$
כנס הקרן לידידות

כנס הקרן לידידות

יחימוביץ': "השמיכה התקציבית לא קצרה מדי בשביל לטפל בעוני"

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה בכנס: "תראו באיזו קלות דעת ללא עבודת מטה העבירו 6 מיליארד שקלים לרכישת צוללות, ותחשבו מה אפשר היה לעשות עם זה בשביל העוני"

מיקי פלד 11:1914.12.16

"אני דוחה את המיתוס שהשמיכה התקציבית קצרה מדי לטיפול בעוני", כך אמרה הבוקר (ד') ח"כ שלי יחימוביץ' בכנס הקרן לידידות לצמצום העוני והפערים החברתיים בישראל. "ישראל היא מדינה עשירה עם אנשים עניים והם אנשים שלא נמצאים במרכז השיח. שיעור הגירעון בישראל נמצא במצב טוב מאוד ביחס למדינות ה-OECD וגם השיח, ברגע שאתה מגיע לטיפול בעוני, הוא מתחיל להיות מיד שיח השמיכה הקצרה ואם נמשוך אותה לשם לא יישאר פה, ולהיפך".

 

"אני חברה בוועדת חוץ ובטחון", אמרה יחימוביץ', "ואני לפעמים יושבת ומשתהה, וזה לא לגנותו של תקציב הבטחון או משרתי הקבע, אבל אני רואה איך מזיזים מיליארדים – כולל בישיבה של הוועדה הבוקר. תראו באיזו קלות דעת, ללא עבודת מטה, 6 מיליארד שקלים עברו לרכש צוללות, ותחשבו מה אפשר היה לעשות עם זה בשביל העוני. יש מספיק כסף כדי להקים מנגנוני חילוץ מעוני, כמו הכשרה מקצועית בה אנחנו נמצאים בתחתית ה-OECD. זה בלתי נתפס ולא ציוני שאנחנו נמצאים בתחתית מדינות ה-OECD בפערי העושר ובעוני. אין שמיכה קצרה ויש מספיק לכולם. אני אפילו לא רוצה לומר את המילה סדרי עדיפויות כי גם היא משרתת את שמיכה הקצרה. אפשר גם בלי סדר עדיפויות".

 

 


 

 

יחימוביץ' אמרה עוד כי "יש גם מיתוס שעבודה מחלצת מעוני. מחצית מהעובדים במשק משתכרים פחות מ-6,200 שקל בחודש ולפי נתוני הביטוח הלאומי אף פחות מזה, ומחצית מהעצמאים במשק משתכרים פחות מ-4,700 שקל בחודש. אי אפשר לקיים בזה משפחה נקודה. שכר העבודה נמוך מדי. בשעתו היה שיח כזה של 'עניים, לכו לעבוד'. העניים הולכים לעבוד ונשארים עניים, וזו סוגיה משמעותית שצריך לתת עליה את הדעת". יחימוביץ' נתנה דוגמה לפעילות אפקטיבית עם עלות נמוכה ואמרה כי "אני חוקקתי בשעתו חוק קטן עם עלות נמוכה מאוד וקוראים לו חוק הטקסטיל הבטחוני שמחייב את צה"ל לרכוש טקסטיל תוצרת הארץ, גם אם התוצרת הישראלית גבוהה בעלותה ב-50% מזו הזרה. לכאורה, זו פגיעה בכוחות השוק, אבל זה סעיף שמעוגן בחוק במדינות רבות, ורק אנחנו היינו האחרונים ליישם את הסעיף הזה. הנה דוגמה לאיך החלטה ממשלתית שהעלות שלה היא אפסית מייצרת מקומות עבודה לנשים ולא משלחת אותם לאבטלה.

 

המיתוס השלישי שיחימוביץ' התייחסה אליו הוא המיתוס שכל מי שרוצה יכול להיחלץ מעוני בעזרת כישוריו שלו. יחימוביץ' אמרה: "כאילו זה רק עניין של כוח רצון, תשקיעו ותרצו ולכאורה זו בחירה עצמית של אדם. אני חסידה של החופש של אדם ליטול הזדמנויות שנקרו בדרכו לשנות את גורלו וגורל החברה. אבל אי אפשר להתעלם שעוני ועושר עוברים בתורשה. אם עכשיו נולדת תינוקת מזרחית בעיירת פיתוח לאמא מובטלת שפעם עבדה במפעל טקסטיל שעבר לסין, ולאבא עובד קבלן, ותינוק אשכנזי בתל אביב להורים משכילים כמו הילדים שלי, אני יכולה ברמה מאוד גבוהה של ודאות סטטיסטית לדעת את כושר ההשתכרות של התינוקות הללו בעתיד, כשיהיו מבוגרים. זה בלתי נתפס, ולכן אי אפשר להפוך את כוח הרצון האישי למעין סימבול מערבי או חלום אמריקאי שאימצנו, שעם הכישורים שלך תיחלץ מעוני. למדינה יש אחריות על ההיחלצות מעוני. ברגע שאדם נולד לתוך סיטואציה שהוריו עסוקים בהישרדות בלבד, הוא מקבל פחות השקעה, אז כל הדיבורים על החריצות והכישרון הופכים להיות מיתוס ריק מתוכן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x