$
הוועידה הכלכלית הלאומית 2016

הממונה על ההגבלים: "כלכלת ישראל רחוקה מאיפה שהיא צריכה להיות בנושא התחרות"

מיכל הלפרין אמרה בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" כי היעדים שלה הם היבוא המקביל והגברת התחרות בתחום התחבורה הציבורית

נעמי צורף ומשה גורלי 11:5814.09.16

"כלכלת ישראל רחוקה מאיפה שצריכה להיות בכל הקשור לתחרות", כך אמרה היום מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" ובנק לאומי היום (ד') בתל אביב. זו הבמה הראשונה עליה נושאת הלפרין דברים בפומבי מאז כניסתה לתפקיד.

 

הלפרין ציינה כי היבוא המקביל והגברת התחרות בתחום התחבורה הציבורית הם שני היעדים הקרובים שהיא מתכוונת להסתער עליהם. 

  


 

"אנו בודקים מקרה של ספק מזון ישראלי שכאשר נודע לו על מכולות שהגיעו לנמל עם יבוא מקביל הוא הגיע לנמל ורכש את כל המכולות והשמיד אותן. אותו הספק קיים נוהל והנחה את אנשיו המכירות שלו להגיד לנקודות קמעוניות ולא לספק סחורה עד שלא יעוף היבוא המקביל מהמדפים אלא דברים קשים", אמרה הממונה.

 

הלפרין דיברה בשבחו של היבוא המקביל ואמרה כי "שוק תחליפי החלב שוק סבל מבעיות קשות. לאחרונה החלה שופרסל לייבא תחליפים והמחירים ירדו. הקמתי צוות חשיבה שיבחן איך יכולים להקל, לעזור ליבוא מקביל להכניס את הסחורה ביתר קלות".

 

עו"ד מיכל הלפרין, הממונה על הגבלים עסקיים בוועידה עו"ד מיכל הלפרין, הממונה על הגבלים עסקיים בוועידה צילום: צביקה טישלר

 

בצל חסימת כניסתה של אובר, דיברה הלפרין על הצורך לרענן את הרגולציה הישנה שחוסמת את הטכנולוגיה החדשה מלהיכנס לשוק התחבורה הציבורית. "היום באמצעות הנייד אפשר להיות פתוחים לאפליקציות בתחבורה שיתופית כמו גט טקסי, מובאיט, אובר ווייז שמתכוונת להיכנס לתחום. זו תחבורה ציבורית שלא הכרנו. מה שחוסם את הכניסה זה רגולציה שלא נבדקה עשרות שנים ומונעת את הכניסה. הגיע הזמן להיפטר לפחות מחצי מהרגולציה. היום כדי לקבל רישיון להפעלת מונית צריך לשלם כמעט רבע מיליון שקל. מה ההצדקה? הרגולציה מגינה על נהגי המוניות ללא הצדקה".

 

יהודה בר אור ראש איגוד נהגי המוניות הארצי, שנכח באולם, פתח בצעקות מחאה: "את טועה ומטעה, בואי קודם לדבר אתנו". הלפרין הבטיחה לעשות זאת.

 

"לפני כחודש פרסמנו את הדו"ח על שוק הגפ"מ (גז בישול) שם התרענו על הבעיות שיש בשוק הזה", תייחסה לחקירה הגלויה שנפתחה השבוע נגד החברות פזגז, אמישראגז וסופרגז בחשד שקיימו ביניהן הסדרים כובלים. "מי שקרא היטב את הדו"ח ראה שאנו מוטרדים מהתופעות בשוק בו החברות הגדולות חוסמות את הקטנות מלהיכנס. הפתיחה בחקירה מציגה את עבודת האכיפה שאנו עושים". הלפרין הייתה היועצת המשפטית של רשות ההגבלים לפני עשר שנים ואז פגשה לראשונה את חברות הגז. כיום, הם נפגשים שוב.

 

"איך אני רוצה שהעולם זה יראה בסוף הקדנציה שלי?" שאלה הלפרין והשיבה: "בשוק המזון אני רואה לא רק מחירי מזון שיורדים אלא גם יותר מוצרי מזון באיכות טובה יותר, אני רואה תחבורה ציבורית זולה זמינה ואפקטיבית מגיעה אלינו, אני רוצה שכאשר נראה מכשיר אלקטרוני במחיר יקר מידי נוכל הזמין אותו בלחיצת כפתור, בזמן ועלות סבירים – זה החזון שלי, לשם אני רוצה להגיע".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x