$
בארץ

דן שפירו: "אנחנו רוצים שעוד חברות ישראליות יבצעו השקעות בארה"ב"

שגריר ארה"ב בישראל אמר את הדברים באירוע של לשכת הסחר ישראל-אמריקה, שבו נכחו גם הנשיא ריבלין ויו"ר הלשכה עפרה שטראוס

נורית קדוש 21:1407.11.16

במלאת 30 שנים להסכם הסחר החופשי בין שתי המדינות וערב הבחירות לנשיאות ארצות הברית, לשכת המסחר ישראל-אמריקה ערכה הערב (ב') את אירוע ההוקרה השנתי שלה לחיזוק יחסי הכלכלה והמסחר בין המדינות, והעניקה אות מיוחד לחברות ישראליות ואמריקאיות שחיזקו את קשרי המסחר ההדדיים. באירוע השתתפו גם נשיא המדינה ראובן ריבלין, שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו ויו"ר לשכת המסחר עפרה שטראוס.

 

השגריר האמריקאי בישראל, דן שפירו, אמר: "אנחנו מעוניינים בעוד ועוד חברות ישראליות שתבצענה השקעות בארה"ב וייעזרו בנו כדי להשקיע בארה"ב. לשכת המסחר ישראל-ארה"ב היא שותף חיוני של השגרירות ושלי כדי להרחיב את קשרי המסחר בין המדינות והיא בת-ברית אמיתית בחיזוק היחסים הכלכליים בין המדינות".

 

לדברי הנשיא ריבלין, "יהיה המנצח בבחירות בארה"ב אשר יהיה, המנצח האמיתי הוא העם שקולו נשמע ושלוקח חלק בעיצוב עתידו. זו גם העת לזכור שלא משנה באיזה צד של המתרס אתה, נעמוד יחד, אחד לצד השני כחברים עם ערכים משותפים ואינטרסים משותפים העמוקים יותר מכל חלוקה מפלגתית - ערכים של דמוקרטיה, חופש ושוויון".

 

יו"ר לשכת המסחר עפרה שטראוס אמרה, כי "קשרי הכלכלה בין ישראל לארה"ב הם הבסיס לכל הברית האסטרטגית. חברות ישראליות משפרות את חייהם של האמריקאים מדי יום, ולהיפך, וישראל מבחינת השוק האמריקאי - גדולה וחשובה ללא פרופורציה לגודלה הפיזי. אנחנו לא רק חולקים ערכים משותפים, ביחד אנחנו באמת משנים את העולם".

 

 

מימין: שרגא ברוש, ראובן ריבלין, עפרה שטראוס ודן שפירו מימין: שרגא ברוש, ראובן ריבלין, עפרה שטראוס ודן שפירו צילום: סיוון פרג'

 

ארה"ב היא שותפת הסחר המדינתית הגדולה ביותר של מדינת ישראל. לפי נתוני לשכת הסחר ישראל-אמריקה, בשנת 2015 עלה סך היצוא הישראלי לארה"ב ב-2% ל-24% מסך היצוא הישראלי. היקף היבוא מארה"ב עלה ב-4.5% לכדי 33.6% מכלל היבוא למדינת ישראל - בשני המקרים מדובר בהיקפי הסחר הגדולים ביותר ממדינה בודדת

 

ישראל מדורגת בין 25 המדינות המובילות בסחר משותף עם ארה"ב. ישראל ממוקמת במקום ה-23 בהיקפי היצוא האמריקאי ובמקום ה-18 בהיקפי היבוא אל ארה"ב. הסיוע האמריקאי שהוענק לישראל מקום המדינה עד היום נאמר בלמעלה מ- 880 מיליארד שקל. במצטבר, מסתכם הסיוע האמריקאי לישראל בכ-4% (בשנים האחרונות האחוז ירד לכדי 1% בלבד) מהתוצר של המשק הישראלי מאז שנות ה-50'. הסיוע התפרס על פני מענקים, הלוואות, סיוע ביטחוני ועוד. לאחרונה, חתמה ארה"ב עם ישראל על הסכם סיוע לעשר שנים נוספות, עד 2028, בהיקף של 38 מיליארד דולר.

 

בשנת 1985 חתמה ישראל על הסכם סחר חופשי עם ארצות הברית. ההסכם, המעניק פטור ממכס ליבוא ויצוא בין המדינות, היה הראשון מסוגו שחתמה ארצות הברית, והשני שחתמה ישראל. הסכם הסחר יושם בשלבים, והגיע להורדה מוחלטת של המכסים במוצרים תעשייתיים בשנת 1995. בעשור הראשון לחתימת ההסכם (1986- 1996) שולש היקף הסחר בין ישראל לארצות הברית, מ- 3.9 ל- 12.4 מיליארד דולר לשנה. בשנים שחלפו מאז ועד היום, היקף הסחר שולש פעם נוספת, עד לסך של כ- 38 מיליארד דולר השנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x