$
דעות

הקיפאון בתמ"א 38: שני גופים רבים, המשנה ליועץ המשפטי מנצח

ראש מטה הדיור במשרד האוצר אביגדור יצחקי הצליח למצוא תוך פחות מחודש פתרון למשבר שהולידה הפרשנות המפתיעה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ לפיה אי אפשר להגדיל משמעותית את שטח הבניין בפרויקטים של תמ”א 38, אבל הוא לא השקיע מספיק בפוליטיקה שתאפשר לו להעביר את התוכנית בלי התנגדויות

אמיתי גזית 09:1120.09.16
ראש מטה הדיור במשרד האוצר אביגדור יצחקי הצליח למצוא תוך פחות מחודש פתרון למשבר שהולידה הפרשנות המפתיעה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ לפיה אי אפשר להגדיל משמעותית את שטח הבניין בפרויקטים של תמ”א 38. הוא פשוט גיבש תוכנית חדשה. מאז חלפה כבר שנה, אך יצחקי לא הצליח לגבש הסכמות שיאפשרו להגשים את אותו הפתרון.

 

יתכן כי אם יצחקי היה פועל במתכונת שונה ומשקיע יותר בפוליטיקה לפני הפקדת התוכנית החדשה, הוא היה חוסך לעצמו זמן יקר היום. אבל לפני שנה, אנשי הכוורת שגיבש לעצמו שר האוצר משה כחלון, שעליהם נמנה יצחקי, עוד היו זחוחים בשל הכוח הרב שהופקד בידיהם, בין היתר לאחר שמנהל התכנון עבר למשרד האוצר בקלות ועם מעט התנגדויות.

 

אלא שכבר אז הבהירו ראשי הערים וקמיניץ שהתוכנית החדשה של יצחקי לא תעבור בקלות. מי שפקפק באיומים שלהם אז, אוכל היום את הכובע. בסופו של דבר, היום יצחקי ומנהל התכנון נאלצים לשנות תוכנית שכבר הופקדה, לגבש תוכנית אחרת ולהפקידה מחדש.

 

אביגדור יצחקי. היה יכול לחסוך זמן יקר אביגדור יצחקי. היה יכול לחסוך זמן יקר צילום: נמרוד גליקמן

 

ראשי הערים מודעים ללחץ שבו מצויים יצחקי וכחלון, ששואפים להגדיל את היצע הדירות במרכז הארץ במהירות המירבית, והם משתמשים בו כדי להגדיל את כוחם עד כמה שניתן.

 

כחלון ויצחקי זקוקים לראשי הערים לא רק בגלל קולם במועצה הארצית לתכנון ובנייה, אלא בעיקר משום שבלעדיהם הם לא יוכלו לקדם שום תוכנית בנייה, גם כאלו שלא נוצרו במסגרת תמ”א 38.

 

קמיניץ, מסיבותיו שלו, לא שינה את עמדתו וניצח. בסופו של דבר, העיקרון שעליו התעקש, לפיו יש לחשב את שטח הבניין החדש לפי הבניין הקיים שייהרס - נשמר. מי שבוחן את המסמך החדש שנשלח לחברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה, ימצא בסופו סעיף קטן ולכאורה שולי שממחיש עד כמה קולו של קמיניץ נשמע. הסעיף מבהיר כי חישוב זכויות הבנייה בבקשות להיתר שיוגשו לפני שהתיקון החדש יקבל תוקף יתבצע לפי “הפרשנות הקיימת כיום”. כלומר, לפי קמיניץ.

 

ארז קמיניץ. לא שינה את עמדתו ארז קמיניץ. לא שינה את עמדתו צילום מסך: Youtube.com

 

בישיבה שעסקה בעניין לפני כשנה עלתה השאלה כיצד להתייחס לתוכניות בתקופת המעבר. אז קמיניץ ויצחקי התנצחו. יצחקי המליץ ליזמים להתחשב בתוכניתו החדשה. קמיניץ לעומת זאת הבהיר כי לא יגן על ועדות מקומיות או ועדות ערער אם יאשרו תוכניות כאלה. קמיניץ השיג את שביקש, אך יזמים, ודיירים יצטרכו לחכות עוד כמה חודשים עד שימשהו יוכל להנחות אותם אותם כיצד לפעול.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x