$
רכב

בלעדי לכלכליסט

מרצדס תקים מרכז למחקר ופיתוח רכב עתידני בהרצליה

המרכז יעסוק בפיתוח של טכנולוגיות רכב חשמלי, מכוניות אוטונומיות ומכוניות מקושרות, ובראשו צפויה לעמוד עדי אופק, שמילאה שורת תפקידי ניהול בחברה־האם דיימלר. בהרצליה כבר יושב מרכז הפיתוח של חברת ג'נרל מוטורס

תומר הדר 06:5112.07.16

דיימלר, החברה־האם של מרצדס, תחל בשנה הבאה בהקמת מרכז מחקר ופיתוח בישראל, כך נודע ל"כלכליסט". המרכז יעסוק בין היתר בפיתוח של טכנולוגיות רכב חשמלי, מכוניות אוטונומיות ומכוניות מקושרות. בראש המרכז צפויה לעמוד עדי אופק, ישראלית הנחשבת לאחת מבכירות תעשיית הרכב העולמית.

 

אופק (45) כיהנה בשורה של תפקידי ניהול בחטיבת המימון של דיימלר. בשנת 2007 היא הצטרפה כאשה הראשונה לצוות ההנהלה של דיימלר לאזור אפריקה והמזרח הרחוק. ב־2014 מונתה למנכ"לית חטיבת המימון של דיימלר בקוריאה הדרומית. לדברי גורמים בקהילת ההייטק הישראלית, עם שובה לישראל בחודשים הקרובים צפויה אופק לאתר מיקום למרכז המחקר והפיתוח באזור הרצליה. במהלך תחילת שנת 2017 יחל המרכז בגיוס עובדים.

המכונית העתידנית של מרצדס המכונית העתידנית של מרצדס

 

ישראל אינה זרה לתחום המחקר והפיתוח של רכבים עתידיים. בשנת 2007 הגישה ג'נרל מוטורס, יצרנית הרכב הראשונה (והיחידה עד כה), בקשה ראשונה להקמה של מרכז כזה בארץ. בשנת 2010 העתיקה החברה את מושבה למיקומו הנוכחי בהרצליה פיתוח. מרכז המחקר והפיתוח של ג'נרל מוטורס עוסק בין היתר בפיתוח רכבים אוטונומיים, בקישוריות סלולר לרכב, בקישוריות משתמש ובאבטחת מידע של מערכות הפעלה לרכב. במאי האחרון הודיעה ג'נרל מוטורס על גיוס עובדים שיביא את מצבת המועסקים במרכז המו"פ של היצרנית לכלול כ־300 (לעומת כ־60 עובדים בשנת 2015).

 

מלבד ג'נרל מוטורס יצרני רכב אחרים לא הקימו עד כה מרכזי מחקר ופיתוח בישראל. בשנת 2014 ביקרה בישראל משלחת בכירים מטעם פיאט העולמית במטרה לבחון את הקמתו של מרכז שיעסוק בתחום הדלקים והאנרגיה החלופית. פיאט עדיין מנהלת מגעים מול משרד ראש הממשלה ומינהלת תחליפי הדלקים בנוגע להקמתו של המרכז.

 

עדי אופק עדי אופק

 

במאי האחרון המאמצים להקמת מרכזי מחקר ופיתוח לרכב אף עלו מדרגה, לאחר ששר התחבורה ישראל כץ חתם על הסכם לשיתוף פעולה עם משרד התחבורה האמריקאי, שבמסגרתו ישתפו ישראל וארה"ב פעולה להקמה של מרכז לרכב אוטונומי, שיוקם בנתניה. שווי ההשקעה במרכז נאמד ב־20 מיליון דולר.

 

ישראל נחשבת כיום ליעד מבוקש בתעשיית הרכב העולמית, לא מעט עקב הימצאן של מספר רב של חברות הייטק אשר עוסקות במחקר ופיתוח בתחומים הקשורים ברכב. הבולטת ביותר היא מובילאיי, שחתמה רק לפני כשבועיים על הסכם לשיתוף פעולה עם ב.מ.וו ואינטל לפיתוחה של מכונית אוטונומית שתוצג באופן רשמי בשנת 2021. מרצדס עוסקת באופן נרחב במחקר ופיתוח של רכבים עתידיים. החברה עורכת בין היתר ניסויים בארה"ב במשאיות אוטונומיות, ונחשבת לאחת המובילות בתחום. על פי הצהרותיה של מרצדס, ב־2025 צפויה החברה להציג רכב אוטונומי מלא.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x