$
משפט

אורנשטיין הורה על פירוק החברות של ענבל אור; אור: "אם אני בלונדינית יותר קשה להאמין לי?"

בתום סאגה משפטית ארוכה קבע נשיא ביהמ"ש המחוזי בת"א: קבוצת אור סיטי נדל"ן הולכת לפירוק. אורנשטיין: "הגעתי למסקנה כי החברות חדלות פרעון לאור חובות של עשרות מיליוני שקלים". הוא דחה את בקשת עורך הדין של אור לעכב את ביצוע הצו בשבועיים; המפרק הזמני, עו"ד איתן ארז: "אין לחייבת כסף לשלם, אפילו לא 5,000 שקל"

תומר גנון 13:5501.08.16

זהו זה, יש החלטה: אחרי סאגה בלתי נגמרת, הורה שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין בצהריים (ב') על פירוק קבוצת החברות אור סיטי נדל"ן שבשליטת ענבל אור.  פסק הדין שמונה 56 עמודים, מגיע 4 חודשים לאחר שאורנשטיין הורה על מינויו של עו"ד איתן ארז למפרק הזמני של החברות על מנת לנסות למצוא פתרון. אורנשטיין דחה את בקשת עורך הדין של אור לעכב את ביצוע הצו בשבועיים.

 

 

 


 

עו"ד ארז טוען לגרעון של יותר מ-100 מיליון שקל במאזן של החברות, וכן שאין תכלית להמשך הפעילות. לפי דו"חות שהוגשו לבית המשפט עיקר החובות הם לרשות המסים (20 מיליון שקל), בנק מזרחי (כ-17 מיליון שקל), חובות לספקים ולקוחות (40-30 מיליון שקל) וחובות לעובדים (מיליון שקל).

 

אור מצדה טענה כי "יש לי יכולת כלכלית לפרוע את ההתחייבויות", ואף כינסה אתמול אסיפה מטעמה ובה ניסתה לשכנע את הנושים. 

 

"סקרתי בהרחבה את מצב החברות והפרויקטים והמצב הכספי לפי דיני חדלות הפירעון. ראיתי לנכון להתייחס לבעיה התזרימית, לאובדן אמון המשקיעים, לערוב הכספים ועוד", קבע אורנשטיין. "הגעתי למסקנה כי החברות חדלות פרעון לאור חובות של עשרות מיליוני שקלים. ככל שבעתיד יוצג הסדר נושים - אין זה מן הנמנע. החברות יפורקו על ידי בית המשפט".

 

ענבל אור בבית המשפט לפני החלטת השופט ענבל אור בבית המשפט לפני החלטת השופט צילום: עמית שעל

 

אורנשטיין כתב בנוסף כי אור עשתה מעשה פשיטת רגל כאשר מכרה את אותה דירה בפרויקט מציצים הן לשלי נרקיס ועו"ד מימון לוזון, ועל כן הוציא גם צו כינוס לנכסיה. "אור מסרה מידע חלקי ומטעה, לא הקפידה על הפקדת כספים בנאמנות ועוד", הוסיף אורנשטיין שהוציא נגד אור צו עיכוב יציאה מהארץ. עו"ד ארז מונה כבעל התפקיד.

 

אורנשטיין גם שלח מסר לנבחרי הציבור בפסק הדין. "טוב יעשה המחוקק אם יפעל בנושא פעילות קבוצות הרכישה על מנת למנוע מעשים דומים, ובדגש על עירוב כספי המשקיעים הפרויקטים".

 

אורנשטיין דחה את הבקשה לעיכוב ביצוע. "יגרם נזק אם צו כינוס הנכסים לא יכנס לתוקף", קבע אורנשטיין. "עובדי החברה מחכים בכיליון עיניים לצו כדי לקבל את כספם מהביטוח הלאומי. עסקינן בהליך שנמשך מספר חודשים וההכרעה התעכבה לאור התנגדות של בעלת השליטה. באשר לטענה שמדובר במצב בלתי הפיך, זהו צו כינוס ולא צו פשיטת רגל. איני רואה כיצד יגרם לה נזק".

 

עורך הדין של אור, אוריאל זעירא, ביקש מהשופט אורנשטיין להוציא צו עיכוב ביצוע ל-14 יום על מנת להגיש ערעור לבית המשפט העליון. לדבריו, "כינוס נכסים זה נזק בלתי הפיך לאור. המפרק עו"ד ארז מצוי בניגוד עניינים והביע דעתו נגד אור, ועל כן אין זה סביר שימונה למנהל המיוחד".

 

המפרק הזמני, עו"ד ארז התנגד לעניין עיכוב הביצוע על כינוס הנכסים. "אין לחייבת כסף לשלם, אפילו לא 5,000 שקל". לעניין פירוק החברות הוסיף ארז: "מדברים פה על מאזן נוחות, והנוחות שצריך לחשוב עליה היא של הנושים. יש תכשיטים, יש דירות ואי המימוש שלהם מעכב אותנו בהשלמת פרויקטים". 

 

"הגיע הזמן לשים סוף לכל ההתנהלות של אור והספינים ופסק הדין של השופט אורנשטיין ברור בנקודה זו", הוסיף עו"ד ארז. "יקח שנתיים-שלוש עד שנחזיר כסף לרוכשים, מוקדם לדעת איזה דיבידנד יקבלו בחזרה. חבל על החמישה חודשים שעברו. להערכתי 15 מיליון שקל התאדו. צריך להתחיל למכור קרקעות כדי להחזיר כסף".

 

אורנשטיין דחה כאמור את הבקשה לעיכוב ביצוע. "יגרם נזק אם צו כינוס הנכסים לא יכנס לתוקף", קבע אורנשטיין. "עובדי החברה מחכים בכיליון עיניים לצו כדי לקבל את כספם מהביטוח הלאומי. עסקינן בהליך שנמשך מספר חודשים וההכרעה התעכבה לאור התנגדות של בעלת השליטה. באשר לטענה שמדובר במצב בלתי הפיך, זהו צו כינוס ולא צו פשיטת רגל. איני רואה כיצד יגרם לה נזק".

 

 

"אני מכבדת את השופט אבל אגיש ערעור. אני לא חפה מטעויות אבל אני סבורה שיש לי מספיק לשלם ולהחזיר את הכסף לנושים וכעת כל נכסי אצל המפרק", אמרה אור בסוף הדיון. לשאלת העיתונאים מדוע לדעתה השופט אינו מקבל את עמדתה אמרה אור: "אם אני אישה בלונדינית יותר קשה להאמין לי? אני לא רוצה להיכנס לזה. השופט אפילו לא עיכב ביצוע. אני מורידה את הכפפות ואלחם".

 

השופט איתן אורנשטיין השופט איתן אורנשטיין צילום: שאול גולן

 

ניסתה לשכנע את הנושים

 

אמש, בנסיון של הרגע האחרון, כינסה כאמור אור אסיפה שכללה נושים בולטים של קבוצת אור, ובהם שלי נרקיס וקבוצת הרכישה בפרויקט שדרות הילד ברמת גן. אור ניסתה לשכנע את נושיה שתשיב להם את כספם אם לא יפנו למפרק איתן ארז.

 

"הפתרון הטוב ביותר הוא הסדר נושים", אמרה אור באסיפה. "כל פרויקט יבחר נציגות מטעמו, שיעמוד מולי ומול הצוות שהקמתי וינהל משא ומתן להגיע להסדר תוך שבועיים אינטנסיביים. עם השגת הסכמות נגיש את ההסדר לאישור בית המשפט. כל אחד שהפקיד אצלי את כספו יקבל אותו עד השקל האחרון כי עד אז לא אשן בלילה".

 

מרבית הנושים שהתייצבו בבית המשפט לאורך הקרב המשפטי הארוך שנוהל בעניינה דרשו פירוק של החברות של אור ולא הסדר נושים. אתמול הודיעה אור לבית המשפט כי חברת איתנים מבקשת להשקיע בפרויקטים של אור סיטי 61 מיליון שקל. בנק מזרחי טפחות, נושה אחר של אור, טען בעניין זה כי אפשר ומדובר ב"הטעיית בית המשפט". לפי בא כוח הבנק, עו"ד עמית פינס, הצ'ק הבנקאי שהציגה אור ואמור היה לגבות את ההצעה מטעם חברת מדל רמה, אחת המשקיעות הפוטנציאליות בפרויקט, בוטל לבקשתה כבר בשבוע שעבר.  

ענבל אור ועורך הדין שלה אוריאל זעירא (מימין) בבית המשט ענבל אור ועורך הדין שלה אוריאל זעירא (מימין) בבית המשט צילום: עמית שעל

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x