$
כנס הקרן לידידות

אבי שמחון: "יש עוני יחסי בישראל - זה לא עניים בגמביה"

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה: "יש תוספות משמעותיות בתקציב הנוכחי בשווי 2 מיליארד שקל לקצבאות זקנה ונכות. זה לא סכום מספיק, אבל הוא בהחלט לא קטן"

אביב גוטר 13:0014.12.16
"כמובן שיש עוני בישראל. יש עוני למרות שאתם יודעים שזה עניין של הגדרות. ההגדרה בישראל נראית לי מאוד מקובלת של עוני יחסי. עדיין מספר העניים לא משתנה וזה בסדר. עניים בישראל זה לא עניים בגמביה" – כך אמר היום (ד') פרופסור אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, בכנס הקרן לידידות לצמצום העוני והפערים החברתיים בישראל.

"הנקודה הכי חשובה זה לשים לב מה קרה לשכר המינימום בשנים האחרונות. לפני 6-7 שנים בערך הוא עמד על 3,670 שקל בערך, בתחילת החודש הבא שכר המינימום יעלה באלף שקלים, וזו החלטה מודעת של ראש הממשלה ושרי האוצר שהיו איתו לאורך הממשלות השונות. מאשימים את ראש הממשלה שהוא ניאו-ליברל וכל מיני קללות כאלה, אבל הוא עמד על זה שיהיה העלאה של שכר המינימום. הסיבה לזה היא שהרעיון הוא שקודם כל מי שיכול לצאת לעבוד, ניתן לו את הכלים לצאת מהעוני. אני יודע שחלקכם יגידו, ובמידה רבה של צדק, שגם 5,000 שקל זה לא מספיק".

 

 


 

 

"פעם שהייתי סתם פרופסור לכלכלה, הרציתי על שכר מינימום. הסתכלתי על שכר המינימום באירופה ומאוד התקנאתי, בעוד שמדינות כמו צרפת ואנגליה שנראה לנו שיש בהם חברה בריאה למדי, שם שכר המינימום היה פי שניים מזה של ישראל. עברו כמה שנים, לא הרבה – ובמדינות אלה שכר המינימום לא השתנה ואצלנו עלה ובאופן ניכר, וזה מגיע לצד מס הכנסה שלילי – מענקי עבודה. בעברי הייתי ראש הפורום המייעץ לשר האוצר, וחלק גדול מהפקידות אמרה שאם תעלה את שכר המינימום תהיה אבטלה. אני אמרתי שאני מכיר את המחקרים היטב ומניסיון אני יודע שהעלאת שכר המינימום בשיעור מתון לא מביאה כמעט בכלל לגידול באבטלה. שר האוצר לשמחתי קיבל את דעתי ולאחר מכן נרשמה עלייה בשכר המינימום. במהלך 2017 שכר המינימום יעלה ל-5,250, ואם נראה שזה לא מגדיל את האבטלה, אנו נמשיך ונעלה. אנחנו צריכים לוודא שאנשים מקבלים הכנסה מינימלית".

 

לבסוף התייחס שמחון לאוכלוסייה שאינה יכולה לצאת לעבוד: "צריך לדאוג לה. ההוצאה הקצבתית הכי גדולה של המדינה היא על קצבת זקנה, וכל פעם שמבקשים להוסיף עוד סכום, עולות התנגדויות בגלל הסכומים הגדולים שזה גורר עמו. למרות זאת החלטנו להעלות גם את קצבת הזקנה, גם אם השמיכה קצרה. יש תוספות משמעויות בתקציב הנוכחי בשווי 2 מיליארד שקל לקצבאות זקנה ונכות. זה לא סכום מספיק, אבל הוא בהחלט לא קטן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x