$
חדשות טכנולוגיה

מאחורי האקזיט של Otto: ספק אם אובר אכן תשלם את מלוא 680 מיליון הדולר

החברה שעל מייסדיה נמנה הישראלי ליאור רון עשתה אקזיט מרשים פחות משנה אחרי שהוקמה, אבל הסכום מבוסס על הערכת שווי של אובר והוא מותנה בתוכנית עמידה ביעדים

עומר כביר 12:1305.12.16

האם אובר (Uber) באמת שילמה 680 מיליון דולר כדי לרכוש את מפתחת המשאיות האוטונומיות אוטו (Otto)? לפי דיווח של אתר The Information פרטי העסקה מורכבים יותר, ואין שום ודאות שבעלי המניות באובר יקבלו את מלוא הסכום המדובר.

 

בסוף אוגוסט הודיעה אובר על רכישת אוטו, שבין מייסדיה נמנה הישראלי ליאור רון, על רקע מאמציה להפוך לשחקנית מרכזית בתחום המכוניות האוטונומיות. סכום העסקה, 680 מיליון דולר, נחשב לגבוה במיוחד לאור העובדה שאוטו הוקמה רק בתחילת השנה. כעת, מדווח The Information, שאוטו תאלץ לעבוד קשה מאוד על מנת לזכות במלוא הסכום.

 

נסיעת מבחן של אוטו. סכום הרכישה עשוי להיות נמוך משמעותית נסיעת מבחן של אוטו. סכום הרכישה עשוי להיות נמוך משמעותית

 

לפי הדיווח, בניגוד למקובל אובר לא שילמה מראש בעבור מניות אוטו, אלא העבירה סכום סמלי על מנת לסגור את העסקה. במקום תשלום במעמד הרכישה הובטח לבעלי המניות באוטו – המייסדים ועובדי החברה (אוטו פעלה באמצעות הון עצמי של המייסדים, ואין לה משקיעים חיצוניים) – 1% ממניות אובר שיועבר לאורך זמן, בהתאם למספר כלי הרכב האוטונומיים של אובר שיעלו על הכביש ועמידה ביעדים טכניים נוספים. ה-1% המדובר הוא הבסיס לדיווחים על שווי העסקה כ-680 מיליון דולר, שהסתמכו על הערכת השווי של אובר באותה עת.

 

בעסקה זו אובר דאגה להבטיח שהיא לא רוכשת חתול בשק. הצוות של אוטו אחראי עתה לכל פרויקט הרכב האוטונומי של החברה, ואם הפרויקט לא יעמוד ביעדים שנקבעו עתידים יוצאי אוטו לשלשל לכיסם סכום נמוך, אולי אף נמוך משמעותית מ-680 מיליון הדולר שעליהם דווח. מנגד, ייתכן שהסכום יהיה גבוה יותר. אם הצוות של אוטו יעמוד ביעדים השונים, ובמקביל השווי המוערך של אובר ימשיך לטפס מעלה, המניות שיקבלו לידם יהיו שוות יותר מ-680 מיליון דולר.

 

בנוסף, העסקה מבטיחה לבעלי אוטו 20% מהרווחים שייצרו המשאיות האוטונומיות שלה. אחת ממשאיות אלו השלימה לאחרונה נסיעה מסחרית ראשונה של 50 אלף פחיות בירה בקולרדו. אם פעילות זו תזכה להצלחה ותהפוך לעסק משגשג, הרווחים שיזרמו בסופו של דברי לכיסיהם של מייסדי אובר יכולים להיות משמעותיים הרבה מ-680 מיליון דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x