$
משפט

רשות ני"ע חוקרת חשד למרמה וייעוץ ללא רישיון בזירת הסוחר iTrader

חוקרי הרשות עיכבו לחקירה את יו"ר הדירקטוריון והמנכ"ל, עידו פישמן ושישה חשודים נוספים. נציג הרשות בדיון: "מדובר במכונה משומנת של מרמה ועושק לקוחות שהלכו באמונה עיוורת אחר מצגי שווא שהציגו להם עובדי החברה"

תומר גנון 10:5410.11.16

רשות ני"ע חוקרת חשד לעבירות מרמה ומתן ייעוץ ההשקעות ללא רישיון נגד 7 מנהלים ועובדים בחברת גל מדיה טרייד שפעלה תחת השם iTrader, ונמצאת בבעלות עידו פישמן המשמש בה כיו"ר הדירקטוריון וכמנכ"ל. חוקרי הרשות פשטו שלשום (ג') על משרדי החברה, ועיכבו את החשודים לחקירה. בית משפט השלום בת"א שחרר אותם אתמול בתנאים מגבילים.

 

מלבד הבעלים, החשודים הנוספים הם: דניאל שוורץ, שימש כמנהל המכירות בחברה וכיום מכהן כמשנה למנכ"ל בחברה אחרת תחת ניהולו של פישמן; נאור נח שימש כמנהל מכירות, האחראי על כל אנשי המכירות במחלקת שימור לקוחות בחברה; יונתן תורג'מן שימש כאחראי צוות בחברה; יצחק בבלר, איתם דוראב ומאור ג'רבי שימשו כמאמני מסחר ומשווקים בחברה.

 

"הלקוחות והלכו באמונה עיוורת בעקבות מצגי שווא שהציגו להם העובדים בחברה" "הלקוחות והלכו באמונה עיוורת בעקבות מצגי שווא שהציגו להם העובדים בחברה" צילום: שאטרסטוק

 

על פי הנספח לשחרור ממעצר של המעורבים, במהלך התקופה שבין מאי 2013 למאי 2016 הם ביצעו פעילות ייעוץ השקעות ללא רישיון תוך הצגת מצגי שווא חוזרים ונשנים ביחס להשקעות בנכסים הפיננסיים בפני לקוחות החברה, והכל על מנת לשכנעם להשקיע, או להגדיל השקעתם, באותם ניירות ערך או נכסים פיננסיים.

 

סגן היועצת המשפטית של מחלקת החקירות, ערן שחם-שביט, אמר בדיון, כי "מדובר למעשה לשיטתנו במכונה משומנת ומאורגנת של מרמה ועושק לקוחות, שלמעשה לא הבינו שמדובר בהשקעות ובמטריה והלכו באמונה עיוורת של מצגי שווא שהציגו להם העובדים בחברה, כביכול אותם מאמני מסחר. אותם אנשים פעלו כארגון לכל דבר וידעו שאלו מצגי שווא לומר ללקוחות כדי להניע אותם לפעול לתת כספם. הם פעלו מתוך תאוות בצע ובונוסים על חשבון אותם הלקוחות, הסתירו מהם פרטים רלוונטיים מהחשבונות, גם כשההפסדים הכספיים הצטברו לאותם לקוחות".

 

עו"ד זוהר לנדה עו"ד זוהר לנדה צילום: קובי מהגר

 

על פי ממצאי החקירה, כך הנספח, שידלו החשודים את לקוחותיהם להשקיע כספים באמצעות החברה וכן שידלו את הלקוחות להמשיך להשקיע כספים חרף בקשתם של הלקוחות לחדול מהשקעתם לאחר שצברו הפסדים כבדים בהשקעות אלה. פעילות שידול זו לכאורה בוצעה תוך הצגת מצגי שווא מתוחכמים, לרבות ביחס לסיכויי הרווח מהשקעות אלה.

 

החשודים, טוענת הרשות, ניצלו את פערי הידע הקיימים בינם לבין המשקיעים ביחס למוצרים הנסחרים בחברה, ובאמצעות מצגי שווא שונים ובכלל זה בנוגע לסיכויי הרווח מן הפעילות האמורה, לחצו על הלקוחות להגדיל את השקעתם "מבלי להתייחס להשלכות ההרסניות של השקעות אלה על חייהם השוטפים", לשון הבקשה.

 

במסגרת זו, כתבה הרשות לבית המשפט, לא נרתעו החשודים מלשדל לקוחות להמשיך ולהשקיע אף שלקוחות אלה צברו הפסדים כבדים בהיקף מאות אלפי שקלים, ותוך ניצול המצב הנפשי הקשה אליו נקלעו בעקבות ההפסדים שספגו בגין השקעות אלה.

 

בנוסף, ממצאי החקירה עולה כי החברה מסרה לסגל הרשות פרטים מטעים במסגרת בקשתה לרישיון ניהול זירת מסחר. ב-14 ביוני, החליט סגל רשות ניירות ערך על דחיית בקשת הרישיון לניהול זירות סוחר, אשר הוגשה ע"י גל מדיה טרייד בע"מ, וזאת מטעמים הנוגעים למהימנות החברה. בנוסף עפ"י החשד שיבש הבעלים פישמן את הליכי החקירה שביצעה רשות ניירות ערך במסגרת חקירת הפרשה.

 

סנגוריהם של החשודים, עוה"ד זוהר לנדה ומורן ביקל, דחו בדיון את החשדות ואמרו: "החברה היא נותנת החסות הראשית למכבי ת"א, לא חברה שפעלה במחשכים מבלי שאף אחד ידע עליה". הם הוסיפו כי "הייתה שקיפות גדולה, החברה פנתה לרשות ני"ע לקבל רישיון".

 

מחברת iTrader נמסר: "״כל עובדי החברה משתפים פעולה באופן מלא עם אנשי רשות ניירות ערך. יודגש כי החברה היא זו שפנתה מיוזמתה לרשות על מנת לקבל רשיון לפעול בישראל, אך כאשר הבקשה לא אושרה, החברה הפסיקה את פעילותה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x