$
משפט

השופט לשעבר דן כהן צפוי להשתחרר מהכלא בספטמבר

כהן, שהורשע בקבלת שוחד מסימנס כשכיהן כדירקטור בחברת החשמל, מבקש לקצר שליש מעונש המאסר של שש השנים שהוטל עליו. הפרקליטות תומכת בבקשה

תומר גנון 21:1103.08.16

ועדת השחרורים שליד שירות בתי הסוהר ("ועדת השליש") תתכנס מחר (ה') בכלא מעשיהו לדון בשחרורו המוקדם של השופט לשעבר דן כהן. אם תתקבל הבקשה, הוא ישתחרר מהכלא באמצע ספטמבר.

 

כהן, שנמלט מישראל לפרו לאחר שנפתחה נגדו חקירת רשות ני"ע, הוסגר לישראל בשנת 2013 והודה במסגרת הסדר טיעון בקבלת שוחד של 1.1 מיליון יורו מתאגיד האנרגיה הגרמני סימנס בעת שכיהן כדירקטור בחברת החשמל בתחילת שנות האלפיים. זאת בתמורה להטיית מכרז לרכישת טורבינת גז.

 

על כהן (73), שיוצג בהליכי ההסגרה והסדר הטיעון על ידי עו"ד איתן מעוז, נגזר במסגרת ההסדר עונש של שש שנות מאסר וקנס של 10 מיליון שקל. את החלק הראשון של המאסר הוא ריצה בכלא ניצן שליד רמלה. בהמשך הוא שוחרר למספר חודשים לביתו מטעמי בריאות ולצורך טיפולים. לאחר מכן הוא שב למאסר בכלא מעשיהו. הוא מבקש להשתחרר לאור מצבו הבריאות ובחלוף כשני שלישים מעונש המאסר שהוטל עליו. פרקליטות מחוז מרכז תומכת בשחרורו המוקדם.

 

דן כהן דן כהן צילום: אוראל כהן

 

הסדר הטיעון שעל חתם כהן אומנם הוביל למאסרו, אך גם צפוי להותיר בידו סכום כסף לא מבוטל. בפנייה רשמית שהעבירה לפני כשנתיים הפרקליטות לשלטונות הרפובליקה של פנמה, היא ביקשה לבטל הקפאת הכספים השייכים לחברת Nossie international הנמצאת בבעלותו של כהן, והוחזקו בבנק BBVA פנמה (ידוע כיום כבנק BAC).

 

הכספים בחשבון, בהיקף של כ-3 מיליון יורו, הוקפאו בשנת 2009 בעקבות בקשה לעזרה משפטית שהעבירה הפרקליטות לשלטונות פנמה, במסגרת ההליך הפלילי שנוהל בישראל נגד כהן. על פי ההסדר שאליו הגיע כהן עם הפרקליטות, לאחר ששילם את מלוא הקנס שהוטל עליו במסגרת הסדר הטיעון, הכספים הנותרים בחשבון זה שוחררו לחזקתו. בניכוי הקנס ששילם, נותרו בחשבונות אלה כ־1.5 מיליון יורו – כ-7 מיליון שקלים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x