משפט

כך בוטל מכרז התחקירים של הטלוויזיה החינוכית

ביהמ"ש ביטל לאחרונה המכרז לאחר שמצא כי נוהל משא ומתן אסור עם מתמודדות; השופט: "בתיק זה עולה תמונה קודרת שגם 'פנס בודד בקצה שכונה' לא יכול להאירה"

עו"ד סיגל זפט 12:0503.01.17

בחודש יוני האחרון פרסמה הטלוויזיה החינוכית מכרז ציבורי להכנת תחקירים למגוון תוכניותיה. במסגרת המכרז נקבע כי ההצעה שתזכה בניקוד הסופי הגבוה ביותר, לאחר שתעבור את שלב איכות התחקירים ואת שלב הצעת מחיר, תומלץ לוועדת המכרזים כמועמדת לזכייה.

 

חברת "מרמנת" וחברת "פנס בודד הפקות" הגישו את מועמדותן למכרז, ולאחר שקלול איכות ההצעות ומחירם דורגה "מרמנת" במקום ראשון.

 

אלא שבשלב זה חלה "תפנית בעלילה" וועדת המכרזים של החינוכית החליטה לנהל משא ומתן טלפוני מקביל עם שתי המציעות בכדי להיטיב את המחיר במכרז. בעקבות שיחות אלו ולאחר שנעשה שקלול מחדש של ניקוד האיכות והמחיר, הוכרזה "פנס בודד" כזוכה במכרז.

 

מיד לאחר מכן הגישה "מרמנת" עתירה לביטול הזכייה של יריבתה בבית משפט המחוזי בתל אביב. העותרת טענה כי החינוכית לא הייתה רשאית כלל לנהל משא ומתן עם המציעים לאחר שהתקבל הניקוד הסופי, מה גם שהמו"מ נוהל באופן לא רשמי וללא תיעוד.

 

ועדת המכרזים והזוכה טענו מנגד כי גם אם נפלו פגמים בניהול ההליך, העותרת – שהסכימה להשתתף במשא ומתן ולא טענה בזמן אמת דבר באשר לבעייתיות בו – לא רשאית לטעון נגדו כעת. מכל מקום, לטענתם, המשא ומתן נוהל כדין ובאופן שוויוני, בהתאם לתנאי המכרז.

ד"ר קובי ורדי, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב ד"ר קובי ורדי, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב

 

 

"בדק בית" רציני

 

"בתיק זה עולה תמונה קודרת שגם 'פנס בודד בקצה שכונה' לא יכול להאירה" כתב השופט ד"ר קובי ורדי בעוקצנות בפסק דין שהורה לבטל את המכרז כאמור. השופט מצא רשימה ארוכה של פגמים במכרז הנוכחי. הראשון שבהם הוא ניהול המו"מ עם המציעות, אף שהדבר היה אסור לפי תקנות חובת המכרזים. במקרה שוועדת המכרזים מעוניינת לאשר התקשרות שלא בדרך של מכרז פומבי רגיל ולנהל משא ומתן עם המועמדים עליה לנמק זאת ולפרסם על כך הודעה מקדמית בעיתונות, אך הוועדה לא פעלה כך.

 

פגם נוסף נפל באופן ניהול המו"מ עצמו, שלא נערך לגביו פרוטוקול המשקף את תוכנו. השופט ורדי קבע כי לא ניתן להכשיר זכייה בהליך עמום שלא ניתן לדעת מה סוכם בו, באופן שמעלה חשש לפגיעה בשוויון ובהזדמנות ההוגנת לכל הצדדים.

 

יחד עם זאת השופט לא התעלם מהתנהלותה הפסולה של העותרת עצמה שלמרות היותה "שחקן ותיק ומנוסה" בהליכי מכרזים וידיעתה על קיומו של סעיף המו"מ בחוזה מול החינוכית, לא העלתה כל טענה כנגד אי חוקיותו ואף השתתפה באופן פעיל במו"מ.

 

משכך, השופט קבע כי גם העותרת מנועה מלזכות במכרז הנוכחי ועל כן הפתרון היחידי הוא לבטלו כליל ולקיים מכרז חדש – התואם את הדין ואת התקנות.

 

"מן הראוי שטח"י (הטלוויזיה החינוכית, ס.ז.) תעשה "בדק בית" רציני, תקבל יעוץ משפטי מקיף ותעשה 'תחקיר מורכב' (בהשאלה מהמכרז) כדי להביא לכך שתפנים את דיני המכרזים ותפעל לאורם במלוא עוצמתם ומשקלם וכולי תקווה כי 'תחנוני' בעניין זה כן יועילו" סיכם השופט את פסק הדין הנוקב.

 

לפסק הדין

• ב"כ העותרת: עו"ד גיורא אונגר, עו"ד מיטל ויצמן

• ב"כ המשיבות: עו"ד עדי בר טל, עו"ד טוני גרינמן, עו"ד שירה קרמר

 

* עו"ד סיגל זפט עוסקת בדיני חוזים ובמשפט אזרחי-מסחרי

** הכותבת לא ייצגה בתיק

 

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer

 

באדיבות אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x