$
רכב

המכונית הנגנבת ביותר: טויוטה קורולה

מנתוני המשטרה עולה כי בתשעת החודשים הראשונים של השנה חלה ירידה של 22.9% בגניבות רכב לעומת התקופה המקבילה אשתקד

תומר הדר 08:0631.10.16

גנבי הרכב לא נחו בספטמבר, כך עולה מנתוני משטרת ישראל המסכמים את גניבות כלי הרכב. בספטמבר לבדו נגנבו בישראל 954 כלי רכב מסוגים שונים – מדובר בנתון גניבות נמוך יחסית, למעשה רק בחודש מרץ נגנבו פחות רכבים: 940. על פי נתוני המשטרה, מתחילת השנה נגנבו בישראל 9,331 כלי רכב, ירידה של 22.9% לעומת תשעת החודשים הראשונים של 2015. את הירידה בגניבות הרכב בספטמבר מסבירים במשטרת ישראל ב"תקופת מנוחה" של גנבי הרכב בין היתר בשל ימי חג הקורבן המוסלמי, שחל השנה באמצע ספטמבר. לפני ספטמבר, מסבירים גורמים במשטרה, גנבי הרכב "עבדו קשה" כדי שיהיה להם כסף לממן את הוצאות החג.

קטנוע סאן יאנג קטנוע סאן יאנג צילום: בועז אופנהיים

 

מנתוני הדו"ח המתייחסים לחודש ספטמבר עולה כי כלי הרכב הנגנב ביותר הוא קטנוע סאן יאנג. בסך הכל נגנבו בחודש שעבר 87 קטנועי סאן יאנג מסוגים שונים. במקום השני נמצאת טויוטה קורולה, עם 48 גניבות. במקום השלישי נמצאת מאזדה 3 עם 38 גניבות, ואחריה במקום הרביעי קטנועי קימקו, עם 27 גניבות. אחרי הקטנועים של קימקו נמצא רכב מסחרי: סיטרואן ברלינגו, עם 26 גניבות. לדברי גורמים במשטרה, מנועי הברלינגו משמשים בין היתר כמשאבות לצרכים שונים, בעיקר שאיבת מים, בשטחי הרשות, ואילו במקום השישי נמצא רכב כביש־שטח ראשון: קיה ספורטאז', עם 23 גניבות. אחריו נמצאת יונדאי i35 המשפחתית, עם 20 גניבות – ואחריה יונדאי i30, עם 30 גניבות בספטמבר.

 

למרות מגמת הירידה במספר גניבות הרכבים הכללית, בגניבות הרכבים החדשים, אלה שגילם הוא עד ארבע שנים, נרשמת דווקא מגמת עלייה. בספטמבר השנה נגנבו בסך הכל 201 כלי רכב חדשים, נתון שיא לשלוש השנים האחרונות: בשנה שעברה בספטמבר נגנבו 185 רכבים חדשים, ובספטמבר 2014 נגנבו 197 רכבים חדשים.

 

מניתוח נתוני הגניבות של הרכבים החדשים עולה תמונה שונה: גנבי הרכב אינם מעדיפים רכבי קטנועים אלא ג'יפונים: הרכב החדש הנגנב ביותר בחודש ספטמבר הוא קיה ספורטאז', בעיקר מן הדור הקודם ששווק בישראל עד שלהי 2015. בספטמבר נגנבו 23 ספורטאז'. במקום השני נמצאת יונדאי משפחתית: i35 עם 15 גניבות, ואילו במקום השלישי נמצאת קיה ריו, עם 14 גניבות. אחריה נמצא רכב הכביש־שטח יונדאי iX35, עם 12 גניבות, ואחריו יונדאי i30 המשפחתית, עם 10 גניבות. במשטרה מדגישים כי לאחרונה שודרגו אמצעי המיגון ביונדאי iX35, מה שהביא לירידה בגניבתם בהשוואה לספורטאז'.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x