$
בארץ

בכל העולם סופדים לפרס: ברק אובמה, ביל קלינטון ותרזה מיי יגיעו להלווייה

מחר בבוקר יוצב ארונו של הנשיא התשיעי ברחבת הכנסת. הלוויתו תתקיים ביום שישי בבוקר. בין המנהיגים שיגיעו להלווייתו של פרס: נשיא צרפת פרנסואה הולנד, מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי והנסיך צ'ארלס שיגיעו לחלוק לו כבוד אחרון; הנשיא האמריקני שישתתף בהלוויה: "אני מוקיר תודה על כך שיכולתי לקרוא לשמעון חבר שלי". בני הזוג קלינטון: "המזרח התיכון הפסיד את הסנגור העיקש ביותר לשלום"; נתניהו: "אני מרכין ראשי לזכרו של יקיר האומה"

שירות כלכליסט 18:5628.09.16

בעולם ובישראל סופדים לשמעון פרס, נשיאה התשיעי של מדינת ישראל, שהלך הבוקר (ד') לעולמו. הלווייתו של פרס תתקיים ביום שישי בשעה 11:00 בחלקת גדולי האומה בהר הרצל בירושלים.  

 

ארונו יוצב ברחבת הכנסת מחר. משרד החוץ הודיע כי ביל והילרי קלינטון, האפיפיור פרנסיסקוס, נשיא צרפת פרנסואה הולנד, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי והנסיך צ'ארלס הם בין האישים הבכירים שיגיעו להלווייתו. מערכת החינוך תפתח הבוקר את יום הלימודים בציון דרכו ופועלו של פרס. מוסדות החינוך יקדישו את השעה הראשונה של הלימודים ואת השיעורים האחרים לדיון בתרומתו למדינת ישראל. 

 

18:30 - שר החוץ האיטלקי פאולו ג'נטילוני ספד לנשיא המדינה לשעבר שמעון פרס, ואמר כי הוא "תומך בלתי נלאה" בפתרון שתי המדינות בסכסוך הישראלי-פלסטיני. הוא הוסיף: "פרס הוא ההיסטוריה של מדינת ישראל, ממהגר צעיר לנשיא מבוגר, חתן פרס נובל, סמל השלום במדינה".

 

 

14:00 - לוח הזמנים: מחר ארונו של פרס יוצב בכנסת, בשישי ב-9:30 תחל ההלוויה

 

מחר (חמישי) בשעה 8:45 הנשיא, יו"ר הכנסת וראש הממשלה יניחו זרים ליד ארונו של פרס שיוצב ברחבת הכנסת. החל מהשעה 9:00 בבוקר ועד 21:00 בערב יוכל הקהל לעבור על פני הארון. הדגלים בכנסת יורדו לחצי התורן. כמו כן, דגלי המדינה יורדו לחצי התורן בכל מוסדות הממשלה, במחנות צה"ל ובמשטרת ישראל עד ערב ההלוויה.

.

ביום שישי בשעה 08:30 יצא הארון מהכנסת להר הרצל, ב-09:30 יהיה טקס הפרידה וההספדים. ב-11:00 תחל ההליכה לחלקת גדולי האומה, שם יתקיים בשעה 12:00 טקס קבורה ממלכתי, שצפוי להסתיים עד 13:00. טקס הקבורה עצמו יהיה מצומצם אבל מסכי ענק יאפשרו לכל הנוכחים בהר הרצל לצפות בו.

 

 

10:50 - הממשלה בישיבת אבל מיוחדת לזכר פרס: "יומה הראשון של מדינת ישראל בלעדיו"

 

הממשלה קיימה ישיבת אבל מיוחדת בעקבות מותו של פרס. "זהו יומה הראשון של מדינת ישראל בלי שמעון פרס", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח הישיבה המיוחדת. טרם הצהרת נתניהו עמדו שרי הממשלה דקת דומייה לזכרו של הנשיא התשיעי.

 

10:40 - יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי: "הוא היה הישראלי הראשון שראיתי עם נחיתתי"

 

"פרס תמיד הרגיש אחריות לעם היהודי כולו. הוא דאג לגורלו ולעתידו של העם כולו, אבל גם לכל אחד ואחת מבניו ובנותיו, קרובים כרחוקים. כאשר צפה אל פני העתיד והתווה חזון, תמיד חשב להבטיח את מקומו של העם היהודי בין העמים ואת מקומו של כל חלק מעמנו בתוך כלל עם ישראל. אני רוצה לומר, באופן אישי, שתמיד הרגשנו, אביטל ואני, שמאבקנו חשוב לו: תמיד נזכור שהוא השתמש בקשריו ובהשפעתו כדי לפתוח בפני אביטל דלתות בכל העולם על מנת לקדם את מאבקנו. כאשר השתחררתי מהכלא ובאתי ארצה, הוא היה הישראלי הראשון שראיתי עם נחיתתי, כאשר התייצב, כראש הממשלה, לקבל את פני. תמיד אזכור אותו כנקודת הפתיחה של הפרק הישראלי בחיי. הערכתי תמיד את דבקותו בערכיו ובחזונו. הוא יחסר מאד לכל עם ישראל. יהי זכרו ברוך". 

תושבי עיירת הולדתו של שמעון פרס וישנבה בבלרוס, התכנסו היום לכבד את זכרו ליד בית משפחתו תושבי עיירת הולדתו של שמעון פרס וישנבה בבלרוס, התכנסו היום לכבד את זכרו ליד בית משפחתו

 

  10:17 - אייזק דבח, מנכ"ל דלתא גליל, חברו הטוב של פרס: "הוא תרם לביסוס התעשייה הישראלית"

 

"שמעון פרס היה חבר אישי שלי, שליווה את דלתא גליל כבר מיום היווסדה על ידי דב לאוטמן ז"ל. שמעון פרס תרם רבות לא רק לתהליך השלום אלא גם לביסוס התעשייה הישראלית. הוא האמין כי יתרונה של ישראל טמון בהון האנושי, בחדשנות וביצירתיות, וכי אלה יהפכו את ישראל למדינה מובילה ומתקדמת. דלתא גליל הינה מימוש חזונו של פרס הלכה למעש: חברה גלובאלית שמרכזה בישראל, אשר הייתה הראשונה בתעשייה המקומית לממש את הסכמי השלום עם מדינותינו השכנות, כאשר ההון והפסיפס האנושי המגוון המאפיין אותה הוא המוביל את קטר החדשנות קדימה. אנו נמשיך ונממש חזון זה ובכך נשמור על צוואתו של פרס".

 

הציוץ האחרון בעמוד הטוויטר שפרסמו אנשי לשכת פרס הציוץ האחרון בעמוד הטוויטר שפרסמו אנשי לשכת פרס

 

09:30 - דליה רבין: "יישאר חקוק כאחד המנהיגים הגדולים בעולם"

 

יו"ר מרכז יצחק רבין, דליה רבין ספדה לפרס: "בשמי ובשם משפחתי ועובדי מרכז יצחק רבין אני מבקשת להביע השתתפות באבלה הכבד של המשפחה - הילדים והנכדים - להם הוא היה אבא גדול וחם. במותו של שמעון פרס נכתב עוד פרק עצוב במסכת הפרידה מדמויות המפתח, מהאדנים עליהם קמה והושתתה המדינה שלנו. שמעון פרס היה אחד הלוחמים לבלי חת לקיומה והתורמים לחוזקותיה של ישראל. כשותף לדרך של יצחק רבין תרם תרומה משמעותית לקידום השלום באזורנו - ולתשתית היחסים עם מדינות העולם, וככזה יישאר חקוק כאחד המנהיגים הגדולים בעולם. יהיה זכרו ברוך".

 

09:09 - נתניהו: "מרכין ראשי לזכרו של יקיר האומה"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לנשיא המדינה וראש המדינה לשעבר, שמעון פרס, שהלך הלילה לעולמו. "עם כל אזרחי ישראל, עם כל בני העם היהודי, ועם רבים בעולם, אני מרכין את ראשי לזכרו של אהובנו, יקיר האומה, שמעון פרס ז"ל", מסר נתניהו.

 

נתניהו ציין כי "אין אנשים רבים בתולדותינו שתרמו כל כך הרבה למדינת ישראל ולעם ישראל", והוסיף כי "שמו יהיה חקוק לעד בספר התקומה של העם היהודי, כאחד מן המנהיגים הדגולים שקמו למדינת ישראל, וכאחד מן האבות המייסדים שהקימו את מדינת ישראל".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו ראש הממשלה, בנימין נתניהו צילום: אלכס קולומויסקי

 

09:00 - ראש ממשלת קנדה: "שולח תנחומים בשם כל הקנדים"

 

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ספד לנשיא המדינה התשיעי, שמעון פרס, שהלך לעולמו: "שמעתי הלילה בעצב רב על מותו של הנשיא וראש ממשלת ישראל לשעבר שמעון פרס. שמעון פרס היה מעל הכול אדם של שלום ואדם שהקדיש את את עצמו לרווחת העם היהודי. לאורך חייו הארוכים והמכובדים, מר שמעון פרס תרם תרומה עצומה לייסודה והקמתה של מדינת ישראל. הוא היה מסור לקידום ההבנה בין ארצו לבין שכנותיה וחלק את פרס נובל לשלום על מאמציו ליצירת שלום במזרח התיכון. מר פרס היה מדינאי בינלאומי נכבד וחבר גדול לקנדה. הוא ביקר במדינה שלנו לעתים קרובות וסייע לבנות יחסים שנותרו איתנים עד יום זה. בשם כל הקנדים, רעייתי סופי ובשמי, אני שולח שולח את תנחומיי העמוקים למשפחה ולחברים של שמעון פרס - ולכל עם ישראל. המורשת שלו כתומך בלתי נלאה בשלום לעולם לא תישכח".

 

 

יו"ר בית הנבחרים האמריקני, פול ראיין הרפובליקני, ספד לנשיא הישראלי שהלך לעולמו: "העולם איבד מדינאי אגדי אמיתי. שמעון פרס היה מתנה למדינה שאותה עזר להקים ולהנהיג, קול עיקש למען נושא השלום. אינספור התרומות של פרס לעולם זיכו אותו בפרס נובל לשלום, למדליית זהב של הקונגרס ולמדליית החירות הנשיאותית. בשעה שאנו מצטרפים למדינת ישראל ולאנשים ברחבי העולם באבל על מותו, אנו גם מוסרים את תודתנו לחייו המדהימים".

 

ג'סטין טרודו, ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, ראש ממשלת קנדה צילום: איי אף פי

 

8:45 - בנק ישראל: "צער עמוק על לכתו של הנשיא התשיעי"

 

נגידת בנק ישראל, הנהלת הבנק ועובדיו, מסרו כי הם מרכינים ראש עם לכתו של הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, מר שמעון פרס.

 

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג: "בין שלל הישגיו של שמעון פרס ותרומתו הרבה לחיזוקה וביצורה של מדינת ישראל לאורך ההיסטוריה וחתירתו לשלום, ניתן למנות גם את חלקו החשוב בביסוס כלכלת המדינה. השגשוג הכלכלי שהמשק הישראלי נהנה ממנו בעשורים האחרונים לא היה מתרחש לולא התקבלו החלטות אמיצות וקשות בשיאו של המשבר הכלכלי בשנות ה-80, בעת שפרס כיהן כראש הממשלה, ולאחר מכן כשר האוצר".

 

קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל צילום: עמית שעל

 

08:30 - נשיא המדינה, ראובן ריבלין: "סמל לרוח הגדולה של העם הזה"

 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, קטע את ביקורו הממלכתי באוקראינה בעקבות ההודעה על פטירתו של ראש הממשלה והנשיא לשעבר שמעון פרס. ריבלין אמר כי "אין פרק בתולדות מדינת ישראל ששמעון לא כתב בעצמו את חלקיו", והוסיף כי פרס היה "סמל לרוח הגדולה של העם הזה".

 

הנשיא הוסיף: "אני אשא איתי את זכרונו, את לחיצת ידו, את עצותיו הנבונות שניתנו תמיד מאהבה, ובמיוחד את רוח התקווה שהפיח בעם הזה. רוח התקווה והשלום שהיא דרכו והיא צוואתו".

 

נשיא מדינת ישראל, ראובן ריבלין נשיא מדינת ישראל, ראובן ריבלין צילום: אלכס קולומויסקי

 

08:00 - אובמה: "יש מעט אנשים בעולם הזה ששינו את ההיסטוריה ושמעון פרס היה איש כזה"

 

ההנהגה האמריקנית סופדת לשמעון פרס: נשיא ארה"ב ברק אובמה פרסם הבוקר (ד') הודעת תנחומים על מותו של נשיאה התשיעי של מדינת ישראל שמעון פרס שהלך לעולמו והודיע כי בכוונתו להגיע להלוויה. "יש מעט אנשים בעולם הזה ששינו את ההיסטוריה ושמעון פרס היה איש כזה", נכתב בהודעת הנשיא האמריקנית. משלחת גדולה מארה"ב צפויה להגיע להלוויה יחד עם אובמה וכנראה גם הנשיא לשעבר וחברו של פרס, ביל קלינטון.

 

"אני ומישל מצטרפים לכל עם ישראל, לעם בארה"ב ולעולם כולו בכיבוד החיים מעוררי הכבוד של חברנו היקר שמעון פרס, אחד האבות המייסדים של מדינת ישראל ומדינאי שהמחויבות שלו לביטחון ישראל ומרדפו לשלום הושרש כמו גם האופטימיות הבלתי נגמרת שלו", נכתב בהודעת אובמה. "אני מוקיר תודה על כך שיכולתי לקרוא לשמעון חבר שלי".

 

נשיא ארה"ב, ברק אובמה נשיא ארה"ב, ברק אובמה צילום: בלומברג

 

07:45 - קלינטון: "ישראל איבדה היום מנהיג. הילרי ואני איבדנו חבר אמת"

 

גם הנשיא לשעבר ביל קלינטון, שהיה הנשיא האמריקני בעת החתימה על הסכם השלום עם ירדן והיה שותף של שמעון פרס, פרסם הודעת תנחומים יחד עם רעייתו הילרי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות. "ישראל איבדה היום מנהיג שהיה אלוף הביטחון שלה, השגשוג והאפשרויות הבלתי מוגבלות מיום לידתו ועד יום מותו. המזרח התיכון איבד היום את הסנגור הגדול ביותר שלו לשלום. הילרי ואני איבדנו חבר אמת".

 

 קלינטון המשיך ואמר כי "לעולם לא אשכח כמה הוא שמח לפני 23 שנה כשהוא חתם על הסכמי אוסלו על מדשאות הבית הלבן. הוא היה גאון עם לב גדול שהשתמש ביכולותיו כדי לדמיין עתיד של פיוס ללא מאבקים, ללא כעס ותסכול, ואומה לא קרועה. מבקריו קראו לו 'חולם בהקיץ'. הוא היה כזה. איש שחלם עד יומו האחרון".

 

קלינטון. "לעולם לא אשכח כמה הוא היה שמח כשחתם על הסכם אוסלו" קלינטון. "לעולם לא אשכח כמה הוא היה שמח כשחתם על הסכם אוסלו" צילום: בלומברג

   

סופד אמריקני נוסף היה הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש האב שפרסם הודעה: "ברברה ואי מצטרפים להצעדה העולמית לחייו של אדם ששירת את מטרת החירות למען ישראל ולמען השלום. שמעון פרס הוביל פעם אחר פעם את מדינתו באתגרים הרבים שהיו לה. באנושיות שלו, פרס העניק השראה לעולם כולו והוביל דרך של שלום".

 

ראש ממשלת בריטניה לשעבר ושליח הקוורטט בעבר טוני בלייר היה גם כן בין הסופדים בעולם: "אין מילים היכולות לתאר את הצער שאני חש. הוא היה עבורי השראה, מורה דרך וחבר. הוא נותר צעיר ברוחו ומעל לכל, מחויבותו לשלום ואמונתו כי השלום הוא אינטרס של המדינה של המדינה שכה אהב סימנו אותו כבעל חזון עם השקפת עולם ברורה ואיתנה. העולם כולו יתאבל על לכתו, אך זכרו ימשיך להוות השראה לדורות הבאים ללכת בדרכו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x