$
משפט

חשד למרמה בכספי מפלגת בל"ד; 20 חשודים עוכבו

המשטרה פשטה הבוקר על מטה המפלגה ועל בתיהם ומשרדיהם של בכירים ופעילים בשל חשד לביצוע שורת עבירות מרמה בהקשר לכספים שהתקבלו במפלגה ושימשו למימון פעילותה. בין המעוכבים עורכי דין ורואי חשבון

זוהר שחר לוי ורוני זינגר 07:3318.09.16

המשטרה פשטה הבוקר (א') על מטה מפלגת בל"ד ועל בתיהם ומשרדיהם של בכירים ופעילים במפלגה בשל חשד למעורבות בפרשה שעניינה חשד לביצוע שורת עבירות מרמה בהקשר לכספים שהתקבלו במפלגה ושימשו למימון פעילותה. עד כה עוכבו כ-20 חשודים, בהם עורכי דין ורואי חשבון וככל הנראה יובאו להארכת מעצר בהמשך היום.

 

החקירה החלה בעקבות ממצאי דו"ח מבקר המדינה על תוצאות ביקורת החשבונות של סיעות בל"ד שהשתתפו בבחירות לרשויות המקומיות באוקטובר 2013, והיא מנוהלת על ידי יחידה ארצית של משטרת ישראל ובסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. במסגרת הפעילות הבוקר ערכו כוחות משטרה חיפושים בבתי החשודים ובמשרדיהם, בהם משרדים שונים של המפלגה ותפסו מסמכים וחומרים וכן נכסים וחשבונות בנק הקשורים למעורבים, לצורך בקשות חילוט בהמשך. עד כה עוכבו לחקירה כאמור כ-20 מעורבים, ובמקביל לא לא עוכבו עד כה נבחרי ציבור. במהלך היום צפויה המשטרה לבקש את הארכת מעצרם של כמה מהמעורבים בפרשה.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

ממצאי דו"ח המבקר שנערך בנושא ותוצרי חקירה סמויה יסודית ומעמיקה שניהלה יחידה ארצית של המשטרה, ביססו חשד לכך שבכירים ופעילים במפלגת בל"ד, בצוותא עם מעורבים רבים נוספים, בהם עורכי דין ורואי חשבון, ניהלו בשנים האחרונות מנגנון שיטתי לכאורה של יצירת מצג שווא אודות מקורם של מיליוני שקלים אשר הוכנסו לקופת המפלגה ושימשו למימון פעילותה, כל זאת, תוך הונאה של הרשויות ושל מבקר המדינה. על פי החשד, מיליוני שקלים שהושגו לכאורה ממקורות שונים בארץ ובחו"ל, דווחו במרמה ככספים שמקורם לכאורה בתרומות ממאות רבות של תורמים בארץ.

 

כך, דו"ח המבקר קבע כי הסיעה ניהלה את מערכת חשבונותיה שלא בהתאמה מלאה להנחיות - לא הקפידה על שמירת אמסכתאות בקשר להוצאות שהוציאה, שילמה במזומן מעל המותר, הפקידה באיחור רב את התרומות שקיבלה ולא שמרה העתקים בגין פרסומים שהוזמנו על ידה כל שלא היה ניתן לזהות את הוצאות הסיעה הקשורות בבחירות ולוודא כי הרישומים בתקופת הבחירות היו מהימנים.

 

עוד נמצא כי הסיעה קיבלה הלוואה מגורם שאינו תאגיד בנקאי, וזאת בניגוד להוראות החוק. בנוסף, הסיעה קיבלה 348 תרומות במזומן בסך כולל של 713 אלף שקל, מבלי שצורפו אליהן תצהירים של התורמים וכן לא היה ניתן לאמת את זהות התורמים ולוודא כי התרומות שהסיעה קיבלה אכן עומדות במגבלות הקבועות בחוק מימון מפלגות.

 

במשטרה חושדים כי המעורבים חברו לגיוס כספים ולהסתרת מקורם ומסלולם, תוך ביצוע שורת עבירות שבמרכזן קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, זיוף, שימוש במסמך מזויף, הלבנת הון, עבירות על חוק מימון מפלגות ועל חוק הרשויות המקומיות ועוד.

 

החקירה החלה באישור היועמ"ש לממשלה (הקודם), בהתאם להמלצת פרקליט המדינה, נוכח ממצאי דו"ח מבקר המדינה. החקירה לוותה מראשיתה על ידי הפרקליטות, תחילה ע"י פרקליטות מחוז צפון ובהמשך על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, כאשר פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה עודכנו בהתפתחויות במהלך החקירה. פעולות חקירה רגישות הובאו מראש לאישור היועץ המשפטי לממשלה.

 

ברקע, דו"ח מבקר המדינה מצא כי על פי ההכנסותיה המדווחות שלה, קיבלה בל"ד 2.84 מיליון שקל ממימון ממלכתי ותרומות. עם זאת, ההוצאות שלה היו גדולות יותר והיא סיימה את תקופת הבחירות בגירעון של כ-165 אלף שקל. מבקר המדינה המליץ להשית על הסיעה שלילה של השלמת מימון הוצאות בחירות של המדינה, וזאת בגובה של כ- 149 אלף שקל.

 

מבל"ד נמסר בתגובה: "בל"ד מגנה בחריפות מעצרם של עשרות מפעיליה, ומדגישה שזו הסלמה מסוכנת ועוד נדבך במסע הרדיפה הפוליטית נגד המיעוט הערבי בכלל ונגד התנועות הפוליטיות בפרט.

 

"בל"ד דוחה בתוקף את ההאשמות לכאורה נגדה ונגד חברים בשורותיה, ומדגישה שהיא מנהלת את ענייניה המפלגתיים והכספיים במסגרת החוק. הפרסומים כאילו מדובר בעבירות של ניהול כספי של בל"ד היא מצג שווא שנועד לכסות על הכוונה האמיתית, שהיא להשתיק בל"ד ולפגוע בתפקודה ובתפקידה הפוליטי כחוד חנית במאבק נגד דיכוי ואפליה ושלילת זכויות. דבר זה נעשה באווירה כללית של פשיזציה וגזענות נגד הציבור הערבי בכללותו. כל ניסיונות הרדיפה הפוליטית נגד בל"ד נכשלו, וגם הפעם יתברר שההר יוליד עכבר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x