$
משפט

הלחץ עבד: לשכת עורכי הדין פסלה כמה שאלות בבחינות ההסמכה

כל הנבחנים קיבלו בין 2 ל-4 נקודות נוספות, מה שגרם להעלאת אחוז המעבר מ-30% ל-37% ו-169 נבחנים שנכשלו בבחינות ייחשבו כמי שעברו אותה; הוועדה הבוחנת: "אין כל כוונה להחמיר או להקשות"; המתמחים: "ההחלטה של השופט אלרון מוציאה את הערמונים מהאש עבור הלשכה ומקרבת אותו לעליון. מדובר בפארסה"

ענת רואה 10:2627.11.16

169 נבחנים שנכשלו בבחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין, ייחשבו כמי שעברו אותה, לאור החלטת הוועדה הבוחנת לפסול שתי שאלות ולהוסיף 2 תשובות נכונות לשתי שאלות נוספות – כך עולה מנתונים שפרסמה היום הלשכה.

 

 

 

הבחינה התקיימה בסוף חודש אוקטובר והובילה לאחוז חסר תקדים של נכשלים, כשרק 30% מהנבחנים הצליחו לעבור את הבחינה. זאת לצד הודעת שרת המשפטים איילת שקד על שינויה של בחינת ההסמכה כך שזו תכלול גם ידע מהותי ולא רק סדרי דין שנטען כי אינם בוחנים דבר מלבד יכולת שינון בעל פה.

 

ב"כלכליסט" פורסם כי לשיעור הנכשלים הגבוה תרמה גם העובדה שבניגוד לבחינות קודמות, הפעם נכללו כ-15 שאלות מתוך 100 בסה"כ, שעסקו בתיקוני חקיקה – כמה עמודים שמצורפים בדרך כלל לחומר הלימוד ומהווים חלק זניח מתוכו, והפעם הפכו לחלק משמעותי.

 

בעקבות שיעור הכשלון העצום הועלו טענות נגד הלשכה כמעט מכל עבר ונטען כי היא פועלת להכשיל את המתמחים במטרה למנוע מהם לזכות בהסמכה כעורכי דין. בימים האחרונים התכנסה הוועדה הבוחנת בראשות נשיא ביהמ"ש המחוזי בחיפה, השופט יוסף אלרון, וקיימה דיון בהשגות.

 

טקס הסמכה של עורכי דין (ארכיון) טקס הסמכה של עורכי דין (ארכיון) צילום:אלכס קולומויסקי

 

בהודעה שפרסמה הוועדה נאמר כי חבריה מבקשים להבהיר שהם מכהנים בה "בהתנדבות עפ"י מינוי ישיר מאת שרת המשפטים", וכי "הוועדה הינה ועדה עצמאית ובלתי תלויה... אין ולא הייתה כל כוונה או מגמה להקשות ולהחמיר במיוחד במועד הבחינה האחרון, ושיקולי הוועדה הינם עניינים בלבד".

 

באשר להשגות עצמן נאמר כי בפני הוועדה עמדו פניותיהם של שרת המשפטים, ראש הלשכה, יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט וחברי ועדת חוקה לבחון את ההשגות שהוגשו באופן מקל ככל הניתן. לפיכך החליטה הוועדה לפסול 2 שאלות כך שכל הנבחנים מקבלים תוספת של 2 נקודות. בשתי שאלות נוספות התקבלה ההשגה ביחס למסיח נוסף כך שניתן לקבל עד 2 נקודות נוספות. מדובר בסה"כ ב4 נקודות שעבור 169 מתמחים היוו כאמור את ההבדל בין כשלון להצלחה.

 

בסה"כ עברו את הבחינה לאור ההשגות 915 נבחנים. ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה אמר בתגובה לכך: "אני מבקש לברך על ההחלטה בהשגות ותוצאתן, שהביאה להעלאת אחוז המעבר הכללי ל- 37%, וקבלת ערעורם של 169 נבחנים שיצטרפו בקרוב ללשכת עורכי הדין ומאחל להם הצלחה גם בבחינות בעל פה. כפי ששרת המשפטים הודיעה לאחרונה, בשנה הבאה תשתנה מתכונת בחינת ההסמכה באופן שלצד הדין הפרוצדורלי הקיים היום יתווספו לה גם דין מהותי וניסוח מסמכים משפטיים. מתוך כך, הלימודים המהותיים במהלך כל ארבע שנות הלימוד של הסטודנטים יוכלו לבוא לידי ביטוי אמיתי, באופן שהבחינה במתכונתה החדשה תשקף ידע משפטי, ניתוח משפטי וניסוח משפטי ויש לקוות שלא יהיו עוד טענות מסוג אלה שעלו לאחרונה ביחס לבחינת ההסמכה".

 

בתגובה נמסר בשם המתמחים: "ההחלטה של השופט אלרון מוציאה את הערמונים מן האש עבור הלשכה ומקרבת אותו לעליון. מדובר בפארסה. מבחן שנועד להכשיל ויש לתת סעד אמיתי וענייני. החלטת ועדת הבחינות מהיום מקוממת. מדובר בבחינה שבה גם לאחר השגות אחוז הנכשלים עומד על 63% - אחוז נכשלים גבוה לכל הדעות. בדברי הוועדה נפלה טעות גדולה כאילו הוועדה מונתה על ידי שר המשפטים כאשר מי שקרא לכבוד השופט לדגל זאת הלשכה על פי מסמך שפורסם. מטה המאבק רואה בזאת החלטה אומללה שאין בינה לבין המציאות ולא כלום.

הניסיון לצייר בחינה הוגנת כאשר הנתונים מראים נפילה רוחבית זהה בכל המגזרים הינה בבחינת זריית חול בעיניים. יחד עם זאת מטה המאבק מברך את 169 המתמחים משורותיו שעברו לשלב ההחינה בע"פ".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x