$
משפט

הבורר והעובדים ניצחו: סטירת לחי לחברת דן גם בביהמ"ש

השופטת יהודית שבח דחתה את בקשת דן לבטל את פסק הבוררות של עמירם בנימיני נגדה, שקבע כי החברה עשקה עובדים שהיו לפני פרישה

משה גורלי 08:4225.12.16

"זו הפעם אמתחתה של דן ריקה מעילת ביטול הראויה להישמע, וכל כולה מלחמת מאסף, שמלבד כותרות דרמטיות ריקות מתוכן אמיתי, אין בה מאומה". כך קבעה בשבוע שעבר שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב יהודית שבח שדחתה את בקשת דן לבטל את פסק הבוררות הנוקב של השופט בדימוס ד"ר עמירם בנימיני נגד דן והנהלתה.

 

בנימיני מתח ביקורת חריפה על דן כשקבע כי הטעתה, קיפחה, עשקה את התובעים — 24 עובדי החברה לשעבר — וכפתה עליהם את העסקאות למכירת מניותיהם לדן.

 

"להכות בקורנס"

 

השופטת שבח קיבלה את טענות העובדים לשעבר ודחתה את כל טענות דן תוך חיובה בהוצאות בסכום של 150 אלף שקל. "ושוב חוזר הניגון", ציינה בפסק דינה תוך אזכור כל התחנות של רכבת ההרים הזו — שלושה הליכים בבית המשפט המחוזי, שניים בעליון, שני סבבי בוררות והליך בוררות משלים אצל בנימיני. "הגיעה העת להכות בקורנס ולסיים את ההתדיינות בגמר מלאכה", סיכמה תוך אימוץ מלא של המסקנות והסעדים שקבע בנימיני.

 

השופטת יהודית שבח השופטת יהודית שבח

 

עד 2002 פעלה דן כאגודה שיתופית שהבעלות עליה מצויה גם בידי עובדיה, ואז ביצעה תהליך הבראה שכלל שינוי מבני והפיכתה לחברה פרטית הפועלת לפי תקנון חדש. כל אחד מחברי דן לשעבר, שהפכו לבעלי מניות בחברה, קיבל 1,000 מניות ולאחר תקופת חסימה התאפשר לחברים לפדותן בתמורה לסכום קבוע.

 

באפריל 2008, בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, נפתח העימות בין דן לגמלאיה שיצאו לפרישה מוקדמת ומכרו לדן את מניותיהם במסגרת תוכנית פרישה מיוחדת. לטענתם, דן עשקה אותם כשאיתרה חברים במצוקה וניצלה זאת כדי לרכוש מהם את המניות "בנזיד עדשים", על ידי מצג שווא בדבר שווייה של המניה ובדבר חובתם למכור לדן את המניות כתנאי לפרישה. לטענתם, דן לא גילתה להם ששווי מניותיו של כל חבר עמד אז על 800 אלף שקל, בזמן שהשווי הקבוע בתקנון החברה עמד על כ־70 אלף שקל בלבד. מנגד, טענה דן כי התובעים הם שביקשו למכור לה את מניותיהם, מכיוון שסברו כי החברה נמצאת במצב של חדלות פירעון, והתחרטו לאחר שהתברר להם כי החברה התאוששה והפכה לרווחית.

 

"ניצלה את מצוקתם"

 

בנימיני קבע, בין היתר: "המשיבים פרשו כולם על רקע של מצוקה אישית, בריאותית, נפשית, או כלכלית, ובמקרים לא מעטים מדובר היה במצוקה קשה, ודן ניצלה את מצוקתם האישית". הבורר פסק כי דן תשיב לכל אחד מהם את המניה, ותשלם להם את סכומי הדיבידנדים ששילמה על המניות המושבות. כך, כל אחד מהתובעים יקבל 571 אלף שקל על הדיבידנדים. כנגד השבת המניות והדיבידנדים ישיבו המשיבים לדן את התמורה שקיבלו עבור המניות.

 

דן יוצגה בידי עוה"ד אהרון מיכאלי, אבישי חלפון וליטל סבר ממשרד גולדפרב זליגמן, והתובעים יוצגו בידי עוה"ד חגי שלו, אורלי ויניק־כספי, לאוניד וינשטיין, גיא ממן ושגית אביבי־גליקסמן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x