$
משפט

דיווח שוטף

השחיתות בעיריית נתניה: מעצר החשודים הוארך - "טובות הנאה במיליונים"

בית משפט השלום בראשון לציון האריך את מעצרם של ארבעת החשודים ואמר כי יש "חשד לשיטה שבה גורמים בעירייה ניצלו את מעמדם". מעצר הקבלן המוכר הוארך עד יום חמישי; שני עורכי הדין, בהם אחד עם קשרי משפחה לבכיר בעירייה, יישארו במעצר עד יום ראשון והאדריכל - עד יום רביעי הבא. פרסום שמות החשודים אסור עד הגשת ערעור במחוזי

תומר גנון 11:5606.09.16

11:55 - שופט בית משפט השלום בראשל"צ, עמית מיכלס, הורה על מעצרו של הקבלן המוכר מאזור השרון, החשוד במתן שוחד לבכירים בעיריית נתניה, עד ליום חמישי. השופט התיר לפרסם את שמו, אולם עיכב את ההחלטה עד לערעור שסנגורו של הקבלן ביקש להגיש למחוזי.

 

"לאחר שעיינתי במסמכים שונים שהוצגו בפני אני סבור שיש חשד סביר לגביו", כתב השופט בהחלטתו להאריך את המעצר עד לתאריך 8.9. "הוצגה לי הודעה מהטלפון שלו המעלה חשש לשיבוש. עולה תמונה לפיה מספר גורמים בעירייה חברו לבעלי הון לצורך קידום פרויקטים. טובות ההנאה נאמדות במיליוני שקלים. בשלב זה ניתן לומר שמדובר בחשד לשיטה שבה גורמים בעירייה ניצלו את מעמדם".

 

מעצרם של שלושת המעורבים הנוספים הוארך באופן מדורג. עורך הדין שלו קשרי משפחה עם הבכיר בעיריית נתניה נעצר עד ליום ראשון; עורך הדין הנוסף נעצר גם הוא עד ליום ראשון. האדריכל החשוד נעצר עד ליום רביעי הבא. גם שמותיהם אסורים לפרסום עד להגשת הערעור במחוזי, היום ב-16:00.

 

9:48 - חקירת החשד לשחיתות בעיריית נתניה: המשטרה מבקשת להאריך ב-10 ימים את מעצרם של ארבעת החשודים שנעצרו אתמול לחקירה בחשד למעורבות במתן שוחד לגורמים בעירייה ולמקורבים להם, וזאת כדי לקדם פרויקטים שונים בתחום הנדל"ן.

 

על פי החשד, קבלן גדול ומוכר מאזור השרון נתן שוחד וטובות הנאה לבכיר בעיריית נתניה. הקבלן, כך החשד, מכר בין היתר לבכיר בעירייה דירה במחיר נמוך באופן משמעותי משוויה, לאחר שזה היה מעורב במתן היתרי הבנייה לבניין שבנה.

 

הקבלן נעצר אתמול ביחד עם שלושה חשודים נוספים, וזאת במסגרת החקירה שבה פתחו המשטרה ורשות המסים. על פי החשד גורמים העוסקים בתחום הבנייה פעלו לקידום ענייניהם בעיריית נתניה שלא כדין, בין היתר באמצעות מתן שוחד וטובות הנאה לגורמים בעירייה ולמקורבים להם. זאת תוך שהמעורבים פועלים בניגוד עניינים ומבצעים שורת עבירות מרמה ומס.

ראשת העיר נתניה, מרים פיירברג ראשת העיר נתניה, מרים פיירברג צילום: עמית שעל

 

העצורים נחקרו בחשד לביצוע עבירות שוחד, מרמה, הלבנת הון ומס בהקשר לפרויקטים השונים שבהם פעלו בתחום הנדל"ן בעיר נתניה. מלבד הקבלן המוכר, החשודים הנוספים שנעצרו אתמול הם יזם נדל"ן ושני עורכי דין. אחד מהם הוא קרוב משפחה של בכיר בעיריית נתניה.

 

עיקרי הדיון

המשטרה: שוחד מתמשך

 

"מדובר בחשדות חמורים המיוחסים לחשודים", אמר נציג המשטרה, רפ"ק אלישע קוגן, בדיון שמתקיים בבית משפט השלום בראשל"צ. "ממצאי החקירה עולה כי בכירים בעיריית נתניה, חברו לבעלי הון ובעלי נכסים לקדם את ענייניהם. היקף העבירות הוא מיליוני שקלים. מדובר בעבירות שחיתות חמורות. החקירה הסמויה מנוהלת מזה מספר חודשים. תוצריה מחייבים את המשך מעצרם של החשודים. התשתית העובדתית שהתגבשה עברה את משוכת החשד הסביר".

 

עו"ד מוטי לזר, המייצג את הקבלן המוכר שאל את נציג המשטרה: "פורסם תחקיר בעיתון 'הארץ' לאחרונה, שמרשי נחקר על דברים שהוצגו בו אתמול. אני לא מבין איך אפשר לשבש חקירה שיודעים הכל". רפ"ק קוגן השיב כי: "יש חשדות נוספים, החשוד נחקר אתמול בפעם הראשונה. הטחנו חשדות, אבל לא את כל הראיות".

 

לזר שאל בדיון האם ראשת העירייה נתניה, מרים פיירברג, נחקרה בפרשה ונציג המשטרה השיב בשלילה.

 

"הלקוח שלי נחקר על עניין מכירת הדירה לבכיר בעירייה בפרויקט יוקרתי", אמר עו"ד לזר. "זאת עסקה שעשה אח שלו, ואתם טוענים שזה שוחד. אבל זאת עסקה מלפני עשר שנים, אירוע ישן".

 

"המכירה הייתה אומנם לפני עשר שנים, אבל השוחד ניתן באופן מתמשך", השיב רפ"ק קוגן. "זה לא הסתיים לפני עשר שנים. הלקוח שלך היה מעורב במכירה והשוחד הוא מתמשך. יש שלל נושאים שהוא מעורב בהם".

 

חשד נוסף שנבדק בחקירה הוא נסיבות הפעילות העסקית של העו"ד שנעצר, ולו קשרי משפחה לבכיר בעירייה, עם העו"ד הנוסף. החוקרים חושדים כי אותו עו"ד קיבל טובות הנאה שונות כדי שיניע את בן המשפחה, כאמור בכיר בעיריית נתניה, לפעול לטובת אינטרסים שונים של שותפו העסקי בתחום התכנון והבנייה. כך למשל, החוקרים הטיחו באותו עו"ד בחקירתו כי הוא קיבל סכום כסף גדול, לכאורה כדמי תיווך בעסקה, למרות שבפועל הוא לא סייע לה באופן משמעותי.

 

עו"ד בועז בן צור, המייצג את העו"ד שנעצר והוא קרוב משפחה של הבכיר בעיירה אמר בדיון: "ללקוח שלי אין קשר לחשדות לקבלן. הוא לא קשור למכירת הדירה המדוברת. הוא עו"ד שפועל בתחום הנדל"ן ומקבל שכר טרחה. אני לא מבין איפה יש חשש לשיבוש".

 

"יש ראיות לשיבוש, לא ישרות שלו אבל של מעורבים נוספים ולכן אנחנו מבקשים מעצר", השיב רפ"ק קוגן.

 

"עשיתם מיפוי של הפרויקטים הבעייתיים, היה שיתף פעולה, הוא סייע לחיפוש שנערך במשרדו, הוטחו בו דברים", אמר עו"ד רונן רוזנבלום המייצג את העו"ד הנוסף שנעצר. "בפרויקט המדובר, שעליו נחקר הקבלן, הוא רכש בנאמנות את הדירה המדוברת עבור הבכיר בעיירה. נפל דופי במעשיו בעסקה?".

 

"אנחנו לא בודקים עבודתו כעו"ד, אלא היבטים פליליים, ההתנהלות שלו בעסקה מעלה חשדות", השיב רפ"ק קוגן.

 

"מדובר בסב ל-20 נכדים בן 64. רב של קהילה בעיר. הוא משתף פעולה בחקירה. למה לא לשחרר למעצר בית?", שאל רוזנבלום. "יש לנו כ-20 פעולות לבצע, כולן מהותיות, ומחייבות שיהיה במעצר. למשל גביית הודעות ממעורבים".

 

"אתם עומדים לחקור עוד אנשים", שאל עו"ד יוסי לין, המייצג את היזם והאדריכל שנעצר. "כרגע הם לא עוצרים ואם ירצו לשבש ישבשו. מה ההבדל מהלקוח שלי?". רפ"ק קוגן השיב, כי: "יש חשש לשיבוש שהוא קשור אליו באופן עקיף ולא ישיר. זה חשד ספציפי".

 

"למה בכירים בעיריית נתניה, שחשודים בקבלת שוחד, לא עצורים?", הוסיף עו"ד לין. "יש שיקולי חקירה, ואנחנו לא נכנס לזה בדיון, זה מוסבר בדו"ח סודי שהוגש לבית המשפט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x