$
משפט

פרשת UBS: בנקאים שוויצרים יעידו נגד ישראלים המואשמים בהעלמת מס

הבנקאים – ראש צוות בסניף ציריך בשם גדעון כרמלי ויועץ השקעות בכיר בשם רוני אליאס – נעצרו ונחקרו במסגרת הפרשה, שבה עלה חשד להעלמת מס של עשרות ישראלים באמצעות חשבונות סודיים ב-UBS. בכליהם נתפסה רשימת לקוחות וכן מחברת שחורה ובה שמות של בנקאים על ציר שוויץ-ישראל

תומר גנון 11:2430.06.16
פרשת העלמת המס של ישראלים באמצעות חשבונות סודיים ב-UBS שוויץ: בנקאים מהדסק הישראלי בציריך ישמשו כעדי תביעה במסגרת כתב האישום שהוגש נגד לקוחות הבנק – בעלי קליניקה און בוריס ואבישר וייסמן, המואשמים בהעלמת הכנסות של 730 מיליון שקלים. כך עולה מרשימת עדי התביעה שצורפה לכתב האישום הראשון בפרשה שהוגש אתמול לבית המשפט המחוזי בת"א.

 

על פי החוק בשוויץ, חשיפת מידע על לקוחות הבנק מהווה עבירה פלילית. עם זאת, הבנקאים שמופיעים כעדי תביעה – מנהל צוות ב-UBS בשם גדעון כרמלי ויועץ השקעות בשם רוני אליאס - הם בעלי אזרחות ישראלית, ואף נחקרו בישראל במסגרת הפרשה. מתמלילי חקירתם שנחשפו בעבר ב"כלכליסט", עולה שהם מסרו בחקירתם מידע הקשור ללקוחות הבנק, שנכון לפתיחת החקירה (יוני 2014) החזיק 100 בנקאים שטיפלו בלקוחות ישראלים.

 

חקירת פרשיית קליניקה און הובילה להישגים מודיעיניים חשובים של רשות המסים. במסגרת החקירה, ולאחר שחוקרי פקיד שומה חקירות מס הכנסה חיפה והצפון גילו על פגישה של אבישר וייסמן עם הבנקאי שלו ב-UBS, רוני אליאס, הם חיכו לו במלון הילטון בת"א ועצרו את כל המעורבים.

 

בנק UBS בציריך בנק UBS בציריך צילום: איי אף פי

 

בכליו של אליאס נמצאו רשימות של עשרות לקוחות ישראליים שהובילו לגלי מעצרים וחקירות של חשודים באחזקת חשבונות לא מדווחים והתחמקות מתשלום מס. בין החשודים: עורך דין, מרצה באוניברסיטה, מתווך נדל"ן, בעלים של חברת הנדסה, בעל פיצוציה וגם אשתו של השופט המחוזי לשעבר משה גלעד, אביבה גלעד. הפרקליטות מנהלת בימים אלה הליכי שימוע לחלק מהמעורבים ובהם אשתו של גלעד.

 

אבל החקירה הניבה עוד נכס מודיעיני חשוב. לפגישה עם אבישר וייסמן הגיע גם גורם בכיר יותר מאליאס – גדעון כרמלי, מנהל הצוות של אליאס ובכיר בדסק הישראלי של UBS. כרמלי, קצין ועורך דין ישראלי שעבד בקרדיט סוויס ועבר ב-2012 ל-UBS, נחקר במשך יומיים. גם בכליו נמצאה הפתעה – מחברת שחורה ובה רשימות שונות שניהל. הרשימות כללו שמות וסכומי כסף.

 

"אלה ישיבות הנהלה או תרשומות אישיות שלי, או סיכום של פגישות שלי עם עובדים על לקוחות פוטנציאליים", טען כרמלי בחקירתו. אלא שחוקרי הרשות לא התרשמו. הם גילו שהמחברת כללה מלבד שמות של לקוחות, עוד שורה של שמות בעלי ערך עבורם – רשימה של בנקאים שוויצרים מ-UBS שמגיעים לישראל לפגוש לקוחות. הרשימה הועברה לשימוש של יחידת המודיעין יעדים ברשות המסים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x