שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

הנהלת נמל אשדוד שיבצה עובדים פיקטיביים לפריקת מלט, ביה"ד פסל את סידורי העבודה

השופט קבע שהנהלת הנמל שיבצה עובדים מעבר למה שצריך בפועל, רק כדי למנוע עיצומים בנמל ובעצם ערכה "סידור עבודה" שמוביל לבזבוז כספי ציבור

ליאור גוטמן 16:0029.12.16

שופט בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, יעקב פרנקל, פסל לפני מספר ימים הסכם עבודה חדש שנחתם בין הנהלת נמל אשדוד לעובדים בטענה שמדובר ב"סידור עבודה" שמוביל לבזבוז כספי ציבור.

 

השופט דן בשאלה איזה הסכם חל לגבי מספר העובדים שיש לשבץ לפריקת אוניות שנושאות מטען מלט, וגילה שהנהלת הנמל שיבצה עובדים מעבר למה שצריך בפועל רק כדי למנוע עיצומים בנמל.

 

בפסק הדין שניתן לפני מספר ימים לא חסך השופט את ביקורתו מהנהלת הנמל ומוועד העובדים והטיח בצדדים ש"לדידנו חוזה לתשלום שכר לעובדי פיקטיביים מבלי שהללו יידרשו לעבוד בפועל, על מנת לקנות 'שקט' מטעם העובדים, מהווה חוזה הנוגד את תקנת הציבור על כן הוא בטל. חברת נמל אשדוד היא גוף ציבורי והמדובר בכספי ציבור, ואין היא רשאית לעשות בכספיה ככל העולה על רוחה ולנהוג בה כאילו היו שלה. מדובר בבזבוז כספי ציבור אשר אין לתת לו יד".
  צילום: גדי קבלו

 

הפרשה החלה בקיץ האחרון, אז החלו שביתות איטלקיות בנמל סביב השאלה כמה עובדים יש להציב בשעת פריקת מטעני מלט. הנהלת הנמל רצתה מספר עובדים מועט ככל שניתן, ואילו הוועד ביקש עוד עובדים תוך שהוא נתלה מהסכם ישן משנת 2001 שקבע "מכסות" עובדים לכל משמרת.

 

הנהלת הנמל טענה שיש לפעול על פי סיכום מחודש מרץ 2016 בו נקבע שבפריקת אוניה יוצבו שני עובדים, ואילו ההסתדרות טענה שאין תוקף לאותו הסכם מאחר שאינו מחייב בשל פגמים שנערכו בו, ולכן יש לחזור להסכמות משנת 2001 שם מושבצים עוד כמה עובדים לכל משמרת.

 

גם ההסתדרות לא מקבלת חסינות מביקורתו של פרנקל, ולה הוא כותב שגם היא "אינה יכולה להסכים לבטלה של עובדיה, עליה לעודד את העובדים לעבוד בתמורה לשכרם. אשר על כן ולאור כך שמטרתו וכריתתו של החוזה נוגדות את תקנת הציבור – דינו כחוזה בטל", כלומר ההסכם שהוועד וההסתדרות כמייצגת אותו על מכסות שיבוץ עובדים משנת 2001, אינו רלוונטי היום.

 

בשורה התחתונה, בית הדין קבע שהצדדים ייכנסו מועצת ייצור, בהתאם למתווה הקבוע בהסכמים הקיבוציים החלים על הצדדים כדי לקבוע את תקני כוח האדם הנדרשים לעבודה האמורה.

 

מנמל אשדוד נמסר בתגובה שהם לומדים את פסק הדין.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x