$
משפט

הופחת עונשו של ג'קי בן זקן: יישלח ל-26 חודשי מאסר בפועל

ביהמ"ש העליון הפחית את 36 חודשי המאסר שגזר המחוזי על איש העסקים, לאחר שהרשיע אותו בהרצת מניות. עם זאת, הקנס שהוטל עליו זינק מ-250 אלף שקל ל-800 אלף שקל

משה גורלי 09:1112.09.16

ביהמ"ש העליון הפחית הבוקר (ב') את עונשו של איש העסקים ג'קי בן-זקן, וקבע כי הוא ירצה 26 חודשי מאסר, במקום שלוש שנות מאסר שגזר עליו שופט ביהמ"ש המחוזי דוד רוזן, לאחר שהורשע בהרצת מניות חברת "מנופים פיננסים". בנוסף, הופחת עונשו של איש שוק ההון איתן אלדר, שיישב 22 חודשי מאסר בפועל, לאחר שגם עליו נגזרו שלוש שנות מאסר. 

 

עם זאת, בגזרת הקנס המגמה הייתה הפוכה: במקום סכום של 250 אלף שקל שהוטל על שניהם, ישלם בן-זקן 800 אלף שקל, ואילו אלדר ישלם 500 אלף שקל.

 

פרקליטו של בן-זקן, עו"ד נבות תל צור ביקש לדחות את תחילת ריצוי העונש של בן זקן כדי שיוכל ללוות לבקו"ם את בנו, המתגייס ליחידה קרבית. השופטים נענו ובן זקן ייכנס לכלא ב-1 בדצמבר.

 

אלדר נמצא במאסר כבר מחודש ינואר, ולאחר השליש שהוריד לו העליון והשליש שצפוי לו מוועדת השחרורים הוא אמור להשתחרר בעוד כחמישה חודשים.

 

בן-זקן ואלדר הורשעו בספטמבר אשתקד בהרצת מניות מנופים במהלך נובמבר 2010, וזאת כדי שתכנס למדד ת"א 100. לפי כתב האישום שהוגש נגדם ב-2013, פעל אלדר בתיאום עם סוחר המניות צביקה קולנברנר, שגם הוא הורשע בפרשה וביצע עשרות עסקאות רכישה, חלקן מתואמות, בהיקף של למעלה מ-17 מיליון שקל, ותמיד בשערים גבוהים מאלה שבהם נסחרה בממוצע מניית מנופים בבורסה, כדי לתמוך בשער גבוה למניה. זאת על מנת שביום הקובע, שווי השוק של מנופים יעמוד על למעלה ממיליארד שקל, והיא תכנס למדד ת"א 100.

 

על פי נתוני המסחר, בתקופת ההרצה לכאורה עלה שער המניה בכ-5%. הכניסה למועדון האיכותי יותר של חברות, שהושגה בסופו של דבר, הייתה אמורה לחזק את מעמדה של מנופים מול הגופים המוסדיים, הבנקים והמשקיעים הפרטיים.

 

חלקו של בן זקן בתרמית, כך כתב האישום, היה להשיג את המימון לרכישות המאסיביות שביצע אלדר. בן זקן עצמו לא סחר במניות, אלא שידך לאלדר את איש העסקים טימור בן יהודה, שאותו הכיר לו שותפו לשליטה במנופים, אברהם נניקשוילי. זאת כדי שבן יהודה "יחלץ" (ירכוש בזול משער הבורסה) את אלדר מהאחזקה במניות, שנרכשו ביוקר כדי להרים את שער המניה. בן יהודה, שעל פי הפרקליטות הניח כי מדובר בעסקה לגיטימית ולא היה חלק מהמזימה, רכש בשלוש עסקאות שונות כמניות בכ-13 מיליון שקל. התיק נגד נניקשוילי ובן יהודה, שנחקרו באזהרה, נסגר.

 

ברקע, ביקרה השופטת חיות את גישתו של השופט רוזן בסוגיית עונש המאסר וקנס שהוטל: "הקנסות שהטיל בית המשפט המחוזי היו נמוכים מדי, ולעניין המאסר, ההחמרה אכן ראויה אבל צריכה להיעשות בהדרגה. במליסרון מתחם הענישה נקבע בין 9 ל-24 חודשים ונגזר שנה (על גולן מדר - מ.ג.). המקרה הנוכחי חמור יותר, אבל לא פי שלושה".

 

ג'קי בן זקן בעת שהורשע בהרצת מניות ג'קי בן זקן בעת שהורשע בהרצת מניות צילום: עמית שעל

 

בן זקן יוצג בידי עוה"ד נבות תל-צור, ירון ליפשס וירון קוסטליץ, אלדר יוצג בידי עו"ד ז'ק חן, עו"ד שי אילון עוה"ד מיכל רוזן-עוזר ורות ליטבק, המדינה בידי עו"ד אמיר טבנקין מפרקליטות ת"א (מיסוי וכלכלה).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x