שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

מאחורי הפרטת הבורסה: הסיבה האמיתית למהלך של כחלון

שר האוצר מנסה לייצר הישגים מול הבנקים אולי כי הרפורמות בדיור ויוקר המחיה לא מספקות את הסחורה

רוני זינגר 08:0303.07.16
הבוקר תאשר הממשלה הצעת חוק שתשנה את מבנה הבורסה ותהפוך אותה לחברה למטרות רווח. חשוב? ראוי? ובכן, בוודאי. זה מהלך שנעשה בבורסות אחרות בעולם והוכיח את עצמו כראוי. כן, זה גם ישפיע בדרך כזו או אחרת על הכיס שלי, אני יודעת. אבל שש שנים מאז החלה הממשלה לתת את הדעת למושג "יוקר המחיה" ועדיין אנחנו פותחים חופש גדול, והמחיה מאיימת לחנוק אותנו, למשל בהוצאה על קייטנות.

 

שר האוצר כחלון דוהר זה שנה על הטיקט שעליו נבחר: דיור, בנקים, יוקר מחיה. בעניין הראשון ראינו רק בחודש שעבר את נתוני הלמ"ס שהצביעו על עלייה של 1.2% במחירי הנדל"ן, כלומר בשורה התחתונה ובלי להיכנס להסברים - הטיקט הזה עדיין לא הביא קבלות. בעניין יוקר המחיה נעשים צעדים, כלומר מנסים. רפורמת הקורנפלקס שנדחתה ונדחתה הושקה סוף סוף רק בשבוע שעבר, אבל אם לשפוט לפי מדד המחירים לצרכן אנחנו עדיין משלמים הרבה יותר מדי על הירקות והפירות שלנו.

 

מהר מאוד הבין שר האוצר משה כחלון שמה שאפשר לקרוא לו בשם ברור - נגדו כדאי לנהל את המלחמה מהר מאוד הבין שר האוצר משה כחלון שמה שאפשר לקרוא לו בשם ברור - נגדו כדאי לנהל את המלחמה צילום: עומר מסינגר

 

על חוסר ההתנעה בזירות האלה מפצה כחלון בזירת הבנקים. שורת מהלכים - חשובה יש לומר - שקל לשווק לציבור כ"בולדוזר שנכנס במדושנים" יצאה לדרך. מבין שלוש המטרות, הצלב התביית על המטרה הקלה ביותר, זו שהציבור יודע יותר מכל לזהות כ"אנחנו והם". חוק שכר בכירי הגופים הפיננסים הוא התוצר הגדול מהלך הרוח הזה. וביחד איתו מסקנות ועדת שטרום לבדיקת התחרותיות בבנקים - שיותר מאשר הציבור יודע מה הן אומרות, הוא שמע את ראשי הבנקים מתנפלים עליהן. זה אגב לבד היה שווה מבחינת כחלון את הכל. הציבור שונא את הבנקים, שונא בערך כמו ששנא את סלקום ופלאפון עד שכחלון פתח את השוק. זו השיטה, מהר מאוד הבין שר האוצר שמה שאפשר לקרוא לו בשם ברור - נגדו כדאי לנהל את המלחמה.

 

שלושה מגזרים דווקא הצליחו יפה מאוד להילחם ביוקר המחיה. יהודת התורה וש"ס השיגו לעצמם בחודשים האחרונים, בחתימת שר האוצר, מיליארדי שקלים שחזרו אליהן ו"תיקנו" את גזרות לפיד. החל מהחודש כל אברך ימצא בבנק שלו כ־1,000 שקל יותר מכפי שקיבל בשנה וחצי האחרונות.

 

גם תושבי יהודה ושומרון ייהנו מהקלות ביוקר המחיה. במסגרת "סיוע ביטחוני" עברו לרשויות שם קצת פחות מ־70 מיליון שקל. בהם, גם מימון של משרד המדע עבור קייטנות חלל. גם תושבי הפריפריה יזכו להקלות, קייטנה לא תעלה יותר מ־850 שקל, בזכות החלטה שקיבל שר הפריפריה אריה דרעי. אבל אני לא חרדית, לא תושבת יו"ש ולא גרה בדימונה. ולכן בזמן שאמתין ליישום מסקנות שטרום, בזמן שיספרו לי על רפורמות גדולות בבורסה ועל איך אוטוטו מחירי הדירות יתרסקו, אשלם מחיר מלא על הקייטנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x