לשאלה אם ניתן לשנות את הקו המערכתי של "ידיעות אחרונות").

שלום, קוראים לי רון ואני העורך הראשי של "ידיעות אחרונות" כבר חמש שנים. קודם לכן הייתי המשנה לעורך הראשי, ולפני כן עורך המוסף הפוליטי וראש מערכת החדשות. אני עובד כבר כמעט 25 שנים בבית "ידיעות אחרונות". ואני מתעקש על המילה בית. אתמול בערב התברר לי שאני לא רק העורך הראשי של העיתון החשוב והמשפיע במדינה. אני גם זה שמחזיק ביד את סולם ריכטר. אני אחראי על "רעידת האדמה שתהיה פה". או יותר נכון על זו שהייתה יכולה להיות פה, ב"ידיעות אחרונות", אם מישהו היה מנסה לשנות את הקו של העיתון.

 

סולם ריכטר, שמודד את השפעת רעידות האדמה, נע בין 2 ל־10. כאשר 2 היא רעידה קלה שאינה מורגשת בכלל, 5 עלולה לגרום לנזק רק למבנים שבנויים בצורה גרועה, ו־10, לפי מומחים, "מעולם לא תוארה בכתב".

 

בית "ידיעות אחרונות", גם הישן בתל־אביב ובטח זה החדש בראשון־לציון, בנוי היטב. ולא רק הבניין, אלא בעיקר האנשים שעובדים בו. ולכן, אני מעריך את הרעידה שעליה דיבר מוזס ב־10 בסולם ריכטר. כזו ש"לא תוארה עדיין בכתב". בטח לא מעל דפי "ידיעות אחרונות". ובמילים אחרות: אין מצב שהעיתון הזה היה שורד את רעידת האדמה הזו. כולנו, כאיש אחד, היינו עוזבים ומחפשים בית אחר. ואז, ממילא "ידיעות אחרונות" כבר לא היה העיתון שאתם מחזיקים כרגע ביד.

 

המו"ל שלי ידע זאת, ולכן לא סתם הוא בחר במילים "רעידת אדמה". גם אתם, קוראינו היקרים, חייבים לדעת זאת. אנחנו, העורכים והכותבים, נאמנים קודם כל לכם — ורק אחר כך למי שמשלם לנו את המשכורת.

 

נוני מוזס נאמן עד בלי די לקוראי העיתון ולמפעל חייו, זה שייסדו אביו וסבו לפני 77 שנים. ועדיין, אני לא מתכוון לייפות את הדברים או לרכך אותם. הפרסומים, אם הם מדויקים, בנוגע לפגישות שלו עם ראש הממשלה — קשים מאוד.

 

אני רוצה רק לומר דבר אחד: על העיתון שאתם קוראים עבדו מאות אנשים כדי שיהיה הטוב, המעניין, החשוב והמקצועי ביותר. אני גם יכול להבטיח בשם כולנו שעשינו ונעשה את עבודתנו העיתונאית בצורה הטובה ביותר ובאופן הכי נקי, הגון וישר. נכון, עשינו גם טעויות, אבל זו האחריות שלי שהעיתונות החופשית והטובה שנעשית כאן – גם תיראה.

 

לכל מי שמנסה להבין בתוך מבוך הפרסומים הללו מי נגד מי, אני רוצה להשוות את עבודת העיתון לגלריה של אמנות. בעל הגלריה הוא המו"ל. מנהל הגלריה הוא העורך. את התמונות שתלויות בגלריה מציירים הכתבים. אנחנו העורכים מחליטים באיזה סדר הן יוצגו בחלל הגלריה. מי יקבל בולטות גדולה יותר, מי פחות. לעיתים חסר לנו איזה

ציור מסוים. נניח, משהו בצבעים עזים יותר, כי יתר הציורים קצת קודרים. ואז אנחנו מזמינים ציור חדש. אבל, וזה אבל גדול מאוד, לבעל הגלריה אין באמת השפעה על התמונות או על מיקומן על הקיר. המקסימום שהוא יכול זה לפטר את המנהל ואת כל הציירים ולהחליפם באנשים אחרים. וכל עוד זה לא קרה, היו סמוכים ובטוחים שהגלריה הזו נראית ומנוהלת מצוין.

 

אתמול בלילה נכנסתי לדסק החדשות של העיתון, דקות ספורות אחרי מהדורות הטלוויזיה. כל העורכים, הכתבים והמעצבים עמלו כבכל לילה על העיתון שאתם קוראים כרגע. ואחרי שלושת העמודים שמוקדשים לפרשת נתניהו־מוזס תמצאו עוד עשרות ידיעות, בשלל תחומים, ועוד ארבעה מוספים: "24 שעות", "ממון", "ספורט" ו"זמנים בריאים". כולם עמוסים בחומר עיתונאי מצוין, מעניין ומקצועי.

 

אני לא מנסה לומר ש"עסקים כרגיל", וגם לא מסתיר שיש באוויר ובלב של כולנו תחושת מועקה קשה. עם זאת, אנחנו ממשיכים לעבוד מתוך אמונה פנימית חזקה, שאנחנו מציירים עבורכם בכל יום מחדש, וגם היום, את ה"מונה ליזה".

 

עוה"ד נוית נגב ואיריס ניב סבאג, המייצגות את ארנון (נוני) מוזס מסרו: "אנו מנועים מלהגיב מטעמי החקירה, ולפיכך לא נתייחס לפרסומים שונים, שהיו ושיהיו. אנו מציעים להמתין לסיום החקירה, אז תתבהר התמונה המלאה. מובן, כי אין לפרש תגובה זו כאישור למה שפורסם עד כה".

 

ארנון מוזס הוא מו"ל "ידיעות אחרונות" ובעל השליטה ב-ynet ובכלכליסט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x