$
דעות

פרשנות

דו"ח המבקר: יורים ומורחים

במשך שנים היתה מדיניות של הסתרה בין האוצר למשרד הביטחון. המבקר חושף כי הצדדים הסלימו את התנהגותם ואף עברו לשקרים. אך גם ההתנהלות הפנימית בתוך האוצר ראויה להיבחן תחת אור הזרקורים

עמרי מילמן 08:0627.10.16
הדינמיקה בין האוצר למשרד הביטחון במשך שנים היתה "כבדהו וחשדהו": העברת המידע ביניהם נעשתה במשורה והסתרה היתה מילת המפתח. נתוני הפנסיה, השכר או הרכש מצד הביטחון והיקף הגמישות התקציבית מצד האוצר הוסתרו.

 

המבקר חושף כי למרות החיוכים שכפו שר האוצר משה כחלון ושר הבטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון על הצדדים, המציאות עגומה יותר. הצדדים הסלימו את התנהגותם, עברו לשקרים ולהעברת מידע חלקי שנותן תמונה מעוותת של המציאות. כך, בעוד שבפועל התוספת הממוצעת לקצבאות בשם הרמטכ"ל עמדה על 8.8%, בכירי צה"ל העבירו נתונים לאוצר לפיהם היא עמדה על 6% — פער שיכול להגיע בטווח הרחוק למיליארדי שקלים.

 

טנק מרכבה. הסתרה כמדיניות טנק מרכבה. הסתרה כמדיניות צילום: אי פי איי

 

מדיניות ההסתרה וההונאה היא לא רק נחלת מערכת הביטחון. מעבר לכך שהאוצר מסרב לפרסם את ההסכם בין המשרדים, גם ההתנהלות הפנימית בין אגפי המשרד ראויה להיכנס לאור הזרקורים. האנשים שעל כתפיהם מונח העתיד הכלכלי של המשק הישראלי — מנכ"ל האוצר והממונה על התקציבים — קידמו משיקולים פוליטיים של יוקרה את ההסכם בין המשרדים בהתאם להנחיות כחלון, אף שמי שבאמת מבין בתחום — הממונה על השכר באוצר — טען כי אין להם כל תוחלת.

 

מצד שני, אף שמדובר בהסכם עם לא מעט בעיות, עד היום ולרוב, משרד הביטחון קיבל תוספות מנתניהו מבלי לעשות מאום, ואין סיבה לחשוב שעם כחלון היה קורה משהו אחר. ולכן יכול להיות שגם המעט הזה עדיף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x