שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

רונאל פישר מבקש לדעת איך מח"ש פרצה לאייפון

עורך הדין המואשם במתן שוחד לקצין משטרה, דורש מביהמ"ש להסיר את החיסיון על שם התוכנה שבעזרתה פרצו החוקרים לסלולרי שלו: "יש לאמוד את אמינות הפריצה"

נעמי צורף ותומר גנון 08:2622.11.16

עו"ד רונאל פישר, המואשם במתן שוחד לקצין המשטרה לשעבר ערן מלכה בתמורה למידע רגיש מחקירות, מבקש מבית המשפט להסיר את החיסיון על הדרך שבה פרצו חוקרי מח"ש (המחלקת לחקירות שוטרים) לאייפון שלו והשיגו ראיות. הבקשה הוגשה בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בירושלים על ידי סנגוריו של פישר, עורכי הדין ליזי שובל ועמית בר. לטענת הסניגורים, השארת תעודת החיסיון, שנחתמה על ידי השר לביטחון פנים גלעד ארדן, "תפגע פגיעה ממשית ואנושה ביכולתו של הנאשם להתגונן". 

 הסניגורים טוענים כי על פי מזכר שהיה בחומרי החקירה, במרץ 2015 חוקר ביחידת הסייבר של להב 433 במשטרה הצליח לפרוץ לשני מכשירי אייפון, אחד מהם של פישר, דבר שהביא לתפנית דרמטית בחקירה: גלי מעצרים נוספים וגיוסה של עדת מדינה. "בתאריך הנ"ל פרצתי סיסמה לשני מכשירים סלולריים שהתקבלו מהחוקר אלון שפיצר ממח"ש", נכתב במזכר של החוקר שצורף לבקשה. "את הסיסמה פרצתי (קטע מושחר) המאפשר פריצת סיסמה למכשיר".

 

רונאל פישר באחד הדיונים בבית המשפט רונאל פישר באחד הדיונים בבית המשפט צילום: אלכס קולומויסקי

 

לטענת הסנגורים, הקטע המושחר במזכר נועד להסתיר את שמה של תוכנה אזרחית שהמשטרה רכשה את זכויות השימוש בה. "ישנה חשיבות מכרעת לידיעה אילו תוכנות שימשו את המשטרה בפריצת הטלפונים ושחזורם כדי לאמוד את האמינות של הפריצה", כתבו הסנגורים בבקשה לבית המשפט. עוד הם טוענים כי ייתכן שהליך הפריצה כלל גם הליך שחזור, והם רוצים לוודא שהשחזור לא גרם להשמדת חלק מהחומרים. בנוסף הם טוענים כי קבילות השחזור מבחינת דיני הראיות אינה ברורה. לשיטתם, לא מדובר בעניין טכני אלא "בעניין מהותי היורד לשורשו של עניין לצורך קביעה משפטית של קבילות ראיות".

 

בהמשך הבקשה טוענים סנגוריו של פישר כי ייתכן שקיימות תוכנות פריצה ושחזור טובות מאלו שבהן השתמשה המשטרה, אלא שהיא בחרה בתוכנה הזולה מטעמי תקציב. עוד נכתב כי נשקלת האפשרות להביא מומחה מטעם ההגנה שיבדוק את איכות ואמינות הפריצה והשחזור, אולם אין אפשרות לעשות זאת בלי לדעת אילו פעולות בוצעו ובאילו תוכנות נעשה שימוש. "לא ברורה כלל קבילות השחזור ללא קבלת נתונים מלאים על הדרך בה שוחזרו", נכתב בבקשה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x