שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

דיווח חי

נוחי דנקנר: "מבקש להמתיק את עונשי", הפרקליטות - מאסר של 3-5 שנים

התובעת בדיון הטיעונים לעונש: "הרצת המניות באי.די.בי - חמורה מפרשת מנופים"; ההגנה: "העונש של דנקנר צריך לנוע בין כמה חודשי עבודות שירות לכמה חודשי מאסר בפועל"; לגבי איתי שטרום, הפרקליטות מבקשת עונש של 2.5 שנים עד 4.5 שנים

תומר גנון ונעמי צורף 16:5730.10.16

דיוני הטיעונים לעונש של נוחי דנקנר ואיתי שטרום, שהורשעו בהרצת מניות אי.די.בי אחזקות, התקיימו היום (א') בבית המשפט המחוזי בתל אביב. השופט כבוב קבע את מועד גזר הדין ל-5.12.

 

לפי החלטת בית המשפט, הרצת המניות נועדה לסייע להנפקה שביצעה אי.די.בי בפברואר 2012. בנקאי ההשקעות והבעלים של חברת קלוס טריידינג (לשעבר ISP trading) איתי שטרום, שעל פי כתב האישום הוציא לפעול את התוכנית של דנקנר להשפיע בדרכי תרמית על שער המניה בבורסה, הורשע בביצוע העבירות בצוותא עם דנקנר. 

 

 


טיעוני התביעה לעונש: "ההרשעה חריפה ומהדהדת"; דנקנר: "מבקש מהשופט לגלות חמלה"

18:34 - הדיון הסתיים. השופט כבוב קבע את מועד גזר הדין ל-5.12 בשעה 9:00 בבוקר.

 

18:25 - איתי שטרום עלה לדוכן להגיד מילים אחרונות ופרץ בבכי. "כבוד השופט, כל חיי הייתי איש אמונים של אנשים", אמר שטרום בקול חנוק. "האמון והאמינות היא לחם חוקי. אנשים האמינו בי בכספם וחייהם. לצערי הרב, ולבושתי, כבודו בחר לא לקבל את עדותי. חיי אינם חיים כבר ארבע שנים. אין יום שאני לא חשוב על מה שקרה. נפגעתי מאוד בצורה כלכלית. ילדי נפגעו. אישתי הפסיקה לעבוד ומתמודדת עם החרפה שנפלה עלינו. אני לא טייקון. לא הגעתי עם כפית של כסף בפה. מה שהוביל אותנו כל השנים זה לראות את האחר כשווה. כך חונכנו. אני מבקש מכבודו שיחוס עלי ועל משפחתי. לכל עבירה יש עונש, ואני כבר נענשתי בהרבה שנים. הפסדתי את כספי, כבודי, את ילדי ואת בריאותי. לא נשאר לי הרבה".

 

17:07 - עו"ד איריס ניב-סבאג, הסנגורית של איתי שטרום: "העונש שצריך לגזור עליו - עבודות שירות"

 

16:52 - נוחי דנקנר עלה לדוכן וביקש לומר מילים אחרונות בשלב הטיעונים לעונשו. "כבוד השופט", הקריא מהדף, "המעמד הזה קשה לי מאוד. מה יש לו לאדם מלבד שמו הטוב? טוב שם טוב משמן טוב. אני עומד בפני כבודו בצומת משמעותי של מסע חיי. רגעים לקראת גזירת דין. זאת לאחר שנשמעו מעט דברים עלי. תמיד שאפתי להתנהג בחברות ונדיבות בהגינות ומוסריות. התאפשר לי להעניק מעצמי את המיטב. השנים האחרונות היו קשות מאוד מאוד. איבדתי את מה שאהבתי. את היכולת לשלב פעילות עסקית עם פעילות חברתית וסיוע לקהילה. נפגעו שמי וכובדי. ירדתי מנכסי. נותרתי בעל חוב עצום למערכת הבנקאית, ואפעל לשלמו.

 

"כבודו, אני מקריא מהדף למען שמידת הדין שבידי כבודו תתחבר למידת הרחמים. הכרעת הדין היא טלטלה קשה עבורי ועבור משפחתי שמחבקת ותומכת ושממנה שואב אני את כוחותיי. כאן היום מצאתי את עצמי מציג את עצמי ופועלי, בדרך שאני מבקשת להניח על כף המאזניים שעשיתי בימי חיי. הרשה לי לבקש ממך: חמלה. ותמצא את הדרך להמתיק את עונשי. בדמעות כתבתי ברחמים קראתי", אמר דנקנר.

 

16:48 - עו"ד גיורא אדרת: "שמעון פרס, ימים לפני פטירתו, כתב מכתב שהוגש לבית המשפט". עו"ד אדרת הקריא מהמכתב: "דברי יאמרו ללא זיקת קשר כלשהי לנושא משפטו. נוחי היה מופעי ביוזמתו כדי לגבור על המצוקה, ולהושיט יד רעים למשפחות שנפגעו ממעשי טרור. לא חיכה שיקראו לו. לא הגיע לבדו אלא יחד עם רעייתו ואמו. מעולם לא התעייף משליחות זו".

 

16:38 - עו"ד אדרת: "שמו של דנקנר היה כל יום בעיתון בהקשרים שליליים בשנים האחרונות, צריך להתחשב בזה". כבוב: "הכיסוי התקשורתי האינטנסיבי הוא מציאות חדשה"

 

16:24 - גיורא אדרת: "העונש של דנקנר צריך לנוע בין מספר חודשי עבודות שירות למספר חודשי מאסר בפועל"

 

16:05 - עו"ד אדרת: "דנקנר לא יזם, הוא הגיב למה שקרה. ההפניה של המשקיעים למשל הייתה לבקשת שטרום. כנ"ל השיחה לבינלאומי. הוא לא יזם, הוא הופעל והגיב".

 

15:42 - התביעה סיימה לטעון לעונש. עו"ד גיורא אדרת, סנגורו של דנקנר, החל לעלות טיעונים מדוע לא צריך להחמיר עם המורשעים. "דנקנר לא התכוון לעקוץ גורמים בשוק ההון. השקיע מכספו שלו ומכספי משפחתו סכומי עתק. נוחי נגרר לביצוע עבירות מתוך רצון ואמונה להצלת החברה"

 

15:37 - עו"ד קורין על הקנס שאולי יוטל על אי.די.בי: "הכספים שגויסו בהנפקה הגיעו לקופת החברה. הנושים בסופו של דבר נהנו מהכספים האלה"

 

15:31 - עו"ד קורין מבית המשפט להטיל קנסות גבוהים של מילוני שקלים על דנקנר ושטרום. "אין להם קושי כלכלי, הם חיים בשכונות צמרת"

 

15:23 - השופט כבוב לתובעת קורין: "אי אפשר לקרוא לעבירות שבוצעו כאן שהן לשם בצע כסף. הם לא רצו חלוב את החברה".

 

15:14 - קורין: "העבירות של דנקנר בוצעו ממצוקה עסקית. בית המשפט צריך להעביר מסר שמצוקה לא פותרים בתרמית. זה המקום הכי מסוכן לכספי הציבור, שבעלי שליטה יעשו פעולות לא חוקיות כדי 'להציל'."

 

15:05 - הפרקליטות ביקשה לגזור על דנקנר מאסר של 3 עד 5 שנים, שהם העונש המקסימלי על עבירות אלה. כמו כן ביקשה להטיל עונש של 2.5 שנים עד 4 שנים על איתי שטרום.

 

14:54 - קורין: "רף הענישה בפרשת מליסרון, שבה הורשע סמנכ"ל הכספים גולן מדר בהרצת אג"ח ונגזרה עליו שנת מאסר, עמד על 24-9 חודשים. כאן הרף צריך לעלות".

 

14:43 - עו"ד קורין: "פרשת אי.די.בי חמורה מפרשת מנופים שבה הורשעו ג'קי בן זקן ואיתן אלדר. צריך להעלות את רף הענישה בתיק אי.די.בי ביחס למנופים". בית המשפט המחוזי גזר על בן זקן שלוש שנות מאסר בפרשה. לאחר מכן בית המשפט העליון הפחית את עונשו ל-26 חודשי מאסר בפועל, אך העלה את הקנס שלו מ-250 אלף שקל ל-800 אלף שקל. גם עונשו של איתן אלדר, שנגזרו עליו שלוש שנים, הופחת ל-22 חודשי מאסר והקנס שלו הועלה מסכום זהה ל-500 אלף שקל.

 

בן-זקן ואלדר הורשעו בספטמבר אשתקד בהרצת מניות מנופים במהלך נובמבר 2010, וזאת כדי שתכנס למדד ת"א 100. לפי כתב האישום שהוגש נגדם ב-2013, פעל אלדר בתיאום עם סוחר המניות צביקה קולנברנר, שגם הוא הורשע בפרשה וביצע עשרות עסקאות רכישה, חלקן מתואמות, בהיקף של למעלה מ-17 מיליון שקל, ותמיד בשערים גבוהים מאלה שבהם נסחרה בממוצע מניית מנופים בבורסה, כדי לתמוך בשער גבוה למניה. זאת על מנת שביום הקובע, שווי השוק של מנופים יעמוד על למעלה ממיליארד שקל, והיא תכנס למדד ת"א 100.

 

14:16 - עו"ד קורין תיארה במילים קשות את התרמית שביצעו דנקנר ושטרום. "יצירת הביקושים המלאכותיים זאת הונאה, זאת מרמה. אלה לא עבירות ני"ע שאי אפשר לזהות בה את הפסול - זה היה מבצע של הונאה"

 

14:13 - עו"ד קורין: "העיקרון של פגיעה קשה באמון הציבור בשוק ההון, לובש היום ביטוי מוחשי כשיח ציבורי ושיחת סלון, לפיו כולם מרמים ומריצים מניות. השיח קיבל הוכחה בהכרעת הדין המרשיעה".

 

14:08 - התביעה החלה לטעון לעונש. התובעת חנה קורין: "ההרשעה של דנקנר חריפה ומהדהדת. האיש מספר אחת במשק הישראלי פגע באמינות של שוק ההון - נשמת אפה של הכלכלה". קורין: "מדובר פה בתרמית שבוצעה בהנפקה. זה לב ליבו של שוק ההון. 321 מיליון שקל שגויסו נגועים במרמה, כפי שקבע בית המשפט".

 

התובעת חנה קורין. "יצירת הביקושים המלאכותיים זאת הונאה" התובעת חנה קורין. "יצירת הביקושים המלאכותיים זאת הונאה" צילום: אוראל כהן

 

מופז: סומך על שטרום בעיניים עצומות

 

13:05 - הפסקה בדיון עד 14:00, שלאחריה עורכי הדין של הצדדים יטענו לעונש. דנקנר הגיש לבית המשפט 62 מכתבים של עדי אופי, ושטרום הגיש 54 מכתבים של עדי אופי.

 

12:45 - העד החמישי של שטרום הוא עידן בן עזרא. סיפר ששטרום העסיק אותו כשהיה חייל וסייע לו ולמשפחתו. העד השישי הוא מנכ"ל חברת הרווה מדרום הארץ, שותף של שטרום.

 

12:28 - עד האופי הרביעי מטעמו של שטרום הוא איש העסקים איציק זיוון. מנכ"ל של חברה לטובת הציבור שמספקת ארוחות לבתי הספר. מעיד על סיועו של שטרום במפעל שהוקם. קודם לכן העידה העדה השלישית של שטרום - הילי לגזיאל, צעירה דתיה שהועסקה על ידי שטרום ואישתו והעידה על התמיכה הרבה בה ובמשפחתה.

 

12:25 - אבי ביתן עלה להעיד לטובת שטרום. ביתן הוא סגן מפקד הימ"מ ושם לדבריו הכיר אותו. הוא האחיין של נחום ביתן. הבעלים של יינות ביתן ומגה. ביתן העיד על סיוע של שטרום לחבריו בימ"מ, כולל לעצמו כאשר אישתו של ביתן חלתה בסרטן.

 

12:11- שאול מופז, הרמטכ"ל ושר הבטחון לשעבר, הוא עד אופי מטעם איתי שטרום, בנקאי ההשקעות שהורשע עם דנקנר בהרצת מניות. מופז: "איתי היה אחראי על האבטחה שלי בשטחי ישראל כשהייתי רמטכ"ל. אבטח אותי ואת משפחתי בתקופה של טרור מתאבדים. הוא ייעץ לי וסייע לי. סמכתי עליו. היו לנו מקרים רגישים שהוא שימש שליח מטעמי למשל מול ירדן". מופז הוסיף כי "הוא עמד באמינות ומקצועיות של תחום שהיה מופקד עליו. לא מדובר רק בסידור עבודה אלא גם בעניין של חיים ומוות שאין למעלה ממנו לפי סולם הערכים של מדינת ישראל. אנשי המערכת הצבאית בוחנים את אופיו של אדם לפי השאלה 'האם היית חוצה איתו את הגבול בלילה'. אני באתי לכאן לומר שכן, אני סומך עליו". העד הבא אחריו הוא אבי ביתן, סגן מפקד הימ"מ ושם לדבריו הכיר אותו. הוא האחיין של נחום ביתן. הבעלים של יינות ביתן ומגה

 

איתי שטרום ואשתו, היום בבית המשפט איתי שטרום ואשתו, היום בבית המשפט צילום: אוראל כהן

 

עדי האופי של דנקנר: "הוא צדיק, יש לנהוג בו במידת הרחמים"

 

12:06 - עדי האופי של דנקנר סיימו. על הדוכן עלה רו"ח איל גבאי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, כעד מטעם החברה אי.די.בי. גבאי שימש נאמן של אי.די.בי אחזקות, שאת השליטה בה איבד דנקנר. אי.די.בי אחזקות הורשעה בתיק מתוקף תפקידו של דנקנר בה בתקופה הרלוונטית. הוא מבקש לא להטיל קנס על החברה.

 

11:54 - העד השביעי הוא שמעון ביטון, תושב מעלות-תרשיחא, שסיפר על סיוע אישי שהעניק לו דנקנר. אחריו עלה להעיד הרב יצחק גרוסמן מעמותת מגדל אור, רבה של מגדל העמק וזוכה פרס ישראל ב-2004. גרוסמן: "מוכן לנקות את כל מגדל העמק עם הזקן, רק לא לבקש כסף. נוחי נתן לי תחושה שאני עוזר לו ולא הוא לי".

 

11:45 - העדה השישית, זיוה אלקסלסי, מנהלת היכל התרבות בקריית שמונה, סיפרה כי פוטרה על ידי כונס הנכסים. "אני לא יכולה לעזוב את העיר בגלל אמא חולה. נוחי דאג לי". 

 

נוחי דנקנר ופרקליטיו בבית המשפט, היום נוחי דנקנר ופרקליטיו בבית המשפט, היום צילום: אוראל כהן

 

"רווחת העובדים עמדה לנגד עינו של דנקנר"

 

11:41 - העד החמישי, שלמה בוחבוט, יו"ר השלטון המקומי לשעבר וראש עיריית מעלות-תרשיחא אמר: "אני ראש של עירייה יהודית-ערבית. לצערי המדינה לא מתנהלת באופן מושכל. יש עזיבה של אוכלוסיה וחסרים תקציבים תמיד. היו מלחמות קשות באזור, למשל מלחמת לבנון השנייה. נוחי דאג שהסניף המקומי של שופרסל יישאר פתוח גם במלחמה. והוא לא נטש אותנו גם אחרי המלחמה. הוא צדיק".

 

11:20 - עדת האופי הרביעית אריאלה סיסו, יו"ר ועד עובדי שופרסל: "אני לא הייתי חייבת לבוא להעיד, דנקנר כבר לא הבעלים, אבל באתי להגיד מה חשבו עליו העובדים. הוא עזר לקופאיות כשנאבקנו שהן יעבדו בישיבה. הייתה תחרות בסניפים מי שם שלט יותר גדול: 'נוחי אוהבים אותך'. רווחת העובדים עמדה לנגד עינו. הוא זהה מי במצוקה ועזר".

 

11:12 - עדת האופי השלישית היא צופית פרץ, כיום מנהלת הספריה העירונית בשדרות. "אני חייבת לו את התואר הראשון בזכות מלגה", העידה. "כשהייתי רכזת נוער הוא גם בא ובחן ושאל וביקש לסייע לילדים. מיפתי ביחד עם אי.די.בי איפה כדאי לתרום. הוא עזר מאוד לעיר".

 

11:08 - זיסמן על הטענה שנוחי תרם מכספי ציבור: "מעט מאוד חברות תורמות אם בכלל, והוא גם שם אצלי כסף מכיסו האישי"

 

11:06 - עד האופי השני שעלה הוא כדורסלן העבר ועו"ד שמוליק זיסמן. בעקבות מחלה נדירה שממנה סובלת בתו (תסמונת רט), הוא הקים עמותה שמממנת מחקרים בנושא. דנקנר לדבריו תרם כמיליון שקלים בעקבות פניה אליו. "אני לא יכול לשכוח את הפגישה", העיד זיסמן. "הראיתי לו סרטון על מחקר בסקוטלנד שהמחלה הפיכה. הוא תרם במקום את הכסף, מיליון שקל, ואמר שיגייס את חבריו לסייע".

 

נוחי דנקנר (משמאל) וחתנו טל אנגלנדר, היום בבית המשפט נוחי דנקנר (משמאל) וחתנו טל אנגלנדר, היום בבית המשפט צילום: אוראל כהן

 

"דנקנר איש עם לב ענק שהציל נפשות"

 

11:00 - אחרי סרטון של 15 דקות על תרומות של דנקנר לקהילה, עד האופי הראשון הוא האלוף (במיל') דורון אלמוג, חתן פרס ישראל. "ראינו בסרטון איש עסקים שבכל שבוע יוצא לראות את המקומות הכואבים במדינת ישראל. איש עם לב ענק ודרך ארץ. כבודו, הוא הציל נפשות. נהג בו במידת הרחמים והחסד".

 

10:26 - סנגורו של דנקנר, גיורא אדרת, הודיע בפתח הדיון כי יעלו שמונה עדי אופי מטעמו וכן יוצג סרטון של 15 דקות על תרומתו לישובי הצפון והקהילה. בין עדי האופי: כדורסלן העבר והעורך דין שמוליק זיסמן והרב יצחק גרוסמן מעמותת מגדלור. כמו כן יעיד שלמה בוחבוט, יו"ר השלטון המקומי לשעבר ופורום קו העימות.

 

דנקנר ביקש בשבוע שעבר מבית המשפט "להקרין סרטון קצר במסגרת הטיעונים לעונש". מדובר ככל הנראה במצגת שהכין ובה פרטים שונים על עסקיו ותרומתו לקהילה, שבכוונתו להביא בפני השופט חאלד כבוב.

 

מפקדו של שטרום במילואים העיד בדלתיים סגורות בתחילת הדיון. אחד מהצופים באולם הוא שר הבטחון והרמטכ"ל לשעבר, שאול מופז.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x