$
משפט

יימשכו ההליכים בתיק בן אליעזר: "יש אינטרס ציבורי"

ביהמ"ש קבע כי ההליכים נגד יתר הנאשמים בתיק יימשכו. עם זאת, שלב ההוכחות נדחה לחודש נובמבר: "אין ספק שעם מותו של בן אליעזר, נוצר שינוי במסד הראייתי", קבע השופט בני שגיא

זוהר שחר לוי 12:0212.09.16

שבועיים לאחר מותו של שר הביטחון לשעבר, בנימין (פואד) בן אליעזר, דן הבוקר (ב') בית המשפט המחוזי בתל אביב בהמשך ההליכים בתיק. לאחר שהפרקליטות הודיעה כי תמשיך בהליכים נגד יתר הנאשמים בשל "אינטרס ציבורי מובהק". עם זאת, שלב ההוכחות נדחה לחודש נובמבר.

 

בתחילת הדיון הגישה עו"ד שרון כהנא מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) כתב אישום מתוקן בפרשה בעקבות פטירתו של בן אליעזר. שופט בית המשפט המחוזי בני שגיא קבע כי ההליכים הפליליים יימשכו בעניינם של המעורבים הנוספים בתיק: אנשי העסקים ג'קי בן זקן, אברהם נניקשווילי ורוי מוצפי, איש הכספים צ'רלי יהודה וראשת לשכתו לשעבר של בן אליעזר, איילת אזולאי. כתב האישום שהוגש נגדם בדצמבר 2015 האשים אותם בעבירות של קבלת שוחד, איסור הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים וכן בעבירות מס. בכתב האישום נטען כי בן אליעזר דרש וקיבל סכומי כסף בעד פעולות הקשורות בתפקידיו מאנשי עסקים שונים ובכספים אלה רכש, בין היתר, נכסי נדל"ן, תוך שהוא מסתיר את הכספים הללו מרשויות החוק.

 

עם זאת, דיוני ההוכחות בתיק, שהיו אמורים להתחיל עוד השבוע, נדחו, והם צפויים להתחיל רק בחודש נובמבר. בהקשר זה אמר השופט שגיא כי "אין ספק שעם מותו של בן אליעזר, נוצר שינוי במסד הראייתי, שהוא בעל משמעות הן במישור הטכני אך גם בעל פוטנציאל השפעה במישור המהותי".

 

"כשהפרקליטות הודיעה היום על כוונתה להמשיך לנהל המשפט נגד יתר הנאשמים – יש לאפשר לבאי כוחם לזמן להיערך לכך על מנת לכלכל את צעדיהם. ובמקביל, לערוך את השינויים במוצגים שהוגשו לבית המשפט", הוסיף.

 

 

ג'קי בן זקן אברהם נניקשווילי, בין שאר הנאשמים בפרשה ג'קי בן זקן אברהם נניקשווילי, בין שאר הנאשמים בפרשה צילום: עמית שעל

 

על אף שינוי הנסיבות, הבהירה הפרקליטות בדיון כי "יש אינטרס ציבורי מובהק לנהל את התיק. אני שומעת טענות לחברות- זה לא חזות הכל- יש כאן מיליונים שהועברו ולא מדובר בסכומי כספים קטנים של מתנות שהועברו בין חברים". מנגד, בא כוחו של מוצפי, עו"ד ששי גז הוסיף כי יש צורף בהתארגנות מחדש לאור שינוי הנסיבות. "האם אפשר וצריך להמשיך בתיק הזה כשההגנה שלנו נפגעת ככה?", שאל והוסיף: "התיק הזה פשוט בתכליתו – האם מערכת היחסים עם פואד היא חברית, ואין שום קשר לשוחד שמי שמעיד עליו בעיקר זה הנאשם שאיננו, או כפי שהמדינה טוענת שמדובר בשוחד".  על כך השיב השופט: "יש למדינה זכות לנהל משפט".

 

טרם מותו של בן אליעזר, הורה השופט בני שגיא על התדיינות בין כל הצדדים בהליך שבמסגרתם ינסו להגיע להסדרי טיעון, לאחר שהוגשה חוות דעת רפואית מטעם פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) שבה נקבע כי בן אליעזר אינו מסוגל להתייצב למשפטו. עם זאת, הידברות שלא הגיעה לכדי הסדר כלשהו.

 

ברקע, סנגורו של בן אליעזר, עו"ד עמית חדד ממשרד וינרוט, ביקש כי שמו לא יופיע כלל ברשימת הנאשמים ולא יופיע גם בתוכנו של כתב האישום, אך הבקשה נדחתה על ידי השופט בני שגיא. "הזירה כעת", אמר השופט שגיא, "אינה הזירה המתאימה למאבק פורמאלי על שמו הטוב של בן אליעזר. ההליכים הופסקו בעניינו וימשכו בעניינם של האחרים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x