$
משפט

בלעדי לכלכליסט

תיק העלמת המס של יורם גלובוס עובר למישור אזרחי

החקירה הפלילית נגד יורם גלובוס, שנחשד בהתחמקות מתשלום מס ובהעלמת הכנסות של 26 מיליון שקל, נסגרה מחוסר ראיות. כעת ינסה מפיק הקולנוע להגיע להבנות עם רשות המסים על גובה המס שישלם על הכספים האלו

תומר גנון ועמרי מילמן 07:4914.08.16

הפרקליטות החליטה לסגור מחוסר ראיות את תיק החקירה נגד מפיק הקולנוע יורם גלובוס, שנחשד בהעלמת הכנסות של יותר מ־26 מיליון שקל ובהתחמקות מתשלום מס, ולהעבירו ממסלול פלילי למסלול אזרחי. הדרישה של רשות המסים מגלובוס לשלם מס הכנסה על הכספים האלו שאותם משך מחברות פרטיות שבבעלותו עומדת בעינה, וכעת על הצדדים להגיע להבנות בנוגע לסיווג הכספים וגובה תשלום המס עליהם.

 

אם הצדדים לא יגיעו להבנות, במס הכנסה יוציאו לגלובוס צו שומה שעליו יוכל לערער לבית המשפט המחוזי. הדיונים צפויים להתחיל בקרוב. במהלך החקירה הפלילית הוגשו על ידי גלובוס מסמכים רבים שלא היו בידי רשות המסים, ולכן בסביבתו מאמינים כי דרישת המס החדשה תהיה נמוכה יחסית בסופו של דבר.

 

ההכנסות יסווגו כמשכורת, כדיבידנד או כהלוואה

 

גלובוס נעצר בחודש פברואר 2013 על ידי חוקרי מס הכנסה תל אביב בחשד לביצוע עבירות של התחמקות מתשלום מס ועבירות דיווח לפי פקודת מס הכנסה. החוקרים ערכו חיפוש בביתו שבתל אביב ותפסו מסמכים שונים אצל רואי החשבון שלו ממשרד ליאון, אורליצקי ושות', שאחד מהם אף נחקר בפרשה. גלובוס שוחרר באותו ערב בתנאים מגבילים על ידי בית משפט השלום בתל אביב, תוך הפקדת ערבות של מיליון שקל.

 

בזמן פתיחת החקירה גלובוס היה הבעלים והמפעיל של מספר רב של חברות העוסקות בתחום הקולנוע, הפצת סרטים, ניהול אולמות קולנוע והפקה. את אחזקותיו ברשת בתי הקולנוע גלובוס מקס הוא מכר בשנת 2014 תמורת כ־100 מיליון שקל לשותפו בנט קפלן. חברת גלובוס הפצת סרטים שהיתה בבעלותו ושעמדה בלב החקירה, נשלטה על פי בקשת המעצר בידי חברה זרה בשם ריאלטו אסטבלישמנט, גם היא בבעלותו, שהגישה דו"חות בישראל.

 

ברשות המסים טענו עם מעצרו של גלובוס שהוא משך במהלך השנים כספים מחברת גלובוס הפצת סרטים הישראלית בסכום של 13.2 מיליון שקל, וכן משך ממנה סכום נוסף של 13.5 מיליון שקל באמצעות חברה זרה אחרת שבבעלותו — בוש אסטבלישמנט. כלומר, גלובוס משך יותר מ־26 מיליון שקל בסך הכל. גלובוס טען שהשתמש בחלק מכספים אלה לרכישת מתחם אולפני חדשות ערוץ 2 בנווה אילן, שאותו מכר ב־2014 לקרן ריאלטי בכ־180 מיליון שקל.

 

"על משיכות אלו שיתרתן עמדה במשך כמה שנים ללא שינוי", טענה הרשות, "גלובוס לא דיווח כהכנסה ממשכורות, לא כדיבידנד, ולא זקף ריבית רעיוניות בהכנסה בתיקו האישי. מכיוון שהסכומים נמשכו לכל המאוחר בשנת 2005, סכום הריבית הרעיונית (הנזקפת על סכומים שניתנו כהלוואה לגורמים שונים והלוואות אלה אינן נושאות ריבית או נושאות ריבית נמוכה — ת"ג וע"מ) שהיה צריך להיות מדווח הסתכם ב־15 מיליון שקל". גלובוס טען מנגד כי הוא שילם את כל המס הדרוש בארה"ב. מאחר שהמשיכות לא היו דיבידנד, הוא טען שלא היה חייב לשלם את המס בארץ.

 

 

יורם גלובוס. " אני יודע שאם אני לוקח כספים מהחברה, זה כמו הלוואה מהבנק" יורם גלובוס. " אני יודע שאם אני לוקח כספים מהחברה, זה כמו הלוואה מהבנק" צילום: אביגיל עוזי

 

הוא חייב במס גם אם הכסף היה כהלוואה

 

"בד בבד עם משיכות הכספים מגלובוס הפצת סרטים", טענו עוד ברשות, "החברה הפסיקה להגיש דו"חות שנתיים למס הכנסה החל משנת 2003, ובמקום זאת החברה־האם ריאלטו הודיעה לרשות שהיא אינה פעילה. בשנת 2007 העבירה ריאלטו את כל הסכום שנמשך על ידי גלובוס לחובות מסופקים שנמחקו מהמאזן. כך יצא שבדו"חות ריאלטו משנת 2008 והלאה אין זכר ונתיב ביקורת ליתרות אלה. על רקע העובדה שגלובוס הפצת סרטים לא הגישה דו"חות שנתיים, כל הכספים הגיעו לכיסו של יורם גלובוס ללא תשלום מס הכנסה וללא עקבות".

 

הרשות טענה בבית המשפט שגם אם גלובוס התייחס לכספים שמשך מהחברות כהלוואה, הוא היה חייב בתשלום מס הכנסה על הריבית הרעיונית. "בשתי הצהרות הון שהגיש גלובוס ב־2005 וב־2009, מופיעה יתרת החובה כ'אין שינוי ביתרה', עדות לכך שלא נזקפה ריבית משום סוג שהוא לקרן ההלוואה", נכתב בבקשת המעצר. החוקרים הציגו לבית המשפט חלקים מתמלילי חקירתו של גלובוס ברשות שלפיהם הוא אמר כי "אני יודע שאם אני לוקח כספים מחברה, זה כמו הלוואה מהבנק וזה כרוך בחיובי ריבית. זה ידע מינימלי של איש עסקים שצריך לדעת. זה גם היגיון בריא".

 

למרות החשדות הכבדים, בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) שליוותה את תיק החקירה סברו שאין די ראיות להגשת כתב אישום. זאת גם לאחר שהתיק הוחזר למס הכנסה להשלמת חקירה. לאור זאת הודיעו במס הכנסה לפני כמה שבועות לגלובוס שהתיק הפלילי נגדו נסגר מחוסר ראיות. כעת הצדדים ינסו ליישב את המחלקות על חבות המס של גלובוס בהליך אזרחי שיתנהל מול פקיד שומה ת"א 4.

 

"משוכנעים שרשות המסים תגבש עמדות הוגנות"

 

מעורכי הדין אודי ברזילי ועופר רחמני המייצגים את גלובוס נמסר: "כנגד מר גלובוס נפתחה חקירה ב'חשד לביצוע עבירות מס' בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. לאחרונה, לאחר הבהרות חשבונאיות פרטניות מצדנו, בתהליך ארוך מול פקיד שומה חקירות ת"א ופרקליטות מיסוי וכלכלה, התקבלה עמדתנו והתיק הפלילי נסגר.

"אשר למסלול האזרחי (שומות) הרי שכעת, במצב החדש, אנו משוכנעים כי רשות המסים תבחן באורח מחודש את עמדתה ותגבש עמדות הוגנות, כהרגלה. למותר לציין כי אנו בקשר מקצועי שוטף ומועיל עם האחראים לתיק האזרחי".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x