שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

נשיאת העליון מנתקת מגע מהשרה שקד: "הצבת אקדח על השולחן"

במכתב חריף הודיעה מרים נאור לשרת המשפטים על סיום ההידברות בנוגע למועמדים לבית המשפט העליון. הסיבה: הצעת החוק לביטול הווטו של שופטי העליון בוועדה למינוי שופטים. השרה שקד: ישיבות הוועדה ימשיכו כסדרן, בימים הקרובים נפרסם את רשימת המועמדים

ענת רואה 10:0603.11.16

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור הודיעה לשרת המשפטים איילת שקד על סיום ההידברות בנוגע למועמדים לבית המשפט העליון, וזאת בשל הצעת החוק הפרטית שעניינה ביטול זכות הווטו של נציגי בית המשפט העליון בוועדה למינוי שופטים.

 

לפי הנשיאה נאור, השרה שקד אומנם לא יזמה רשמית את הצעת החוק, אך היא לא מתנגדת לה ואף לא מחתה כשהוצגה בתקשורת כמי שיזמה אותה. לפיכך, אומרת הנשיאה במכתב חריף, כי לטעמה מדובר ב"הצבת אקדח על השולחן", ומודיעה כי שופטי בית המשפט העליון יסיימו בזאת את ההידברות מול השרה.

 

המכתב הועבר אתמול מטעמה של הנשיאה לשרה שקד וליתר חברי הוועדה למינוי שופטים. הנשיאה כותבת כי לפני ימים אחדים הונחה של שולחן הכנסת הצעת חוק פרטית מטעם ח"כ רוברט אילטוב, חבר הועדה לבחירת שופטים ושני חברי כנסת נוספים, שמבקשת לקבוע שבחירת שופט לבית המשפט העליון תעשה ברוב רגיל ולא ברוב מיוחד כפי שקובע היום החוק. המשמעות בפועל של ההצעה היא ביטול זכות הווטו של שופטי העליון, שכן לא יהיה עוד צורך ברוב של 7 מתוך 9 חברי הוועדה.

 

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור צילום: עמית שאבי

 

במכתבה כותבת הנשיאה, כי בחודשים האחרונים מתקיימות הידברויות והתייעצויות מוקדמות בעניין רשימת המועמדים לבית המשפט העליון אשר טרם התפרסמו ונעשו ניסיונות לבחון אם ניתן להגיע להסכמות. לדבריה, הצעת החוק היא אומנם פרטית, אולם בתקשורת היו פרסומים רבים שלפיהם הצעת החוק היא מטעמה של שקד ו"לא נשמעה מפיך כל הסתייגות". לפי הנשיאה, "בנסיבות אלה אין לי אלא לפרש את שתיקתך כהבעת עמדה מצידך שהצעת החוק הפרטית ועיתוי העלאתה הינם אכן על דעתך".

 

לפי נאור, משאלו פני הדברים היא סבורה שראוי היה ששקד תשוחח עמה מבעוד מועד, "לא הרי הצעת חוק פרטית כהצעת חוק פרטית הנתמכת למעשה ע"י שרת המשפטים, העומדת בראש הוועדה לבחירת שופטים". הנשיאה ממשיכה, כי הנחת ההצעה בעיתוי הנוכחי מהווה כאמור "הצבת אקדח על השולחן", משמעותה היא שאם חלק מחברי הוועדה לא יביעו הסכמה למינוי מועמדים מסוימים, באופן שאינו מאפשר את מינויים ברוב מיוחד, אזי 'כללי המשחק' הקונסטיטוציוניים ישונו כך שניתן יהיה למנותם ברוב רגיל של חברי הוועדה".

שרת המשפטים איילת שקד שרת המשפטים איילת שקד צילום: דור מנואל

 

"מצב דברים זה אינו מאפשר לנו, שופטי בית המשפט העליון החברים בוועדה לבחירת שופטים, להמשיך עמך במהלך של התייעצויות וניסיון מוקדם להגיע להסכמות", כותבת נאור ומוסיפה כי לא ניתן לפעול בדרך זו שעה שכללי ההכרעה עשויים להשתנות "תוך כדי תנועה".

 

לפיכך הודיעה על דעתם של השופטים רובינשטיין וג'ובראן חברי הוועדה "כי אין בכוונתנו להמשיך עמך לעת הזו בהידברות ובהתייעצויות מוקדמות" וכי כל אחד יפעל במסגרת הוועדה באופן ענייני ועל פי החוק.

 

מלשכת שרת המשפטים איילת שקד נמסר: "ישיבות הוועדה לבחירת שופטים ימשיכו כסדרן. בימים הקרובים תפורסם רשימת המועמדים לבית המשפט העליון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x