$
סביבה

הרכבת: "אם בתחנות השלום ויוספטל יש זיהום אוויר - נסגור אותן מייד"

המשרד להגנת הסביבה מתריע על זיהום אוויר כבד בתחנות אלה. הרכבת: "המשרד פועל להפסיק את תנועת הרכבות לת"א וממנה ולגרימת כאוס תחבורתי"

ליאור גוטמן 14:5303.01.17

המשרד להגנת הסביבה, בהתייעצות עם משרד הבריאות, מתריע היום (ב') בפני ציבור הנוסעים על זיהום אוויר כבד בתחנות הרכבת השלום בת"א ויוספטל בבת ים. לדברי המשרד יש לצמצם את השהות שם למינימום, ובמיוחד לאוכלוסיות רגישות (חולי לב, חולי ריאות, קשישים, ילדים ונשים בהריון).

 

 

 

ברכבת מנגד תוקפים קשות את המשרד להגנת הסביבה וטוענים כי הוא "פועל להפסיק את תנועת הרכבות לת"א וממנה ולגרימת כאוס תחבורתי שלא היה כמוהו מזה שנים רבות".

 

בהודעת המשרד להגנת הסביבה נאמר: "בתחנות השלום ויוספטל קיים חשש לבריאות הציבור לאור חריגות חוזרות ונשנות של חלקיקים נשימים עדינים (חלקיקי דיזל) וחנקן דו-חמצני (סמן לזיהום אוויר מכלי-רכב אך גם מקטרי רכבת), המנוטרים בתחנות. קיימות כיום עדויות לכך שחשיפה לרמות גבוהות של מזהמי אוויר, כפי שנמצאו בתחנות, מגדילות את הסיכון לבריאות הציבור". 

תחנת הרכבת השלום בתל אביב תחנת הרכבת השלום בתל אביב צילום: שאול גולן

 

במשרד להגנת הסביבה אומרים שהמשרד הנחה את הרכבת לבחון ולנקוט בשורה של צעדים לשיפור איכות האוויר בתחנות ולצמצום חשיפת הנוסעים לזיהום. "הבחינה שערכה הרכבת, במהלכה נבדקו פתרונות שונים, לא הביאה לתוצרים מספקים והפעילות של רכבת ישראל עד כה בנושא לא שיפרה את איכות האוויר המנוטר בתחנות,

והיא עדיין אינה עומדת בערכי סביבה", מה שהוביל להוצאת אזהרה והזמנת מנהלי החברה לשימוע.

 

"המשמעות: סגירת התחנות מיידית"

 

ברכבת מסבירים שמאה אלף נוסעים ביום יאלצו לוותר על שירות הרכבת בשל הנחיות המשרד להגנת הסביבה שמשמעותן בפועל הן הפסקת תנועת הרכבת מגוש דן וממנו: "החלטת המשרד עלולה לגרום לכאוס תחבורתי ולשימוש באלפי רכבים ואוטובוסים במקום ברכבות שיביאו להגברה משמעותית של הסיכון בדרכים ולאי הפחתה בזיהום האוויר. למרות דיאלוג מקצועי רציף, שנמשך זה כמה שנים, בין רכבת ישראל לבין המשרד להגנת הסביבה בנוגע לרמת זיהום האוויר בתחנת הרכבת השלום בת"א ובתחנות קוממיות  ויוספטל בקו איילון, החליט המשרד להוציא לרכבת ישראל זימון בהול לשימוע".

 

מבחינת הרכבת השורה התחתונה היא אחת: "מאחר והרכבת אינה מתכוונת לפעול בניגוד לדין, המשמעות האופרטיבית של החלטת המשרד להגנת הסביבה הינה סגירתם המיידית, המלאה או החלקית, של קווי הרכבת העוברים בת"א. מעבר לכאוס התחבורתי הלאומי שייגרם בשל כך, ברור גם הנזק לבטיחות בדרכים ולהשפעה ההרסנית גם על זיהום האוויר וזאת לאור עשרות אלפי מכוניות נוספות ואוטובוסים בכבישים במקום רכבות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x