$
דעות

ללמוד מהאסון ולשמור על בטיחות הבנייה

הורדת מחירי הדיור בישראל, מטרה ראויה בפני עצמה, אינה יכולה לבוא על חשבון בטיחות הציבור

אבי מורה 10:2502.10.16

בעיתוי אומלל במיוחד, זמן קצר לפני קריסת החניון בתל אביב, פורסמו המלצותיו של צוות בין משרדי בראשות משרד השיכון, להפחתת הרגולציה על רישום וסיווג קבלנים.

 

במסגרת ההמלצות, צפויים לגדול היקפי הפרויקטים שקבלנים מתחילים יוסמכו לבצע. בנוסף, אופן העלייה במדרג סיווג הקבלנים - המאפשר ביצוע פרויקטים מורכבים יותר - ייהפך לפשוט יותר, יצומצם מדרג הסיווגים הקבלניים.

 

לטענת הגורמים הרלבנטיים במשרד השיכון, ההמלצות, אם יתקבלו על ידי השר, עתידות לצמצם את הבירוקרטיה, להביא לשיפור וייעול הליכים, לחסוך בעלויות ובזמן, להגביר את התחרות בענף הבנייה ולסייע במלחמה במחירי הדיור.

 

המלצות הצוות הבין משרדי גררו בעקבותיהן התנגדויות ממגוון גופים בתחום הבנייה, לרבות מומחים בתחום הבטיחו וגהות בתחום. חלק מההתנגדויות הזהירו כי יישום ההמלצות יוביל לסיכון הציבור ולסיכון חייהם של פועלי בניין העובדים ממילא בסביבת עבודה עתירת סיכונים. כך, לדוגמה, בניגוד למצב כיום, אם יתקבלו ההמלצות יוכל קבלן לבצע עבודות שלד של בניינים עד עשר קומות ללא מעורבות מהנדס או הנדסאי. על פי המלצה אחרת, יוכל קבלן מתחיל לאגד מספר פרויקטים ולהציגם כפרויקט אחד לצורך עלייה במדרג סיווג הקבלנים.  

אתר החניון שקרס ברמת החייל אתר החניון שקרס ברמת החייל צילום: מוטי קמחי

 

אין ספק כי במצב הקיים כיום בישראל, במציאות בה מתגלים חדשות לבקרים מחדלים בתחום הבנייה (פל-קל, קריסת מרפסות, קריסת חניון, אירועים בטיחותיים המקפחים חיי אדם, חוסר בכוח אדם, אי-ציות להוראות בטיחות באתרי בנייה ועוד), מדובר בהמלצות מרחיקות לכת העלולות להחריף את המצב.

 

תוצאת קבלת ההמלצות תהיה כי קבלן מתחיל יוכל לבצע פרויקטים גדולים, בהיקף כספי גדול יותר ובפיקוח רופף יותר. לפיכך, השינויים אשר מציע הצוות הבין-משרדי אינם משקפים בצורה הולמת את הצורך באנשי מקצוע מיומנים ומנוסים שילוו בקפידה כל אתר בנייה ברחבי הארץ.

 

הגוף הרגולטורי הפועל מטעם משרד השיכון מול הקבלנים הוא רשם הקבלנים. מטרותיו, כפי שהוגדרו בחוק, הינם שמירת על האינטרס הציבורי ושמירה על ביטחון הציבור מבנייה שעלולה לסכן חיי אדם - באמצעות רישום ומעקב המבטיחים מיומנות ויכולת של הקבלנים הרשומים.

 

נראה כי המלצות הצוות הבין משרדי מתעלמות מתפקידיו המוגדרים בחוק של רשם הקבלנים, לטובת מטרות שהדרך להשיגן איננה באמצעות הנמכת רף הבטיחות בבנייה. הורדת מחירי הדיור בישראל, מטרה ראויה בפני עצמה, אינה יכולה לבוא על חשבון בטיחות הציבור.

 

הכותב הוא ע"ד שותף במשרד מורה-טובים, המתמחה במשפט מסחרי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x