$
בארץ

סגירה של סניף בנק תחייב אישור מהפיקוח על הבנקים

לפי הוראה חדשה של חדוה בר הבנקים גם נדרשים ליידע את לקוחותיהם חודשיים מראש על סגירת סניף או עמדת פקיד ולסייע לאלו המתקשים להסתגל לשינויים בסניפים

רעות שפיגלמן 08:4906.12.16

בנק לא יוכל לסגור על דעת עצמו סניף וכן לצמצם או לסגור לחלוטין עמדות טלר מבלי לקבל את אישורו של הפיקוח על הבנקים. כך עולה מטיוטת חוזר למערכת הבנקאית שפרסמה אתמול המפקחת על הבנקים חדוה בר, שנה אחרי שהביעה כוונה לטפל בנושא. עד היום הבנקים רק עדכנו את הפיקוח על שקיבלו החלטה על סגירה כזו.

 

לצד זאת דירקטוריון של כל בנק נדרש כעת לעגן את המדיניות בנושא זה שתכלול התייחסות לשיקולים המנחים לסגירת סניף או ביטול שירותי טלר (עמדת פקיד), האמצעים שיבטיחו את אספקת השירותים למרות הצמצום כמו למשל העברה לסניף חלופי במרחק סביר, הפעלת סניפים ניידים ומדיניות פריסת המכשירים האוטומטיים ה־ATM. בנוסף, הבנקים נדרשים כעת ליידע מוקדם יותר את לקוחותיהם בנוגע לסגירה עתידית של סניף או עמדת טלר. עד היום נהגו הבנקים להודיע 30 יום מראש וכעת הם נדרשים להודיע 60 יום מראש. דרישות נוספות הן: הצבה של עמדות שירות אוטומטיות בסניף טרם הסגירה או הצמצום; על הבנק לוודא שמהלך סגירת הסניפים לא יביא לשינוי ברמה ההולמת את פרופיל והיקף לקוחות הסניף ביחס לכמות השטרות והמטבעות טרם הצמצום, כמו גם הנגשה של סיוע אנושי לאלו המתקשים להסתגל לשינויים הטכנולוגיים בסניפים. נכון לדצמבר 2016 במערכת הבנקאית יש 1,122 סניפים.

 

המפקחת על הבנקים חדוה בר המפקחת על הבנקים חדוה בר צילום: צביקה טישלר

 

לדברי בר, "באמצעות הוראה זו אנו מוודאים כי בעת סגירת סניף יוצעו חלופות ללקוחות, ויינתן מענה הולם לצרכי הלקוחות השונים. אנו גם מבקשים להבטיח שהחיסכון הנובע ממהלכי ההתייעלות יבוא לידי ביטוי גם בחיסכון בעלות השירותים הבנקאיים ללקוחות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x