$
משפט

לראשונה: חברה ישראלית נקנסה על מתן שוחד של חצי מיליון ד' למנכ"ל משרד הפנים בממלכת לסוטו האפריקאית

חברת ניפ גלובל העוסקת בפיתוח פרויקטים בתחום מרשם אוכלוסין שילמה שוחד לעובד ציבור בלסוטו במטרה לקדם את עסקיה באפריקה ונקנסה ב-4.5 מיליון שקל

נעמי צורף 11:5115.12.16

הרשעה ראשונה בעבירת מתן שוחד לעובד ציבור זר: שופטת בית משפט השלום דנה אמיר אישרה הבוקר (ה') את הסדר הטיעון בין חברת ניפ גלובל בע"מ לבין פרקליטות מחוז ת"א (כלכלה ומיסוי) לפיו תיקנס החברה ב-4.5 מיליון שקל בגין מתן שוחד של למעלה מ-500 אלף דולר לעובד ציבור בממלכת לסוטו שבאפריקה במטרה לקדם את עסקיה בממלכה. זו הפעם הראשונה בה מתבצעת הרשעה בעבירה זו, אשר נחקקה בשנת 2008 בהתאם לסטנדרטים הקבועים באמנת ה-OECD למאבק בשוחד עובדי ציבור זרים ובאמנת האו"ם נגד שחיתות.

 

על פי כתב האישום, חברת ניפ גלובל בע"מ (לשעבר אן.אי.פי. ניקוב פרוייקטים בינלאומיים בע"מ) היא חברה העוסקת בפיתוח פרויקטים שונים בתחום מרשם אוכלוסין והנפקת תעודות חכמות. במהלך השנים 2010-2012 פעלה החברה מול גופי ממשל שונים בממלכת לסוטו שבאפריקה, לשם קידום זכייתה במכרז וחתימה על הסכמים לביצוע פרויקט פיתוח והטמעת מערכת מרשם אוכלוסין, ביקורת גבולות ופיתוח תעודות אלקטרוניות. במהלך שנת 2012 חתמה החברה על שני הסכמים עם ממשלת לסוטו למכירת מוצריה בשווי כ-30 מיליון דולר.
מלך לסוטו באפריקה מלך לסוטו באפריקה

 

"על מנת להבטיח את האינטרסים הכלכליים אותם קידמה בלסוטו, שכרה החברה את שירותיו של מתווך מקומי המקורב למי שכיהן כמנכ"ל משרד הפנים של לסוטו בעת הרלוונטית", נכתב בכתב האישום. "בראשית 2012, הגיעה הנאשמת לסיכום עם המתווך והמנכ"ל לפיו המנכ"ל יקדם את האינטרסים שלה, ובתמורה יקבל טובות הנאה כספיות מהחברה שיועברו אליו באמצעות המתווך". בהתאם לסיכום זה, הועברו למתווך כ-500 אלף דולר, על מנת שיעביר מתוכו למנכ"ל סכום משמעותי שאינו ידוע וכן על מנת שיניע אותו לבחון את מוצרי החברה שפעלה במדינות אחרות באפריקה, ויאפשר לה הזדמנות לזכות במכרז. במועד אחר, רכשה החברה עבור המנכ"ל טלפון סלולרי בשווי של כ-2,000 דולר. בתמורה לאלו, פעל המנכ"ל לקידום האינטרסים של החברה.

 

לצד הקנס והחילוט, התחייבו במסגרת הסדר הטיעון החברה ובעלי תפקידים בה לשתף פעולה באופן מלא עם גורמי אכיפת החוק בממלכת לסוטו, לרבות מתן ראיות והודעות משלימות לרשויות האכיפה ומתן עדות בביהמ"ש בלסוטו. בנוסף, החברה אימצה נהלים פנימיים מחייבים, מנגנוני פיקוח ובקרה, שיבטיחו מניעת הישנותן של עבירות דומות. האכיפה בתיק הינה תולדה של שיתוף פעולה ראשון בין מדינת ישראל לממלכת לסוטו, במסגרת אכיפת החוק שהתנהל על בסיס אמנת האו"ם נגד שחיתות (UNCAC)

 

בסיום הדיון אמר התובע, עו"ד יהונתן תדמור מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה): "מדובר בפסיקה תקדימית, מקרה ראשון בו חברה נאשמת בעבירה לפיה מתן שוחד לעובד ציבור זר מחוץ לישראל, מהווה עבירה בתחומי ישראל. אכיפת עבירה זו הינה חלק ממחויבותה של ישראל למאבק הבינלאומי בשחיתות ומבטאת את החשיבות שרואה המדינה במיגורה של התופעה הפסולה. ההרשעה והעונש שלצידה משמשים תמרור אזהרה משמעותי ליחידים ולתאגידים הפועלים בזירה הבין לאומית, כי מדינת ישראל נלחמת גם בעבריינות כלכלית ותופעות שחיתות חובקות עולם".

 

התיק נוהל על ידי עוה"ד יהונתן תדמור ואתי בן-דור מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) ועו"ד יצחק בלום מהמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה. החקירה נוהלה ע"י משטרת ישראל.

 

את ניפ גלובל יצגו עוה"ד: נבות תל צור, ירון ליפשס, ליה גוני ויונתן רכס ממשרד כספי ושות' וכן עו"ד איתן מעוז.

 

מחברת ניפ גלובל נמסר: "החברה היא חברה פרטית בעלת ניסיון של שנים רבות בתחום המחשוב. החברה מספקת שירות מקצועי ויעיל למגוון לקוחות ברחבי העולם, והמוניטין שלה הולך לפניה. נציג חיצוני, שאינו עובד של החברה נחשד בלסוטו בפעילות לא חוקית שהביאה לפתיחת חקירה. החברה שיתפה פעולה באופן מלא בחקירה ואיש ממנהליה לא הועמד לדין. על אף שהאירוע התרחש ביוזמת גורם חיצוני לחברה, נטלה החברה אחריות מלאה לאירוע ובמקביל הפיקה את מלוא הלקחים הנדרשים והידקה את הוראות האכיפה והציות, כדי למנוע הישנות מקרים מסוג זה בעתיד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x