$
דעות

חלום ההימורים

אם חברי הוועדה שמינה שר האוצר בנושא היו רוצים לצמצם את ההימורים הם היו צריכים לבטל את המס ולהקטין את הפרס הראשון בסכום של המס. אבל את זה הם לא הציעו לעשות, כי התפקיד של הלוטו-טוטו הוא להציע חלום ולגבות את הכסף

אביחי שניר 07:1623.09.16

שר האוצר מינה ועדה לייעול שוק ההימורים בישראל כדי לשפר את מצבם של המהמרים בישראל, אלא שבמקום לשפר את מצבם, נראה שיישום ההמלצות רק יפגע בהם.

 

ראשית, הוועדה קבעה שיש לצמצם את ההימורים בארץ מכיוון שהיקם גבוה בהשוואה למדינות אחרות, כמו ארה"ב, סין וגרמניה. אבל הוועדה התעלמה לחלוטין מההיקף של שוק ההימורים הבלתי חוקיים במדינות הללו.

 

בארה"ב, הערכות שמרניות מדברות על כך ששוק ההימורים הבלתי חוקיים גדול פי 6 משוק ההימורים החוקי. סין היא כנראה מעצמת ההימורים הגדולה ביותר בעולם למרות ששוק ההימורים החוקי שלה הוא קטן מאד. בגרמניה יש הגבלות כבדות על שוק ההימורים החוקי ואז חלק גדול מהתושבים מהמרים במדינות סמוכות. כך שבהשוואה הוגנת, כנראה ששוק ההימורים הישראלי הוא דווקא די ממוצע.

 

שנית, אם כבר עוסקים בהימורים בלתי חוקיים, הוועדה מאמינה שאימוץ ההמלצות שלה יקטין את שוק ההימורים הבלתי חוקיים ואת הלבנות הכספים באמצעות הימורים. אולם, הנסיון מהעולם מלמד שנסיון להגביל הימורים, מוביל לעלייה בהימורים הבלתי חוקיים, וכתוצאה מכך, להחמרת הבעיה של הלבנת הון.

 

בנורבגיה, למשל, אסרו על הצבת מכונות מזל ב-2007 בשל החשש מבעיה של התמכרות. אבל כבר ב- 2009 המכונות הוחזרו, בין היתר מכיוון שהתברר שהמהמרים לא הפסיקו להיות מכורים, הם פשוט הימרו באופן לא חוקי והסתבכו יותר.

 

מעבר לכך, בישראל אסור למפעל הפיס למכור כרטיסי הגרלות באינטרנט, אבל לכל אדם אחר שרוצה למכור הגרלות של מפעל הפיס באינטרנט, מותר. באופן לא מפתיע, יש מפעילי אתרים שמוכרים ללקוחות כרטיסי הגרלה, תמורת עמלה. לא רק שהמדינה מפסידה מכך כסף, והמהמרים מפסידים מכך שהם משלמים את העמלה, זו הזדמנות נהדרת להלבנת כספים. נניח שמשפחת פשע צריכה להלבין 1.5 מיליון שקל. המשפחה מפעילה אתר כזה, וברגע שנמצא מישהו שזכה, נניח, במיליון שקל, רוכשים ממנו את הכרטיס תמורת 1.5 מיליון. הזוכה בהגרלה הרוויח עוד חצי מיליון שקל, וארגון הפשע הלבין כספו.  

דוכן פיס (ארכיון) דוכן פיס (ארכיון) צילום: עמית שאבי

 

שלישית, הוועדה המליצה שיש לייעל את שוק ההימורים בארץ, היות והעלויות של מפעל הפיס והמועצה להסדר ההימורים בספורט (טוטו) גבוהות יחסית. הוועדה הגיעה למסקנה הזאת בעקבות השוואה בין העלויות של מפעל הפיס והטוטו לאלו של מפעילי הימורים בבריטניה. באופן לא מפתיע, העלויות של הלוטו והטוטו גבוהות בהרבה מאלו של החברות האנגליות. מצד שני, מה שהוועדה לא ציינה הוא ששוק ההימורים האנגלי הוא אולי התחרותי ביותר בעולם. כתוצאה מהתחרות הכבדה, שיעור הכסף שחוזר למהמרים מגיע ל-90%-95% מכלל הכסף שהמהמרים מפקידים. בתנאים הללו, בוודאי שהחברות הללו הן יעילות מאד, אחרת יפסידו.

 

להפוך את שוק ההימורים הישראלי לתחרותי?

 

מעבר לכך, כדי לחסוך כסף, חלק גדול מהחברות כמעט שלא משלם מסים כי שהמטות שלהן ממוקמים במקלטי מס. כך שאם הוועדה מעוניינת שהלוטו והטוטו יגיעו לרמת היעילות של החברות הבריטיות, היא צריכה להמליץ להפוך את שוק ההימורים הישראלי לתחרותי, ולאפשר לחברות להתחמק מתשלום מסים. אין ספק שהמהמרים יהנו, מכיוון שסכום ההחזר יגדל משמעותית. אבל, ספק אם משרד האוצר יסכים לכך.

  

רביעית, הוועדה ממליצה להעלות את המס על זכיות. כלומר, לא מספיק שהימורים הם סוג של מס, מכיוון שכסף עובר מהמהמרים למדינה, מטילים מס נוסף על הזוכים. כלומר, מטילים מס על המס. לדעתם של חברי הוועדה, הטלת המס תקטין את ההימורים כי אנשים יבינו שהם זוכים בפחות כסף.

 

אבל בפועל, יש לא מעט מחקרים שמראים שאנשים לא עושים את הקישור הזה. לכן, התוצאה תהיה  שאנשים ימשיכו להמר, בציפייה להרוויח נניח, 10 מיליון שקל בלוטו, ובסוף גם ברי המזל הספורים שיזכו, יקבלו הרבה פחות מכפי שהם ציפו להרוויח. אם חברי הוועדה היו רוצים לצמצם את ההימורים הם היו צריכים לבטל את המס ופשוט להקטין את הפרס הראשון בסכום של המס. אבל את זה הם לא הציעו לעשות, כנראה בגלל שגם הם חושבים שהתפקיד של הלוטו-טוטו זה להציע חלום ולגבות את הכסף.

 

אם כל זה לא מספיק, הוועדה גם דורשת שלמרות כל המגבלות, הלוטו והטוטו ימשיכו להגדיל את ההכנסות שלהם בשנים הבאות. הדרך הכי סבירה שבה הלוטו והטוטו יכולים לעשות זאת היא להקטין את סכום ההחזר למהמרים. למעשה, הוועדה אפילו רומזת על כך, כשהיא מזכירה שהחוק מאפשר לטוטו-לוטו להחזיר למהמרים רק כ-40% מהסכום שמהמרים הפקידו, בעוד שהסכום שחוזר כיום למהמרים עומד על כ-60%. כך שאל תתפלאו אם הסיכוי לזכות בלוטו, בטוטו ובווינר יירד מעט בזמן הקרוב. 

 

הכותב הוא ד"ר, כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי ומרצה במכללת נתניה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x