$
משפט

דרמה בעליון: השופטים מציעים לקצר את המאסר של ג'קי בן זקן

הצעת הפשרה שממתינה כעת לתגובות: מאסר של 26 חודשים במקום 36 חודשים - אך קנס מוגדל של 850 אלף שקל במקום 250 אלף שקל

זוהר שחר לוי ומשה גורלי 14:3627.07.16

דרמה בבית המשפט העליון: בסיום הדיון היום (ד') בערעוריהם של ג'קי בן זקן ואיתן אלדר על הרשעתם בעבירות של הרצת ניירות ערך - הפתיעו השופטים בהצעה לדחות את הערעורים על הכרעת הדין, אבל להקל בעונשים.

 

עבור ג'קי בן זקן מדובר בעונש מאסר של 26 חודשי מאסר בפועל (במקום 3 שנים) והעלאת הקנס ל-850 אלף שקל (במקום 250 אלף שקל). עבור איתן אלדר מדובר בעונש של 22 חודשי מאסר בפועל (במקום 3 שנים) וקנס של 450 אלף שקל (במקום 250 אלף שקל). לגבי חברת מנופים הוצע להשאיר את עונש הקנס על כנו, 250 אלף שקל.

 

ההצעה הגיעה לאחר שני ימי דיונים. השופטים, אסתר חיות, אורי שהם וענת ברון הבהירו שאין בדעתם לקבל את הערעור על הכרעת הדין אולם לגבי הענישה רמזו שהעונש שהטיל השופט דוד רוזן היה גבוה מדי בהתייחס לתקדים מליסרון. בתקדים מליסרון, על עבירה דומה של הרצת מניות נגזרה שנת מאסר אחת. לדברי השופטים, הקפיצה לעונש של שלוש שנים היא דרמטית מדי.

 

 

איתן אלדר, השבוע בבית המשפט איתן אלדר, השבוע בבית המשפט צילום: אלכס קולומויסקי

 

פרקליטי אלדר, עורכי הדין מיכל רוזן-עוזר וז'ק חן, הסכימו להצעה. בן-זקן ופרקליטיו, נבות תל צור וירון קוסטליץ, ביקשו זמן לשקול את ההצעה עד יום ראשון.

 

השופטים הבהירו שהצעתם אינה נתונה למיקוח. המדינה סירבה להצעה, אך בלחץ בית המשפט הודיע לבסוף בא כוחה עו"ד אמיר טבנקין ממחלקת ני"ע בפרקליטות מיסוי וכלכלה ת"א, שיימסור את תשובתו להצעה עד מחר.

 

על פי הכרעת הדין שניתנה בחודש ספטמבר 2015, בן זקן ואלדר רקמו והוציאו לפועל במהלך חודש נובמבר 2010 תוכנית תרמתית להריץ את מניית מנופים. במשף כשבועיים (30-18.11) פעל אלדר בתיאום עם סוחר המניות צביקה קולנברנר, שזוכה בפרשה, וביצע עשרות עסקאות רכישה, חלקן מתואמת בהיקף של למעלה מ-15 מיליון שקל. דפוס הפעולה היה תמיד בשערים גבוהים מאלה שבהם נסחרה בממוצע מניית מנופים בבורסה. זאת כדי לתמוך בשער גבוה למניה. המטרה, כך לפי הכרעת הדין, הייתה שביום הקובע לעדכון מדד ת"א 100 מנופים תעמוד בתנאי הסף – שווי שוק של למעלה ממיליארד שקל.

ג'קי בן זקן ועורך דינו נבות תל צור בבית המשפט
ג'קי בן זקן ועורך דינו נבות תל צור בבית המשפט צילום: עמית שעל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x