$
דעות

החומרה הכפולה בפרשת פסגות: גם דיבורים וגם מעשים

כבוב סגר את הפינות בתיק ההרצה הפלילית של אדרי ובן דוד - ם הניתוח הלשוני וגם הניתוח הכלכלי הובילו להרשעה

משה גורלי 08:5325.12.16

"הרגנו אותם, רצחנו אותם" נאמר בשיחת ה"מאסטר פלאן" שהשופט כבוב בחר לפתוח בה את הכרעת דינו ולהוביל ממנה להרשעה. שיחה זו, שהתקיימה בין דוד אדרי למנכ"ל פסגות רועי ורמוס, היא חלק מהראיות המוקלטות בתיק, שמתעדות את שפת הסוחרים, נהר שוצף של פטפטת יהירה.

 

ההגנה טענה שהיא משקפת סלנג, רהב, בלופים, אבל אין להסיק ממנה כוונה תרמיתית. השופט קיבל את עמדת המדינה שהשפה לא עומדת לבדה, אלא מצטרפת לפעילות ההרצה הפלילית ומחזקת אותה. להבדיל מדיבורים לחוד ומעשים לחוד, כאן הדיבורים והמעשים חד הם.

 

מורכבותם של תיקי הרצה נגזרת מהקושי להפריד בין כוונה לרצון. מותר לך לרצות שהשוק יעלה ויירד בהתאם לאינטרס שלך, אסור לך לגרום לו לקפץ כרצונך. על ההבדל הזה נשפכו תילי תילים של פרשנויות. כבוב סגר את הפינות בתיק הזה. גם הניתוח הלשוני וגם הניתוח הכלכלי הובילו להרשעה.

 

הניתוח הכלכלי נסמך על חוות הדעת של ד"ר גיתית גור גרשגורן מרשות ני"ע. בחמש מתוך שש האג"ח מצאה המומחית את התנודתיות המפלילה. באחת מהן הגבולות היו סבירים וזה יצר את הזיכוי מחמת הספק של שני אנשי דויטשה בנק סער וינטראוב ואהרון נבון.

 

מורכבות ייחודית לתיק הזה היא בקשר בין האוצר לנאשמים. זו היתה הפעם השלישית בלבד לקיומם של מכרזי ההחלף. נציגי האוצר לא ממש הבינו את המכשיר הזה, ולכן התייעצו עם אדרי כמומחה בתחום. כך נוצר קשר בעייתי בין המנפיק (האוצר) לשחקנים. כבוב הרשיע את אדרי בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות על שקיבל את הסכמת האוצר לביצוע המכרז, בין היתר משום שרימה את האוצר בקשר למחיר השוק של האג"ח ופעל בנוסטרו ולא רק בברוקראז'.

 

ובמילים פשוטות: כנציג ברוקראז' הוא אמור לייצג את ציבור המשקיעים ולכן מייחס האוצר לעמדתו "ערך ציבורי". אלא שאדרי העלים ממנו את פועלו כנוסטרו שבו הוא מייצג את האינטרס של פסגות, ובעיקר את האינטרס הפרטי שלו כמרוויח אישי מהמניפולציה.

 

האוצר, כך עולה מהכרעת הדין, לא ידע ולא הצליח לשמור על האינטרס שלו בעסקה. מנגד, כבוב ייחס לאדרי ובן דוד חומרה כפולה: "לעבוד" גם על השוק וגם על האוצר ולעשות גם לפסגות וגם לכיסו הפרטי — גם בדיבורים וגם במעשים.

 

תיק פסגות היה תיק הדגל של רשות ניירות ערך בזמנו של היו"ר הקודם זוהר גושן. יריבו הגדול ויורשו שמואל האוזר הצליח גם הוא פעמיים: גם להביא דג משלו, שמן הרבה יותר, בדמות נוחי דנקנר וגם לכרסם בתיק פסגות עם חילוצו של רועי ורמוס ממנו באותות ובמופתים (כספיים) וגם ב"היעדר סיכוי סביר להרשעה", זאת אף שהיה צד לשיחת ה"מאסטר פלאן" שפותחת את הרשעת שני עובדיו הבכירים.

  

דוד אדרי דוד אדרי צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x