$
דעות

מי ראוי לערך בויקיפדיה?

האם לערך "שולת!!!1" יש מקום בוויקיפדיה יותר מלערך "חנה קפרא"? מחיקת ערכים אינה נעשית כדי לחסוך מקום, אלא כדי לכבד את המושג "אנציקלופדיה". גם לאחר שוויקיפדיה הרחיבה במידה ניכרת את גבולותיו של מושג זה, היא מכירה בכך שיש לו גבולות

דוד שי 09:0811.10.16
בשבועות האחרונים רוגשים הרשת ואמצעי התקשורת סביב מחיקתם של שני ערכי אישים בוויקיפדיה העברית. אין ספק - ויקיפדיה הפכה לפנתיאון הלאומי, ומחיקה ממנו של ערך על אדם מסוגלת לעורר עניין רב, בין אם מדובר באישה שזכתה לפרסום רב בנסיבות טרגיות (דפנה מאיר), ובין אם מדובר באישה אלמונית לחלוטין (חנה קפרא), שתומכיה מצוידים בגישה לאמצעי תקשורת נפוץ.

 

זה המקום להבהיר שדיוני מחיקה, חרף הרעש שהם מעוררים לעתים בתוך ויקיפדיה העברית והרעש שהם מעוררים לעתים רחוקות גם מחוץ לוויקיפדיה, הם חלק זניח מהפעילות בוויקיפדיה. בוויקיפדיה העברית יש כיום יותר מ-196,000 ערכים (פי שישה ויותר מאשר באנציקלופדיה העברית), והיא ממשיכה לצמוח בקצב של כשלושים ערכים ליום בממוצע. קל להבין שלא מגיעים למספר כה גדול של ערכים, בכל תחומי הדעת, באמצעות מחיקה של ערכים, אלא דווקא באמצעות כתיבתם.

 

ויקיפדיה. אין סוף ערכים ויקיפדיה. אין סוף ערכים צילום: ויקיפדיה

 

מספר הערכים בוויקיפדיה העברית מרשים עוד יותר אם מביאים בחשבון שבחתירה לאיכות המגמה בוויקיפדיה העברית היא להעדיף כתיבה של ערכים מפורטים ומבוססים על פני כתיבה של ערכים רבים וקצרים. בעיני כתיבת הערך המקיף, ללא מתחרה בשפה העברית, על הנהר קולורדו, היא אירוע מרגש לאין שיעור ממחיקת הערך על חנה קפרא. כיוון שבתוך עמי אני יושב, אינני מופתע מכך שאמצעי התקשורת מגלים עניין רב יותר במחיקת הערך הזניח על חנה קפרא מאשר מכתיבת הערך קולורדו.

 

טענה נפוצה בדיוני חשיבות, בתוך ויקיפדיה ובעיקר מחוצה לה, היא השוואה בין ערכים מקטגוריות שונות, למשל: איך זה שיש לכם מקום לערך "שולת!!!1"ואין לכם מקום לערך על חנה קפרא. השוואה זו מזכירה לי את השאלה הידועה: "מה אתה אוהב יותר, את אמא או אבטיח?" הערך "שולת!!!1" נבחן במסגרת הקטגוריות שלו (סלנג עברי, תרבות האינטרנט) והערך "חנה קפרא" נבחן במסגרת הקטגוריות שלו (חיילי חיל האוויר הישראלי, נשים בצה"ל). אין מקום להשוואה חוצת קטגוריות.

 

טענה נוספת, שעולה לעתים קרובות בהתייחסות לדיוני חשיבות, היא "מה, חסר מקום על השרתים?" ובכן, לא חסר מקום על השרתים, ולא יחסר גם כאשר מספר הערכים יהיה גדול פי עשרה. מחיקת ערכים אינה נעשית כדי לחסוך מקום, אלא כדי לכבד את המושג "אנציקלופדיה". גם לאחר שוויקיפדיה הרחיבה במידה ניכרת את גבולותיו של מושג זה, היא מכירה בכך שיש לו גבולות – לא כל מידע הוא כזה שמקומו באנציקלופדיה. יש מידע שמקומו ב"דפי זהב", יש מידע שמקומו בעיתון, יש מידע שמקומו באתר ייעודי לנושא מסוים ויש מידע שמקומו באנציקלופדיה. בדרך כלל אין קושי לזהות, ביחס לערך מסוים, באיזה צד של הגבול הוא נמצא. במקרים מעטים ההחלטה אינה כה פשוטה, ומצריכה דיון שבו מוצגות דעות שונות.

 

רוצים להשפיע על תוכנה של ויקיפדיה העברית? אל תסתפקו בעמידה מהצד והתגייסות כאשר חבר פייסבוק מזמין אתכם. הצטרפו לוויקיפדיה, כתבו ערכים, שפרו ערכים, הוסיפו תצלומים. מהר מאוד תגלו שהצבעה בדיוני מחיקה היא החלק הפחות מעניין בפעילותכם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x