$
משפט

חקירת נתניהו: קל לתת מתנות, קשה להוכיח שוחד

ישנם הבדלים בין קבלת מתנות, הפרת אמונים ושוחד. לשאלת התמורה יש חשיבות במדרג הפלילי

משה גורלי 08:2408.01.17

נדמה שאין חוק המתאכזר יותר למשפחת נתניהו מאשר חוק שירות הציבור (מתנות), שיוצר הגבלות מתישות על הזרמת טובות הנאה לעובדי ציבור. חוק המתנות הוא הקטגוריה המקלה יותר במדרג עבירות של העברות כסף או שווה כסף. מעליה ישנה קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים, ובצמרת החומרה — השוחד. ככל שהאישום מכוון גבוה יותר, הדרישות הראייתיות כבדות ומשמעותיות יותר. על הכספים מטלנסקי הורשע אהוד אולמרט בקבלת דבר במרמה ובהפרת אמונים ועל הכספים מדכנר הורשע בשוחד.

 

כמה סוגים של מתנות

 

חוק המתנות מחיל שלוש תוצאות נורמטיביות על עובד ציבור שמקבל מתנה: האחת, היא הופכת קניין המדינה, ואם מדובר בפינוק כאירוח במלון חייב עובד הציבור לשלם את שווייה; השנייה, עובד הציבור חייב להודיע על קבלת המתנה; השלישית, אם לא הודיע, הוא עושה עבירה פלילית. ההוראה חלה גם על בן/בת הזוג והילדים. ההוראה אינה חלה על "מתנה קטנת ערך וסבירה".  

חוקרי המשטרה מגיעים למעון רה"מ ברחוב בלפור בירושלים חוקרי המשטרה מגיעים למעון רה"מ ברחוב בלפור בירושלים צילום: גיל יוחנן

 

בית המשפט העליון דווקא הבין ללבם של הנתניהוז באשר הם, כששרטט גבולות נסבלים ליצר הרעפת התשורות: "החלפת טובות הנאה (עד גבול מסוים) היא דבר מקובל בין ידידים. עם היווצרם של יחסי ידידות לא ניתן להקפיד על קוצו של יוד בהתחשבנות שבין הידידים", כתב בין השאר השופט אליעזר גולדברג בזיכויו של ניצב יעקב גנות, והוסיף: "עם זאת, יש לבחון אם אין הנאשמים מנסים לעטוף את מערכת היחסים שביניהם באצטלה של ידידות כדי להתחמק מהסנקציה הפלילית. על בית המשפט להשתכנע שאכן הרציונל העומד בבסיס המתת הוא יחסי הידידות שבין הנאשמים ולא הכוונה לזכות בטובת הנאה שלא כדין". 

בנימין נתניהו. כמה סוגים של מתנות בנימין נתניהו. כמה סוגים של מתנות צילום: איי אף פי

 

 

התנהגויות שזועקות לשמים

 

במרכזה של הפרת האמונים עומדת התנהגות הפוגעת באמון הציבור. זו עבירה ייחודית שאינה ממוקדת בהתנהגות מסוימת ובכוחה ללכוד התנהגויות שהפסול בהן זועק לשמים. בפרשה השנייה, לדברי עו"ד וינרוט, לא עבר כסף ולא היתה הלוואה. מה עבר ומה היה עדיין איננו יודעים. ככל שהעוצמות המשולבות בין ההתנהגות לתחום גבוהות, תתחזק האפשרות לפרוץ את מסגרת הסערה הציבורית לאישום פלילי.

 

שוחד, להבדיל, הוא עבירה ממוקדת. עסקה שבבסיסה קשר פסול בין החלטות מקצועיות ובין טובות הנאה. אפשר להגדיר שוחד גם כשהתמורה לא ברורה, כשהנותן "שלח את לחמו..." אל המים של המקבל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x