$
אקדמיה

אוניברסיטת בן גוריון קיבלה תרומה של 400 מיליון דולר

התרומה התקבלה מירושת ד"ר הווארד ולוטי מרקוס, זוג ניצולי שואה מקליפורניה - והיא הגדולה ביותר שניתנה אי פעם למוסד בישראל

ספי קרופסקי 14:3624.06.16

אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע קיבלה תרומה בסך 400 מיליון דולר מירושת הזוג ד"ר הווארד ולוטי מרקוס - כך הודיעה היום (שישי) אגודת שוחרי האוניברסיטה בארה"ב. לפי הודעת האוניברסיטה, מדובר בתרומה הגדולה ביותר שניתנה אי פעם למוסד בישראל.

 

בני הזוג מרקוס, מהעיר סן דייגו בקליפורניה, ליוו את האוניברסיטה במשך שנים רבות, כבר תרמו לה בעבר ותמכו במחקריה, בעיקר בתחום המים, ההתפלה וחקר המדבר. ב-2004 העניקה האוניברסיטה תואר ד"ר לאות כבוד לבני הזוג בהוקרה על חזונם ותרומתם. שנה לאחר מכן נקרא קמפוס האוניברסיטה בבאר שבע על שם משפחת מרקוס. ב-2014 הלך לעולמו הווארד בגיל 104 ורעייתו לוטי הלכה לעולמה בחודש דצמבר האחרון, חודשיים לפני יום הולדתה ה-100. התרומה תהווה קרן צמיתה עומדת, ובאוניברסיטה מעוניינים שתשמש למטרות פיתוח לאורך שנים.

אוניברסיטת בן גוריון אוניברסיטת בן גוריון צילום: מאיר אזולאי

 

בני הזוג, בעולמם המקצועי רופא שיניים ומזכירה ראשית בחברה בוול סטריט, היו ידידים קרובים של איל ההון האמריקאי וורן באפט שאותו פגשו בשנות ה-60 והחליטו להפקיד את כספם בבית ההשקעות שלו. "פגשתי בהווארד ולוטי לפני 50 שנה. מהיכרותי עימם, אין זה מפתיע שהם בחרו להקדיש את נכסיהם על מנת לתמוך ולשפר את חייהם של אלפי צעירים בישראל", מסר באפט.

 

נשיאת האוניברסיטה, פרופ' רבקה כרמי, בירכה על התרומה ומסרה כי "הווארד ולוטי מרקוס, אשר על שמם נקרא קמפוס האוניברסיטה בבאר-שבע היו אנשים מזן נדיר ומיוחד במינו. ניצולי שואה שהתנהלו בפשטות ובענווה כל חייהם וקשרו את גורלם ומורשתם עם מדינת ישראל. וכפי שראו בהונם ובתרומתם ייעוד שהוא גדול מהדבר עצמו, כך היו הם עצמם - אנשים גדולים מהחיים".

 

פרופ' כרמי הוסיפה כי "לוטי והווארד האמינו בכוחה המחולל של האוניברסיטה לשנות את פני הנגב ולהצמיח את דור המחקר והמנהיגות הבא. זהו יום היסטורי, לא רק לאוניברסיטה, זוהי אמירה לישראל, ולעולם כולו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x