$
משפט

הותרו לפרסום שמות הנחקרים בפרשת תיאום המחירים של פיפ"א 2017

הפרשה נחשפה לראשונה ב"כלכליסט" ביום רביעי, יום לפני השקת המשחק הפופולרי. כעת חושפת רשות ההגבלים העסקיים את שמות בתי העסק והבעלים שנחקרו במסגרת הפרשה

תומר גנון 10:5701.10.16

חקירת תיאום המחירים לקראת השקת משחק המחשב הפופולרי פיפ"א 2017: שמותיהם של 11 המשווקים שנחקרו בפרשה הותרו הבוקר (שבת) לפרסום (ראו רשימה בתחתית הכתבה) . כפי שנחשף ב"כלכליסט", לפתיחת החקירה הגלויה בפרשה ביום רביעי האחרון, הובילו התכתבויות בקבוצת ווטסאפ שפתחו המשווקים, מהן עלה חשד לתיאום מחירים לקראת השקת המשחק.

 

 

שוק משחקי המחשב בישראל כולל מספר קטן של יבואנים ועשרות משווקים ומפיצים של המשחקים שמוכרים אותם בחנויות או דרך האינטרנט. על פי גורם המעורה בתחום, מחירי המשחקים בחנויות ובאתרי המשווקים, גבוהים לעתים פי 2 מהמחירים שבהם ניתן להשיג את אותו המשחק בחו"ל. על פי החשד של הרשות, המשווקים שמפיצים את המשחקים לחנויות או מוכרים אותם באינטרנט ללקוחות קצה, תיאמו מחירים במספר מקרים.

 

משחק פיפ"א (ארכיון) משחק פיפ"א (ארכיון) צילום מסך

 

ביום חמישי הושקה בישראל גרסת 2017 של משחק הפיפ"א, שעוררה עניין רב בפורומים של חובבי הגיימינג בכלל וחובבי המשחק בפרט. ראיות שונות שאספה הרשות, בהן כאמור התכתבויות ווטסאפ בין המשווקים בקבוצה שהקימו שהגיעו לידיה, עוררו את חשדה שהם מתאמים מחירים לקראת ההשקה. זאת על מנת למקסם את הרווחים שלהם בימים שבהם הביקוש בשיא. בדיקה באתרי השוואות מחירים, מעלה שאצל חלק לא מבוטל מהמשווקים מחיר פיפ"א 2017 נע סביב ה-300 שקלים.

 

פיפ"א היא סדרה של משחקי וידאו מתוצרת EA Sports האמריקאית שמשווקת מאז 1993. משחקי פיפ"א הם מהמוכרים והנמכרים ביותר בעולם. המשחק עוסק באימון ושליטה בקבוצת כדורגל וניהול המשחק בזמן אמת. השחקנים יכולים לבחור להתמודד כקבוצה באחת הליגות הבכירות של אירופה או כנבחרת כנגד קבוצה או נבחרת יריבה.

 

רשימת בתי העסק והבעלים שנחקרו, שנמסרה על ידי רשות ההגבלים העסקיים:

1. אבי פור - GAME AND MOBILE

2. אבי זיונץ - PLAY GAME

3. צביקה יערי - ד"ר צ'יפ

4. שלומי אלקיים - I TECH STORE

5. שי יעיש - פמיקון FAMICON

6. אלי מרדכי - DIGITAL CENTER

7. יוני גור - יוני פלייסטיישן

8. הראל לביא, צביקה יערי - game world

9. תומר אביבי - GENESIS

10. גיל סרוסי - גיל אקסטיישן

11. רותם שרון, שי משולם - רותם אם אר אס GAME STATIONgame station

בטל שלח
    לכל התגובות
    x