$
משפט

4 שנים אחרי שהוסגר מפרו: דן כהן השתחרר מכלא מעשיהו

כהן הודה במסגרת הסדר טיעון כי קיבל 1.1 מיליון יורו מתאגיד האנרגיה הגרמני סימנס בעת שכיהן כדירקטור בחברת החשמל, ובתמורה פעל להטיית מכרז לרכישת טורבינת גז. הוא השתחרר בניכוי שליש בעקבות מצבו הרפואי

זוהר שחר לוי 13:1113.09.16

כמעט ארבע שנים לאחר שהוסגר מפרו השתחרר הבוקר (ג') השופט לשעבר דן כהן מבית הכלא מעשיהו. כהן, שנידון לעונש מאסר של 6 שנים במסגרת הסדר טיעון יצא לחופשי לאחר שוועדת השחרורים שליד שירות בתי הסוהר נענתה לבקשתו לשחרור מוקדם.

 

כהן, המיוצג על ידי עו"ד איתן מעוז, הודה במסגרת הסדר טיעון כי בתחילת שנות האלפיים קיבל 1.1 מיליון יורו מתאגיד האנרגיה הגרמני סימנס, וזאת בעת שכיהן כדירקטור בחברת החשמל. בתמורה לכך פעל כהן להטיית מכרז לרכישת טורבינת גז. החקירה בעניינו של השופט לשעבר החלה ברשות ני"ע בשנת 2005 אלא שהוא נמלט לפרו והוסגר לישראל רק בשנת 2013.

 

בשבוע שעבר אישרה ועדת השחרורים שליד שב"ס, בראשות השופט (בדימוס) שלמה שוהם, את שחרורו המוקדם של כהן לאחר שריצה שני שלישים מעונשו. במסגרת תנאי שחרורו יתייצב כהן לביקורת בתחנת המשטרה אחת לשבועיים והוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ.

 

השופט לשעבר דן כהן במרכז השופט לשעבר דן כהן במרכז צילום: אוראל כהן

 

את הבקשה לשחרור מוקדם הגיש כהן לאור מצבו הבריאותי ובחלוף כשני שלישים מעונש המאסר בן 6 שנים שהוטל עליו במסגרת הסדר הטיעון. הסדר הטיעון שעליו חתם כהן הותיר בידו סכום של 7 מיליון שקל שיחכו לו בפנמה לאחר שישתחרר. הפרקליטות ביטלה את בקשתה מהשלטונות להקפיא את הכספים ששייכים לחברה הנמצאת בבעלותו של כהן ומוחזקים בבנק במדינה.

 

הפרשה שבה היה מעורב כהן המשיכה להסתעף גם לאחר הרשעתו. ביוני 2014 בעקבות מידע מודיעיני שהגיע מהרשויות בשוויץ, התגלו חשבונות בנק סודיים שנפתחו על ידי בכירים נוספים בהווה ובעבר בחברת החשמל כדי לקבל תשלומי שוחד מסימנס. לפני כחצי שנה הוגשו כתבי אישום בפרשה נגד 6 בכירים בעבר ובהווה בחברת החשמל על קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x