$
ועידת התחזיות 2017

נשיא התאחדות האיכרים: "חקלאות זה כמו ביטחון וצבא - זה הולך אחד ליד השני"

דובי אמיתי אמר בוועידת התחזיות של "כלכליסט" כי פתיחת היבוא עלולה לחסל את היצרנים המקומיים, ובכך לחסל את ביטחון המזון. "נדהמתי שבשירות המילואים האחרון שלי הגישו עגבניות תוצרת טורקיה

אלירן מלכי 15:4028.12.16

"שמי דובי אמיתי, תושב מטולה, דור רביעי למשפחה של חקלאים. אל"מ במילואים שעדיין משרת בחטיבה הצפונית של פיקוד צפון. אני מזמין אתכם, בדקות הקרובות להיכנס לנעליים שלי, לא בטוח שאלה יהיו הנעליים הכי נוחות ומפנקות שיש", כך פתח את נאומו נשיא התאחדות האיכרים והחקלאים בישראל דובי אמיתי בוועידת התחזיות 2017 של "כלכליסט".

 

"יושבים כאן בקהל המון אנשים שמבינים לא מעט בכלכלה. אולי תסכימו להיות היועצים הכלכליים שלי לרגע. לעסק שלי, כמו לכל עסק, יש הוצאות. קחו למשל עגבניה: כדי לגדל עגבניה תצטרכו להשקיע בהכנת השטח, מיכון מתקדם, שתילים, דשן, הדברה, עובדים, שינוע ועוד אי אילו הוצאות כמו בכל עסק", אמר אמיתי והוסיף: "אבל שלא כמו בעסקים רגילים, לי אין מושג מה יהיו ההכנסות שלי. פחות או יותר כמו קזינו - אתה יודע איך אתה נכנס, אין לך מושג איך תצא. בקיצור, אתה צריך להיות די מופרע כדי לגדל את העגבניה הזאת".

 

 


 

אמיתי דיבר על טריות המוצרים שיש להגיש לצרכן ואמר: "עגבניה, פלפל, נקטרינה, דג טרי עוף - אי אפשר לאפסן אותם במחסנים. אם לא מכרתי אני צריך להשמיד את היבול. פידיון לא ידוע וחיי מדף קצרים הם חלק מהמלחמה היום יומית של החקלאים. הטכנולוגיה החקלאית הישראלית היא אמנם פורצת דרך ומיוצאת לכל העולם, אבל הסטארט-אפ שיוריד גשם בחמסין ויחמם אותנו בקרה עוד לא נולד. המצב הביטחוני משפיע עלינו ישירות, כמות העובדים יכולה להשתנות ברגע ואנחנו נישאר בלי ידיים עובדות, כמות המים ומחיר המים לא בשליטתנו". לדבריו, מגיע לצרכנים לקנות עגבניות במחיר של 4 שקלים לאורך כל השנה.  

דובי אמיתי בוועידה. דור רביעי של חקלאים ממטולה דובי אמיתי בוועידה. דור רביעי של חקלאים ממטולה צילום: עמית שעל

 

אמיתי אמר כי מחיר הוגן לאורך כל השנה תלוי במשרד האוצר: "גידול מקומי הוא לא ממש כלכלי ויהיו כאן פחות ופחות חקלאים. מה רע בעגבניה טורקית, מלפפון מעזה, פלפל ירדני, שמן זית יווני וקצת לימון ספרדי? למה שלא נייצא את הידע והטכנולוגיות הישראליות, ואת התוצרת החקלאית שלנו פשוט נייבא? פתיחת השוק ליבוא הוא אולי מהלך פופולרי וכלי נוח להשתמש בו בדרך להורדת יוקר המחיה, אבל הוא מעולם לא עבד. המחירים אמנם ירדו בשוליים, אבל מי ששלשלו את הרווחים לכיסם היו היבואנים ורשתות השיווק, שגרפו כמעט את מלוא ההקלה במכס שמדינת ישראל העניקה להם לכיסם".

 

עגבניות מטורקיה במילואים

 

אמיתי סיפר כי במילואים האחרונים שלו הוא נכנס לחדר האוכל הצבאי ונדהם לגלות ארגזי עגבניות מטורקיה. לדבריו, הטורקים מגדלים את העגבניות בצורה שונה ונחותה יותר מהישראלים והוסיף:  "פתיחת היבוא עלולה לחסל את היצרנים המקומיים, ובכך לחסל את ביטחון המזון. כאשר אלפי משקים ישראלים פשוט יסגרו את הבסטה, זו

תהיה כתבה עצובה ומרגשת במהדורות החדשות  - אבל הדבר שמדיר שינה מעיני הוא הפגיעה בחוסן הלאומי והתזונתי של מדינת ישראל. החקלאות היא לא רק האוכל הכי טעים, בריא וכייפי בצלחת שלכם, היא הביטחון התזונתי שכל מדינה מפותחת מעניקה לאזרחיה. החקלאות היא הנוף הירוק בדרך לצפון, היא הכוח המניע של התיירות הכפרית: הצימרים, היקבים, מכוורות הדבש וכל המקומות שאתם לוקחים את הילדים שלכם כדי ללמד אותם שהעגבניה לא גדלה על המדף בסופר, הריאות הירוקות שלנו, מניעת שריפות שלצערי ראינו לאחרונה כולנו בחיפה ובכרמל מה קורה כשהכל יבש, ניצול פסולת ובטחון הגבולות".

 

אמיתי אמר ש-30 מיליארד שקל זה ערך התפוקה החקלאית שמיוצרת בישראל בשנה. "בשנים האחרונות הענף החקלאות נמצא בסטגנציה, האוכלוסייה גדלה, הביקוש גדל, אבל כושר היצור נשאר במקום. בחמש השנים האחרונות היצוא ירד במיליארד שקל בשנה. חקלאי ישראל יודעים לעבוד, אנחנו הענף המוביל בפריון ביחס למדינות ה-OECD, אנחנו מסוגלים לספק תוצרת חקלאית לאורך כל השנה ובמחירים הוגנים".

 

אמיתי סיכם את דבריו ואמר: "בתחילת השבוע כולנו הקשבנו ונדהמנו מההחלטה שהייתה באו"ם, החלטה מאוד קשה. האם מישהו מכם מוכן להפקיד ולהפקיר את ביטחון המזון בידיים של אחרים? ביטחון המזון יהיה בידיים שלנו ומפה אני קורא לראש הממשלה ושר האוצר - חקלאות זה כמו ביטחון וצבא - זה הולך אחד ליד השני".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x