$
משפט

דעה

אתה לא מספיק עשיר בכדי להיות עני

בבואנו לדון בסיפור נפילתה של ענבל אור, עלינו לזכור כי אין מדובר כאן בחייבת קשת יום. אור היא טייקונית נדל"ן אשר לקחה את כספם של לקוחותיה והשתמשה בו לצרכיה האישיים

עו"ד טל פינק 13:5926.09.16

נכון להיום, ענבל אור, יזמית הנדל״ן שהסתבכה בחובות, חייבת בקירוב 150 מיליון שקלים לנושיה והספירה נמשכת. לפני מספר שבועות, בסופו של מאבק משפטי ארוך, קבע השופט איתן אורנשטיין כי קבוצת החברות שבבעלותה, ״אור סיטי נדל"ן״ תפורק. האם נושיה של ענבל אור יראו אי פעם את כספם חזרה? זוהי שאלה טובה. רבות מכך תלוי במפרק, עו"ד איתן ארז, אשר במסגרת תפקידו, עליו למצות את הנכסים והזכויות של אור, על מנת לפרוע את חובות הנושים.

 

אז מה בתוכנית?

 

לאחרונה פורסם כי המפרק יוציא למכירה פומבית את תכשיטיה של אור הנמצאים אצל צדדים שלישיים וכי מכירה זו עתידה להכניס לקופת הכינוס כחצי מיליון שקלים. מדובר בזעיר אנפין שהרי חובותיה של אור נאמדים על מילונים רבים של שקלים. תכנית הפעולה של המפרק, כוללת גם השלמת בנייה של חלק מן הפרויקטים. על פניו חדשות טובות, אולם יש לזכור כי פעולה זו תצריך מהרוכשים להשקיע הון נוסף ומשמעותי וזאת על מנת לממן את השלמת הבנייה.

 

ומה בדבר הרוכשים אשר השקיעו ממיטב כספם בפרויקטים שלא ניתן להשלים? אלו יצטרכו להמתין עד לתום הליךהפירוק ולקוות כי יוותר כסף בקופה אשר לעת עתה נראית ריקה למדי.

 

ענבל אור בבית המשפט ענבל אור בבית המשפט צילום: עמית שעל

 

אמנם, על פי פסיקתו של השופט אורנשטיין, אור נכשלה בהוכחת מקורות מימון לפירעון חובותיה, שיצילו אותה מהחלטה על פירוק קבוצת אור סיטי נדל"ן, אך במשך חודשים היא התעקשה כי באפשרותה לפרוע את חובותיה. בבקשה, בואו נראה. יש לעשות כל שניתן כדי לאתר כל נכס בבעלות החברות של אור ולמקסם את התמורה בעדו על מנת להשיב לנושים את כספם.

 

יש לזכור כי בנוסף להליך של פירוק החברות, נגד אור עצמה מתנהל הליך של פשיטת רגל, המאפשר למפרק לעקל את נכסיה האישיים ולמכור אותם לצורך פירעון החובות. בתוך כך, דיווח עו"ד ארז כי ישנם לא פחות מתשעה נכסים הרשומים על שמם של קרובי משפחה של אור והוא חושד כי אלו שייכים הלכה למעשה לאור ונרשמו על בני משפחתה כדי שלא ניתן יהיה לממשם לצורך פרעון החובות.

 

בבואנו לדון בסיפור נפילתה של ענבל אור, עלינו לזכור כי אין המדובר כאן בחייבת קשת יום הזכאית להתחשבות הרשויות, בדומה לחייבים שהסתבכו בתום לב ואינם יכולים לשלם את חובם. אור היא טייקונית נדל"ן אשר לקחה את כספם של לקוחותיה והשתמשה בו לצרכיה האישיים: לפיתוח אורח חיים מנקר עיניים, הכולל מסעות שופינג מפרכים של ביגוד, תכשיטים, רכבים ונכסים, היא השתמשה בכספי לקוחותיה לתשלום חובות והחזר הלוואות שונות ועוד ועוד (ועוד).

 

ועתה - כאשר נפל המסך, הצליחה אור לגייס כמיליון שקל לתשלום עשרות עורכי דינה, רואי חשבון ויועצי תקשורת, בתקווה שיחלצו אותה מן הבור העמוק. הכסף לתשלום כל בעלי המקצוע, הגיע מאיפשהו ועתה יש לאתר את מקורותיו.

 

נושיה של ענבל אור דופקים בדלת, אחרי חודשים ארוכים של המתנה בחדר המדרגות. עתה, יש להכניסם פנימה ולעשות כל שניתן על מנת להחזיר להם את כספם ואולי גם ולו מעט משלוות הנפש שאיבדו בשל התקשרותם עם אור. בעת מלאכת מימוש הנכסים יש להקפיד על קבלת תמורה הוגנת וריאלית, על מנת לעשות את הצדק המקסימאלי עם נושיה. בהקשר זה יש לזכור כי לאור נושים מספר מובטחים ורק אחריהם יבואו האנשים "הקטנים": רוכשים, ספקים ועובדים, שנתנו אמון מלא באשת הנדל"ן ויצאו עם כיסים ריקים ומפח נפש גדול. אם קופת הפירוק לא תתמלא, יהיה זה עוול בלתי יתואר עבור אותם אנשים ועוד ניצחון לשורת ניצחונות של טייקונים אשר גזלו מן הציבור כדי לעשות לביתם.

 

טל פינק, עורכת דין ומגשרת, עוסקת בפשיטות-רגל ובדיני משפחה, מנהלתפורוםפשיטות-רגל ופורום בתי המשפט באתר הפורומים המשפטיים.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x