$
רכב

הכנסת אישרה את חוק רישוי שירותי רכב: "יביא להוזלת המכוניות"

החוק מעניק לראשונה לשר התחבורה אפשרות לקבוע מגבלות שיחולו על בעל הרישיון - אם לא עמד בתנאים שונים, לרבות פגיעה בתחרות

תומר הדר 18:2028.06.16

חוק רישוי רכב, שמקדם שר התחבורה מאז קיץ 2011 עבר היום בכנסת. מדובר בחוק המיועד להסדיר את כל שירותי הרכב באשר הם - החל ביבוא רכב וכלה בשיווק חלקי חילוף.

 

לדברי כץ: "מדובר בחוק צרכני וחברתי ממדרגה ראשונה, שיוביל להוזלה של כלי הרכב, שירותי התחזוקה וחלקי החילוף, ממנה ייהנו כל צרכני הרכב. לא אהסס להפעיל את כל המנופים והסמכויות שהחוק מעניק לי כדי להבטיח תחרות הוגנת לטובת האזרח".

 

החוק מעניק לראשונה לשר התחבורה אפשרות לקבוע תנאים ומגבלות שיחולו על בעל הרישיון, ובכלל זה למנוע מתן רישיונות יבוא או לא לחדשם, אם בעל הרישיון לא עמד בתנאים שנקבעו, לרבות פגיעה בתחרות.

 

משום שכך, "דילים" של הרגע האחרון נסגרים בשעות אלה בין הגורמים העוסקים בתחום. ממסמך שהגיע לידי "כלכליסט" אשר נשלח לאיתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה עולה כי משרד האוצר ומשרד התחבורה הגיעו להבנות סופיות בנושא הסדרת פעילותם של שמאי הרכב. במעורבותו האישית של כבל הושגו הישגים תקדימיים הכוללים את ביטול רשימת השמאים ואת הגדלת היקף המוסכים העוסקים בתיקון רכב.

 

לדברי יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ איתן כבל: "מדובר בלא פחות ממהפכה. אני מודה לשר התחבורה על הזכות שניתנה לי כיו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, לתרום לקידום החוק ומשוכנע שהתחרות תוביל להוזלת מחירים ולשיפור השרות לאזרח"

 

מכונית במוסך מכונית במוסך צילום: גלעד קוולרצ'יק

 

מוקדם יותר נודע כי משרדי האוצר והתחבורה הגיעו להבנות סופיות בנושא הסדרת פעילותם של שמאי הרכב; לפי הסיכום, תבוטל "רשימת השמאים", כלומר הרשימה הקבועה של שמאי רכב שבהם משתמשות חברות הביטוח כאשר רכב עובר תאונה. במקום זאת יקבע משרד התחבורה מאגר של שמאי רכב שיוכלו לבצע הערכת נזקים עבור כל חברות הביטוח. השמאים יידרשו לעמוד ברשימה ארוכה של תנאים מחמירים אשר מופיעים במסמך - והשמאים יפוקחו על ידי ועדה מיוחדת של משרד האוצר.

 

עוד סוכם כי רשימת מוסכי ההסדר הקיימת של חברות הביטוח תבוטל – חברות הביטוח יפרסמו מחדש את התנאים הנדרשים לכל מוסך כדי שיוכל להיות מוכר על ידן כמוסך הסדר. הדרישות עצמן יתייחסו להיבטים הקשורים לאיכות השירות – אך לא לנושא הגבלה כלשהי על עלויות התיקון.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x