$
משפט

כתב אישום נגד יזמת הנדל"ן לירז רז על עוקץ משקיעים ב-3 מיליון שקל

בפרקליטות מבקשים לעצור את בעלת חברת "כאן גרים" החשודה בהצגת מצגי שווא ללקוחותיה, זיוף מסמכים ועבירות מס, עד תום ההליכים נגדה

תומר גנון 11:5519.06.16
הפרקליטות הגישה הבוקר (א') לבית המשפט המחוזי בת"א כתב אישום נגד יזמת הנדל"ן העיוורת לירז רז על עוקץ משקיעים בהיקף של 3 מיליון שקל. במקביל להגשת כתב האישום מבקשת הפרקליטות מבית המשפט לעצור את רז עד תום ההליכים נגדה.

 

כתב האישום מייחס לרז עבירות מרמה, זיוף בכוונה לקבל באמצעותו דבר, שימוש במסמך מזויף, הלבנת הון והתחזות כבעל תעודה - כל אלה בנסיבות מחמירות. כן מייחס לה כתב האישום ביצוע עבירות על פקודת מס הכנסה ועל פקודת פשיטת הרגל. לצד רז נאשמת חברת "כאן גרים" בע"מ שבבעלותה, בעבירות מרמה והשמטת הכנסה במזיד בכוונה להתחמק ממס.

 

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד צלי פלג מפרקליטות מחוז ת"א פלילי, רז הפעילה תכנית הונאה מתוחכמת, שיטתית וארוכת טווח כלפי אנשים עמם קשרה יחסי ידידות, תוך שהיא מנצלת את היותה עיוורת על מנת לרכוש את אמונם.

 

רז, כך נטען, הציגה בפני המתלוננים מצגי שווא שקריים, בין היתר שהיא אשת עסקים בעלת חברה מצליחה בתחום הנדל"ן, שהיא עובדת ברשות מקרקעי ישראל, שהיא שמאית מקרקעין מורשית, שהיא בעלת היתר מיוחד להגשת הצעות במכרזים המפורסמים ע"י כונס הנכסים הרשמי ובעלת קשרים עסקיים ענפים. בהסתמך על מצגים אלו, קיבלה מקורבנותיה במרמה סכומי כסף בעבור הגשת הצעותיהם במכרזים שבדתה לרכישת דירות בת"א ובאזור המרכז, ועסקאות רכישה ושותפות פיקטיביות בקרקעות בהיקף העולה על 3 מיליון שקלים.

 

על פי כתב האישום רז סיפרה שהיא שמאית מקרקעין מוסמכת ובעלת קשרים ברשות מקרקעי ישראל על פי כתב האישום רז סיפרה שהיא שמאית מקרקעין מוסמכת ובעלת קשרים ברשות מקרקעי ישראל צילום: אימג'בנק/thinkstock
רז, כך נטען, פעלה בדרכים מתוחכמות כדי לרכוש את אמונם של המתלוננים, ללכדם ברשת מעשי ההונאה ולמנוע מהם לבדוק את מצגי השווא שהציגה בפניהם. כך, בין היתר, קיימה רז את פגישותיה בבנייני משרדים יוקרתיים במרכז תל אביב, השתמשה ברכב מפואר, נהוג על ידי נהג, כשלצידה עוזרת אישית וקיימה שיחות טלפון רבות שנחזו לשיחות עסקיות חשובות.

 

בין היתר, נטען, היא שלחה למתלוננים נגדה מכתבים שזייפה, הנחזים להיות כתובים על נייר מכתבים של כונס הנכסים הרשמי של מדינת ישראל, ומטעמו, וכן החתימה את המתלוננים על חוזים כוזבים לרכישת נכסי מקרקעין, לשותפות עסקית או להצעת הצעות במכרזים בדויים. במטרה למנוע מהמתלוננים לבדוק באופן עצמאי את מצגי השווא, היא חייבה אותם בהסכמי סודיות.

 

בנוסף נטען כי רז לא דיווחה כחוק על הכנסותיה, או הכנסות החברה שבבעלותה, בשנים 2012-2015. כמו כן, רז ביצעה את העבירות המיוחסות לה שעה שהייתה תחת צו כינוס נכסים ונמנעה מלדווח על פעילותה העסקית ועל הכנסותיה למנהל הממונה אשר מונה לה מתוקף צו הכינוס, עו"ד ליאור מזור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x