שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דו"ח המבקר 2016

סירת הגומי התקלקלה, ובמשך שבועיים לא התקיימה אכיפת דייג בכנרת

ביקורת חוזרת על יחידות הפיקוח על הדייג במשרד החקלאות העלו תמונה קשה במיוחד: אין פיקוח על דייג במים מזוהמים, תקנות וטרינריות נכתבות מאז 2009 והמלצה להקטין את צי הדיג המורשה לא יושמה

רוני זינגר 16:1401.11.16

מבקר המדינה בדק את תפקוד משרד החקלאות בנושא הפיקוח על הדיג ואכיפת פקודת הדיג בים התיכון ובכנרת, קשרי הגומלין בין אגף הדיג ויחידת האכיפה המרכזית לאכיפה וחקירות של משרד החקלאות, צי הדיג המורשה, והפיקוח הווטרינרי על דגי מאכל.

 

מדובר במעקב חוזר של המבקר בנושא וממצאיו מצאו ״תופעה חמורה״ כדברי המבקר, לפיו ״ליקויים רבים שעלו בביקורת הקודם טרם תוקנו ומידע מפורט בכמה נושאים שמשרד המבקר ביקש לקבל מיחידת האכיפה לצורך ניהול המעקב לא נמסר לו… משרד מבקר המדינה רואה בחומרה יתרה את העובדה כי ליקויים רבים לא תוקנו״.

 

בין הליקויים המרכזיים שמונה המבקר: בעקבות דוח קודם העביר משרד החקלאות את הפיקוח על הדיג מאגף הדיג לידיה של יחידת האכיפה במשרד. למרות זאת נמצא כי גם ההעברה הזו ״לא הביאה לשינוי ממשי בהיקפיה של אכיפת פקודת הדיג״. לא נעשתה הסדרה של עבודה ופעולות דיווח בין היחידות, המבקר לא קיבל פירוט של ההכשרות המחייבות את העוסקים בתחום אכיפת הוראות פקודת הדיג.

יוסף שפירא, מבקר המדינה יוסף שפירא, מבקר המדינה צילום: עמית שאבי

 

עוד נמצא כי למרות שמשרד החקלאות דיווח על כוונתו להתקשר עם ספק שירותי תובלה ימית לשם הפעלתם של פקחי יחידת האכיפה בים התיכון, הרי שבפועל לא סיפק משרד החקלאות למבקר שום מסמך שמצביע על התקשרות כלשהי שנעשתה בעניין וכן לא מסר כל תכנית עבודה בנוגע לזה.

 

כפועל יוצא, מצא המבקר שבשנת 2014, מתוך 60 הימים האסורים לדיג בכנרת, תקופת ההטלה של דג אמנון הגליל, סירת הגומי ששימשה את פקחי האכיפה היתה מקולקלת במשך 14 יום. כמו כן נמצא כי בקיץ 2015 נעשתה אכיפה ימית בים התיכון רק 3 פעמים.

 

המבקר מצא כי המלצתו להקטנת צי הדיג המורשה (כלומר דיג האמצעות מכמורות), לא בוצעה, וכי צי הדיג המסחרי נותר בעינו לאורך כל העשור האחרון.

 

בנוגע להתנהלות הפיקוח הווטרינרי על דגים - נמצא כי למרות עבודת מטה שמתקיימת בנושא מאז שנת 2009, טרם השלים משרד החקלאות את ניסוח תקנות המסדירות את נושא גידול הדגים ופיקוח על תחנות מיון ואריזה. עוד נמצא שטרם הוסדרו הכללים בנוגע לבדיקת השלל שדייגים מעלים מהים ולא נבדק האם התקיים דיג במים מזוהמים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x