$
משפט

האופוזיציה עתרה נגד מיסוי דירה שלישית "בשל מחדלים חמורים בהליך החקיקה"

יום לאחר אישור החוק בוועדת הכספים הודיע היועץ המשפטי של הכנסת כי נפל פגם חמור בהליך. הרצוג: "אזרח שמאחר ביום אחד בתשלום המע"מ נזרק לכלא ובכנסת הליך חקיקה לא תקין עובר כלאחר יד"

עמרי מילמן 11:5425.12.16

סיעות האופוזיציה, המחנה הציוני, יש עתיד, מר"צ והרשימה המשותפת עתרו הבוקר לבג"ץ יחד עם התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת ועמותת הצלחה בבקשה לפסול את חוק מס ריבוי דירות "בשל המחדלים החמורים בהליך החקיקה של החוק בוועדת הכספים של הכנסת".

 

 

 

העתירה הוגשה בעקבות הליך אישור החוק שהוגש לוועדת הכספים בחמישי בלילה, לפני שבועיים, ואושר ביום שישי בבוקר לאחר ליל דיונים.

 

עם תחילת הדיון בוועדת הכספים, לאחר שהיועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד שגית אפיק הודיעה ליו"ר הוועדה וחבריה כי מבחינתה מדובר בהליך בעייתי שכן לא ניתן זמן ראוי לחברי הכנסת או לייעוץ המשפטי ללמוד את נוסח החוק החדש, יצאו חברי האופוזיציה במחאה מהדיון ולא לקחו בו חלק. למרות נטישתם, גפני המשיך בדיון, אך אמר כי הוא אינו מעוניין בכך אך לחץ מצד שר האוצר מחייב אותו לעשות זאת. עוד אמר גפני בדיון כי לבקשתו של שר האוצר נדחה הדיון במהלך השבוע ובמהלך היום לשעות הערב.

 

ח"כ מיקי רוזנטל. יוזם העתירה ח"כ מיקי רוזנטל. יוזם העתירה צילום: עומר מסינגר

 

יום לאחר אישור החוק שלח היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד איל ינון, מכתב אל יו"ר ועדת הכספים, בו התריע בפניו כי בהליך החקיקה של החוק נפל פגם היורד לשורש ההליך: "אנו סבורים כי הצטברות הנסיבות כפי שפורטו לעיל, בהן: העברת הנוסח ברגע האחרון ובעת שהוועדה דנה בעניינים אחרים כך שלא התאפשר לחברי הכנסת ולייעוץ המשפטי של הוועדה ללמוד את הנוסח המעודכן; מורכבותו ואורכו של הפרק שכלל לצד סעיפי מיסוי רבים גם הוראות עונשיות וכן הוראות שזכרן לא בא בנוסח הצעת החוק בקריאה ראשונה; אי מתן הזדמנות של גורמי חוץ להשמיע את עמדתם באשר לנוסח המעודכן, כמקובל; עמדתה המפורשת של היועצת המשפטית של הוועדה, בזמן הדיון ולפניו, כי ההתנהלות אינה תקינה; והכל כאשר מדובר בדיון שהתקיים לאורך הלילה לאחר יום דיונים ארוך כאשר היום הקודם הסתיים אף הוא

באמצע הלילה; כל אלה מובילים למסקנה כי ההתנהלות במקרה שבפנינו לא איפשרה עמידה בדרישות "עקרון ההשתתפות, שהוא כאמור עקרון יסוד בחקיקה. לאור כל האמור לעיל, אין לי אלא לקבוע כי בהליך החקיקה של פרק מס ריבוי דירות בהצעת חוק ההסדרים נפל פגם היורד לשורש ההליך".

 

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, התייחס לעתירה ואמר כי "הקואליציה פועלת שלא על פי הליכי חקיקה תקינים. האזרח הפשוט בישראל שמאחר ביום אחד בתשלום המע"מ נזרק לכלא ובכנסת ישראל הליך חקיקה לא תקין עובר על סדר היום כלאחר יד". יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי, הוסיפה: "הקואליציה עשתה כל תרגיל ומניפולציה שיכלה בדרך לאישור התקציב, אבל על התרגיל השערורייתי בוועדת הכספים, שאפילו היעוצים המשפטיים של הכנסת ושל ועדת הכספים אמרו שנפל בו פגם מהותי שיורד לשורש ההליך, אי אפשר לעבור בשתיקה".

 

ח"כ מיקי רוזנטל, מיוזמי העתירה מסר: "לא ניתן להמשיך ולרמוס את מעמד הכנסת ואת ההליך הדמוקרטי. חקיקת חוק מיסוי דירה שלישית התנהלה באופן בריוני ובלתי חוקתי, ומנעה מחברי הכנסת להתכונן כראוי."

 

העתירה הוגשה באמצעות משרד עוה"ד שמעון בראון וערן מרינברג.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x